LED pásky (denní svícení) + SPZ

O více i méně povedených úpravách originálu.
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1944
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Lachende Bestien »

Celé "denní svícení" je od počátku totální nonsens, ale když v rámci inkluze v osobní dopravě mohou řídit OA i silně slabozrací, pak to asi jinak nejde.
A povinnost homoušologovaných světel pro DS se zase nastavila hlavně proto, aby se dohodil kšeft jen s byrokrady "spřáteleným firmám", ve kterých mají podíl nebo jim jejich jednatelé nosí patřičně nadité obáky/igelitky. ;) $-)
S americkým svazem na věčné časy a nikdy jinak!
SS americké - náš vzor!
Válka je mír!
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1350
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Arkis »

Já jsem rád za nutnost homologace. Dokážeš si představit, jak by to vypadalo, kdyby to bylo neregulované? Kolik lidí by mělo 5 párů světýlek, jak na rumunském kamionu? Kolik světýlek by svítilo málo nebo ještě hůř mnohem víc, že by to vadilo na oči? Zrovna v tomto ohledu je dobře, že to je ošetřeno zákony. ;)
Nahkriin
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09 lis 21:43

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Nahkriin »

Už jsem ani nechtěl odepisovat na tyhle hnoje, protože bych se nasral, ale už se stalo tak tu naposledy odepíšu.
Celé "denní svícení" je od počátku totální nonsens
Taky jsem si to kdysi myslel a říkal si, proč není i v Evropě povoleno jezdit přes den s dobrou viditelností s vypnutými světly. Ale jak jsem byl v cizině, tak opravdu je to rozdíl, když jede auto bez světel a s světly. Dá se to lehce přehlédnout s zaparkovanými auty na boku cesty. Ještě k tomu když je auto tiché, fakt si ho všimne člověk hůře/pomaleji. A to nejsem nijak slabozraký, mám zdravé oči. Je dobrý důvod proč je zavedené denní svícení.
A protože parkovačky svítí furt, nebude splněno to že mají zhasnout při zapnutí hlavních světel.
A to si vyhrabal prosimtě kde? Zajímavé, že všechny auta co mají denní svícení, tak to svítí furt. Protože auta co mají denní svícení už nemají parkovačky, ale místo toho je to denní svícení které svítí furt. A nevidím důvod, proč když na starší auto si někdo nainstaluje denní svícení, by muselo zhasínat při rozsvícení normálních světel. To, že ty nebo nějaký tvůj kámoš se starou fabii to tak má, neznamená že to tak musí být.
K tomu značení, kde je plus a kde minus se snadno pozná měřákem neboli multimetrem, ovšem je otázkou, pouštět se do zásahu do elektroinstalace když neovládáš základy. Nic ve zlým, každej umí něco a něco neumí, já nikdy nevyhraju mistrovství v krasobruslení a na varhany taky neumím a jinej složí symfonii, ale při snídani si vypíchne voko rohlíkem.
Místo těchhle stupidních chytráckých řečí, že bys mi třeba poradil jak to měřákem zjistím? Mám vystudovanou elektrotechnologii a nenapadá mě jak to zjistit, když na obou změřím stejnou hodnotu. Nebo nezměřím? Ale když ty jsi takový chytrák, tak ty to určitě víš, ale místo rady a odpovědi na otázku, radši budeš psát ponižující, demotivující a tyhle chytrácké řeči.
Že jsou všecky dráty stejný docela chápu. Pro výrobu je to jedno a servis nikoho nezajímá. Dnešní auto funguje, minimálně prvnímu majiteli a zoufalci co kupujou ojetiny nikoho nezajímají. A když se to porouchá, nikdo nebude sešívat dráty, hrabat se v tom hodiny. Prostě se vymění celý kabelový svazek.
Ve VŠECH elektrických obvodech, jsou dráty označeny barevně, aby se vědělo, co je co. Naprosto ve všech, a ve většine aut to tak je. A je to tak udělano logicky. Ale to ty očividně logiku absolutně nechápeš. Že servis nikoho nezajímá? Co ty jsi za tupce? I nové auto by sis měl pravidelně udržovat a servisovat, starat se o něj, pokud chceš at ti jede tak jak má. Že servis nikoho nezajímá no nemůžu :)) A ne každý má peníze na nové auto, někteří makají jen aby si mohli dovolit zaplatit nájem a uživit se. Jediný zoufalec jsi ty, to co tady píšeš je naprostý sranec.
A samozřejmě se vymění celý kabelový svazek, ale logicky musíš vědět jak to zapojit a co kam, ale ty jsi takový chytrolín ty to víš určitě nejlépe.
tak a teď na nás bude naštvanej že jsme mu pokazili světýlka. Ale vážně, tyhle věci jsou jen na potíže, no ale co si budem povídat, většinou jsme si tím taky prošli a většinou jsme si taky nedali říct. Takový schůdný řešení je mít to nenápadný, odpojovací a zapínat si to jen někde s partou kámošů na parkovišti.
Pokazili světýlka? Nic jste mi nepokazili, pouze jsem se zeptal na pár otázek a rad, ale místo toho jsem dostal jen ponižující a demotivující zprávy. Jak pán napsal nahoře... Zapojím si to sám, zjistím sám, tohle je naposledy co jsem psal na debilní forum, kde místo rady dostanu tohle. Mělo mě napadnout že na fora lezou jen takhle arogantní šašci a ne normální lidi, co by slušně poradili.
Žeby to AMG bylo maskovanej hovnocuc? Nebo si někdo vytuningoval autíčko Aixam...
Tak já napíšu, že jsem několikrát viděl někoho co má AMG jezdit bez přední SPZ. A zajímá mě to jak je to možné a ty mi tu vypíšeš tuhle zase chytráckou mr***? Tak asi jsem si to vymyslel, nebo měl halucinace a asi lžu. Tohle je insane :))

