Právní rychloporadna

Volné diskuse na libovolná témata...
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od ExFun »

Ach jo, D-fenz. Zrovna tento článek je jakoby ho psal osobně, jen naopak. Představa že by fungovalo schéma jsem tady za PO, jestli něco chcete ode mě jako FO, předvolejte mě znovu je zavádějící. D-F bych se neřídil. On už je sám zmrd.

K Tvé otázce - každý úřad jinak. Lidi nejsou hliník, ani bity.
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
ultima ratio
Letec
Příspěvky: 1192
Registrován: sob 18 čer 19:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od ultima ratio »

Každý správní orgán může reagovat jinak, ale já osobně si myslím, že teď už to nechávají být, když za pár měsíců vstoupí v účinnost obecná odpovědnost provozovatele vozidla.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27217
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od řidičBOB »

ExFun: ale čistě teoreticky, pokud je jediným společníkem ve své firmě, tak odmítnout podat vysvětlení může a velmi pravděpodobně by to i prošlo ;-)
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od ExFun »

Ano. Osobou blízkou PO jednající statutárem je její společník, pokud je zároveň statutárem. Problém je, že osoby blízké statutára už nejsou osoby blízké PO.

Na tohle téma se vedou polemiky.
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27217
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od řidičBOB »

ExFun píše:Problém je, že osoby blízké statutára už nejsou osoby blízké PO.
Toto řeším tzv. levelem 2, který zatím vždy prošel \:D/
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
ultima ratio
Letec
Příspěvky: 1192
Registrován: sob 18 čer 19:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od ultima ratio »

Já to řeším průkazem poloboha. :D
Uživatelský avatar
Pickuper
Letec
Příspěvky: 2590
Registrován: stř 16 úno 11:47
Bydliště: Pardubitz

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od Pickuper »

ultima ratio píše:Já to řeším průkazem poloboha. :D
pravomocným rozhodnutím soudu o zbavení svéprávnosti? ;;)
Niko nadžanel ko kerdža
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27217
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od řidičBOB »

ultima ratio píše:Já to řeším průkazem poloboha. :D
Tímto termínem se ale nazývá jiný průkaz než ten, kterým prokazuješ zaměstnanecký poměr k městu ;-)
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16439
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od pavproch »

pavproch píše:d-fens na thema "přestupek firemním autem".... :ymapplause:

Mám teoretickou otázku (prozatím neočekávám žádnou obsílku)... :D

Firemní auto, právnická osoba, někde bude vyfoceno (vč. xichtu řidiče - bude to manželka, taktéž zaměstnanec firmy) za rychlost, řidič na místě neztotožněn, přijde do firmy obsílka. Na předvolání půjdu já jako jednatel společnosti, podle fotky se určí, že sem to nebyl já, řeknu jim (viz d-fens) že jim nemám povinnost ukazovat záznamy v knize jízd a že jim nesdělím, kdo řídil, protože osoba blízká. Tečka. Nazdar!

Bude takovádle konstrukce/obstrukce "neprůstřelná"? Jak bude reagovat správní orgán?
Pro info přetiskuju, co mi na jiném pokecu odpověděl jedn erudovaný právník:
Lipon píše:pavproch:
správní orgán bude jednat popuzeně
sdělovat toho co nejméně - tedy: vím, kdo řídil, na dotaz kdo - "využívám svého práva odepřít podání vysvětlení dle § ... odst. ... (dosaď podle toho, zda jsi na měšťákach nebo u státních popř. už na přestupkovém oddělení ObÚ) ". Tečka.

A vydržet psychonátlak dotyčného úředníka, který bývá na podobné případy vyškolen, neboť se tím zařadíš do škatulky potížista, na kterého se vytahuje metoda M9, když nezabere, tak M7 v kombinaci s M11
Lipon píše:a k problematice sdělení/nesdělení osoby řidiče vyšel nedávno judikát Nejvyššího správního soudu - sice trochu náročnější čtení, doporučuju úvod (popis skutku) a závěr, argumentace NSS
Lipon píše:pavproch: můj komentář vychází z toho, že vozidlem jela tvá drahá polovička, která je zároveň zaměstnancem a můžeš tedy využít právo odepřít vysvětlení

zároveň to ale úředníkovi i trochu ulehčíš - pokud má fotku, na které je tvá drahá a na úvodní předvolání přijdeš ty, z tvého odepření se dá dovodit, že (i) odpíráš sdělit, abys neoznačil sebe, (ii) odpíráš sdělit, abys neoznačil osobu blízkou

když tedy bude úředník mít vůli nebo pokyn do toho jít do hloubky, je možný vývoj následující

ad (i) - má-li úředník fotku (drahé polovičky), tuto variantu vyloučí
ad (ii) - jelikož se jedná o firemní vozidlo, tak zjistí, kdo z tvých blízkých je oprávněn služební vozidlo řídit - buď je osoba blízká zaměstnancem (může zjistit) anebo máš vozidlo i pro osobní užívání a mohou ho využívat i rodinní příslušníci - pak může předvolávat osoby tobě blízké buď dokud se netrefí, anebo ho to nepřestane bavit

výše uvedené vychází především z toho, že úředník bude fakt chtít se ti dostat na kobylku
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Právní rychloporadna

Příspěvek od ExFun »

Mně spíš připadá jako nadšený student nebo slušný svazák.

V praxi se na to U vykašle, protože mají stohy těch, které vyřeší snadněji.

Hlavně proč vůbec někam lozit. :D Podle zákona by člověk přijít měl, ale v praxi se to spláchne papírem nebo datovkou.
Back to basics.
Příčina -> následek
Odpovědět