nelegalni LED ve svetlometech, co na to policie a pojistovna

O více i méně povedených úpravách originálu.
Uživatelský avatar
Shr3k
Mistr volantu
Příspěvky: 763
Registrován: pát 19 srp 11:15

Re: nelegalni LED ve svetlometech, co na to policie a pojist

Příspěvek od Shr3k »

Policie - podle toho, jak je policista technicky zdatný, věřím, že u barvy 4000K a níže to nijak řešit nebude, protože to nepostřehne. Pojišťovna, vždy je třeba nexus causalis a důkazní břemeno je na pojišťovně.
2022 BMW 540xdT, 2019 Mazda2 1.5 Skyactiv-G A/T
2022 BMW K 1600 B
WWW.MAZDAKLAN.CZ
amater
Autoškolák
Příspěvky: 89
Registrován: úte 03 črc 15:40

Re: nelegalni LED ve svetlometech, co na to policie a pojist

Příspěvek od amater »

...taky mi vadi, kdyz mne nekdo oslnuje, ale nechci hazet vsechny do jednoho kose. Hodne aut s halogenovymi svetly oslnuje, protoze svetlomety nemaji serizene, hodne ridicu ani nevi ze tam v aute ma nejake kolecko na nastaveni svetlometu. Nebo si lidi s origo xenon svetlama nachavaji zamerne zvednot vysku, aby to svitilo dal... nebo si nekdo da do svetlometu bez cocky xenon nebo led s 10000lm. nebo nekdo jezdi v noci 200, ale tohleto nechci resit v tomto vlakne, at se kazdy zepta sveho svedomi. Mne jde o jednu vec, ziskat neco malo svetla navic, ale tak abych neoslnoval. Proto se ptam na kombinaci svetlometu (mimochodem uplne noveho) s cockou a LED s 1750lm (tedy jen o cca 15-20% vic nez ma Osram Night Breaker), kterou vyrabi Philips a da se tam teda aslespon trochu spolednout na kvalitu, proto abych videl v noci trochu lepe a neohrozil napriklad nejakeho chodce. Pripominam, ze podle legislativy svetlomet s mensim svetelnym tokem nez 2000 nepotrebuje ani osrikovani, ani autonivelaci. Dnes se vyrabi dost takovych aut, prikladem muze byt Skoda Rapid.

Ale nechci se nijak hadat, prosim se prosim vratme k puvodni otazce tohoto tematu a to jestli ma nekdo osobni zkustenost s policii nebo s pojistovnou?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27027
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: nelegalni LED ve svetlometech, co na to policie a pojist

Příspěvek od řidičBOB »

Na to už snad odpovězeno bylo.
Je to nelegální a pokud vyvstane problém, doplatíš na to.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Re: nelegalni LED ve svetlometech, co na to policie a pojist

Příspěvek od Jenyk »

amater píše:proto abych videl v noci trochu lepe a neohrozil napriklad nejakeho chodce.
Zabije ho ten proti tobě, který ho kvůli oslnění neuvidí. Já bych si to neriskl. A můžeme to omílat opakovaně. Pokud na to někdo při případné nehodě upozorní, jsi v loji. Pojišťovna využije každou příležitost neplnit.
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
loucon
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 16 črc 07:55

Re: nelegalni LED ve svetlometech, co na to policie a pojist

Příspěvek od loucon »

Taky ted řeším zarovky, konkretně H15, kde výběr moc není a led je hodně. Tím, že auto mam na německých papírech bych něco v LED použít i mohl, ale problém obecně oproti vlaknu je to oslnění. zaleží jak přesně je parabola a pokud ta LED žarovka bude svitit do tý paraboly blbě, tak je to zlý a budeš oslnovat všechny proti tobě. Pochop, že u vlákna jde světlo "všude" ..je rozptýlený do všech stran žárovky, ale u LED máš prostě jeden bod a směr ze kterýho to světlo jde. Zatím jsem teda nic nezkoušel, ale hádám, že asi stejně budu muset jít do Osramu nebo něčeho podobnýho když najdu :) Navíc...sice mam auto na DE papírech, ale bydlím v CZ a denně tu jezdím, takže nechci řešit problém s policajtama.
Odpovědět