Lidi jako ty totálně nesnáším a jen mám chuť takovým tvorům jako ty dát pořádnou ránu do té nevychované arogantní papuly, aby se prvně zamysleli nad tím co z nich vyleze. To by bylo stejně zbytečné. Ale ty za to nemůžeš, že se tvůj mozek nevyvinul tak jak by skutečně měl...
Tohle je naposledy co tady píšu, nebo si cokoliv čtu. Mažu si to z karty a už sem nevlezu. Přeju ti vše nejhorší, chytráku Pepine.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od PepaSFI »

tak to dopadlo přesně jak jsem říkal, je naštvanej že jsme mu pokazili světýlka. A protože už sem nevkročí, asi je zbytečný se dál rozepisovat ale stejně mi to nedá. Nebudu to brát bod po bodu, jen tak letmo. Pokud chceš odmítat fakta, asi to nemá smysl řešit. Pokud vážně nevíš jak rozlišit plus a minus v elektrickém obvodu, tak mi tady nic nevykládej o vystudované elektrotechnologii. To je prostě naprostý základ. Takže kecáš, máš vystudovaný prd anebo je na tom naše školství fakt hodně špatně. To je jako bych chtěl hrát na ty varhany a nerozlišil notu C od noty A. Akorát že na rozdíl od auta, foukací harmonika mi neshoří když do ní blbě fouknu. Hele já jsem ochotný poradit kdekomu s kdečím, pokud to má smysl a nějakou odezvu ale fakt nehodlám podporovat něco co může skončit velkou škodou když do toho hrábneš blbě.
Co má a nemá kdy a jak svítit na autě si můžeš zjistit, obecně se dá říct, že to s čím to bylo schválený a s čím se při schvalování počítalo. Cokoliv navíc je špatně a máš problém s STK nebo i při silniční kontrole. Denní svícení opravdu nesvítí furt, je na to předpis. A když se mění kabel, tak se vycvakne z konektorů a zacvakne druhej, barvy drátů netřeba.
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1350
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Arkis »

Ad zhasínání. Není to tak jednoduché, že řekneš, že DRL a parkovačky jsou sjednocené. Když jsou zapnuté v režimu denního svícení, tak svítí plným výkonem. Když zapneš potkávací světlomety, tak DRL pohasnou a přepnou se do režimu obrysovek se sníženým jasem. Tohle samozřejmě lze upravit i na starším autě, aby to umělo, ale je na to potřeba nějaké znalosti.

Jak zjistit funkci drátu jsem ti psal hned v první odpovědi.
Jinak se to měří tak, že vytáhneš drát, změříš na něm napětí. Bude na něm 0 V, zapínáš postupně světla a tím si zjistíš, kterou funkci má.
Kostru snad víš, jak najdeš, když máš vystudovanou elektrotechnologii. O tomto bodu mám ale jisté pochybnosti, když tady zjišťuješ takové základní věci a nenecháš si vymluvit, že tento způsob zapojení je prostě špatný. Já mám třeba vystudované informační technologie, kde jsme elektroinstalace a elektrotechniku brali jen jako doplňkový program. I tak ale takové věci vím. Tak mi řekni, že elektrotechnolog neví, jak na kabelu změřit napětí a tím kabel přiřadit určité funkci na voliči.
Ve VŠECH elektrických obvodech, jsou dráty označeny barevně, aby se vědělo, co je co... že servis nikoho nezajímá? Co ty jsi za tupce? I nové auto by sis měl pravidelně udržovat a servisovat, starat se o něj, pokud chceš at ti jede tak jak má.
Toto dávno BOHUŽEL není pravda. Barevné rozlišení nejdeš spíš v klasické domácí elektroinstalaci nebo někde, kde se očekává, že se v tom někdo bude hrabat (serverovny, vysokonapěťově elektrocentrály, haly, ...). Už ani v počítači nejsou barevně rozlišené kabely. Vše je černé.
Elektrické svazky v autech už jsou tak komplexní záležitost, že se mění kus za kus od konektoru po konektor. No... mění... ono je běžně není třeba měnit ani nijak udržovat. Toto s běžnou údržbou nemá vůbec nic společného. Kabely se řeší až ve chvíli, kdy je průser. A to se to prostě vymění kus za kus nebo se to dá odborníkovi, co dokáže najít zkrat nebo co který kabel dělá.
Pokazili světýlka? Nic jste mi nepokazili, pouze jsem se zeptal na pár otázek a rad, ale místo toho jsem dostal jen ponižující a demotivující zprávy. Jak pán napsal nahoře... Zapojím si to sám, zjistím sám, tohle je naposledy co jsem psal na debilní forum, kde místo rady dostanu tohle. Mělo mě napadnout že na fora lezou jen takhle arogantní šašci a ne normální lidi, co by slušně poradili.
Tohle mě fakt vytáčí. Logickou cestou jsem se ti snažil říct, proč je to špatně (viz. legalita, viz. problematika francouzské elektroinstalace, viz. způsob tvé instalace) a proč by jsi do toho neměl hrabat. Ale když už to chceš udělat, tak jsem ti i poradil jak. A co jsi si z toho vyčetl. DEMOTIVUJÍCÍ. URÁŽEJÍCÍ. Přitom na půlku bodů jsi nikdy ani nezareagoval.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2302
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Truck Daškam »

Trošku mimo téma, ale zeptám se zde.

Jde mi požadavky ohledně doplňkových světel oranžové barvy - existuje předpis, jak musí tyto doplňková světla svítit?

Mě se líbí a přijde mi to lepší, když to bliká střídavě levá/pravá (a tak jsem to i tak nastavil).
Ale co tak koukám, většině to svítí vše naráz, nebo jim bliká na střídačku vršek/spodek, když mají dva páry... Tak nevím, jestli levá/pravá (v případě jednoho páru) není proti legislativě, nebo jen to výrobce auta (nástavby) jen jinak nenastavil :-D

Já jsem našel jen zmínku ohledně počtu a výšky umístění. Tak nevím jestli to není podobná past, jako dříve blikající dálková světla u modrejch... (že musela svítit obě naráz a ne střídavě)
Chápeš to?
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1350
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Arkis »

Bohužel nelze. Česká 341/2014 Sb. se u oranžových světel odkazuje na předpis EU EHK 65. Ten určuje, že více světelných výstražných zařízení oranžové barvy musí mít stejnou frekvenci s minimálním rozdílem. Konkrétně to je v Annex 5 bod 6. Je tam i výpočet, dle konkrétní frekvence blikače, kolik může být maximálně odchylka.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2302
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Truck Daškam »

Díky.
Ten předpis EU EHK 65 jsem našel pouze v aj/fr/ru, a ani jeden jazyk neovládám tak, abych z toho byl moudrý :-D

Chápu to dle tvých slov správně tak, že i na střídačku vršek/spodek je špatně?
A modrý to mají stejně?
Chápeš to?
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1350
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Arkis »

Píšou tam obecně o všech blikačích na jednom vozidle. Takže asi i spodek a vrch by měl blikat zároveň? Otázka je, jak moc toto ovládá policista a zda je schopný to na místě vůbec nějak rozporovat. Běžně vidím nadměry, že blikají všelijak a nikdy synchronizovaně. Asi to nikdo neřeší?

Modré to mají jinak.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2302
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Truck Daškam »

Spíš si myslím, že to nikdo neřeší. Možná právě tak firma co majáky montuje, ale když si to někdo přepojí nebo rovnou dělá sám...
U modrých taky můžeš mít pouze jeden pár přídavných světel - a kde kdo má 2 páry, někdo i tři a ani na TK ti nic neřeknou

To samý, že některé sanitky blikají na střídačku dálkovými světly - a povolený to snad ještě není


Mě to spíš zajímalo ze zvědavosti. Kdyby nááááhodou byl na TK problém, není problém to přepnout. A pak zase zpět :-D
Chápeš to?
Odpovědět