LED pásky (denní svícení) + SPZ

O více i méně povedených úpravách originálu.
Nahkriin
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09 lis 21:43

LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Nahkriin »

Zdravím, objednal jsem si LED pásky jako denní svícení, které se lepí nahoru na světla pod kapotu.
Auto je Citroen C3 Picasso, nemá žádný denní režim svícení, pouze parkovačky a potkávácí světla. Jako denní režim pouze nesvítí palubovka.
Měl jsem v plánu je tedy zapojit do parkovaček, koupit rychlospojku (T tap) a zapojit je přímo do kabelů do parkovaček, a taky i do blinkrů (led pásky mají i blinkry). Ale problém je v tom, že kabely nejsou barevně označené. Jak mám tedy zjistit, který z nich je zem? A co by se stalo, kdybych to zapojil opačně? Tj. napájení do země a zem do napájení?
Ještě je možnost to zapojit přímo do napájecího konektoru, ale nechce se mi zjišťovat který kabel patří k čemu a příjde mi jednoduší a lepší udělat odbočku přímo ze světel.
Kdo by věděl lepší způsob jak to zapojit, než přímo ze světel rychlospojkou, tak prosím o radu.
Obrázek

Dále jsem se chtěl zeptat na SPZtky, protože nikde na internetu co jsem hledal to není. Viděl jsem auto, které mělo černou SPZ s žlutými znaky. Jak je to prosím možné? A je to v česku legální? Taky jsem i viděl normálně bílou, ale s černými znaky. To už tak pěkné není, ale jak tohle je prosím možné?

Taky jsem viděl v Rožnově jezdit minimálně 4x Mercedes AMG, bez přední SPZ, tak jak to mají v USA. Podle toho co jsem se dočetl, tak by v ČR nemělo být legální jezdit bez přední SPZ, tak jak je možné, že někdo si takhle jezdí?
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od petr_riha »

Černá spz se žlutými znaky určitě ne. Alespoň ne česká.
Bílá s černými znaky je normální. Pokud nejsi barvoslepy.
Chybějící přední spz? Ano, jízda bez spz, trest si dohledej sam.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5455
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Stepan »

Ledaže by tam pri kontrole vozidla pred zahajenim jizdy byla a pak se nekde ztratila…
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1349
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Arkis »

Ad LED pásky. Je ti jasné, že toto má k legalitě taky daleko a když narazíš na aktivního policajta/technika STK, tak to budeš - finančně poučen - velmi rychle sundávat? Pokud nerozumíš elektroinstalaci a neumíš si změřit který kabel do čeho vede, tak se do toho radši nepouštěj a dej to autoelektrikáři. Jinak se to měří tak, že vytáhneš drát, změříš na něm napětí. Bude na něm 0 V, zapínáš postupně světla a tím si zjistíš, kterou funkci má. Frantíci jsou obecně velmi náchylní na elektroniku a poslední věc, co potřebuješ, je, aby amatér rozdělával svorky a dodělával tam přípojky nebo nedej bože odizolovával kabely a zadělal si tím na vnikání vlhkosti. A ne, napájet to a omotat elektrikářskou páskou není správně řešení. Všichni jsme byli mladí, všichni jsme dělali voloviny a taky jsme se z toho poučili. Francouzům opravdu do elektřiny nelez, pokud tomu nerozumíš. Stačí jim přidaných pár ohmů na okruhu a už ti bude vyskakovat upozornění, že je prasklá žárovka nebo bude špatně svítit světlo napojené níže na okruhu. Jediné správné řešení je udělat nový elektrický okruh pro tato světla a přes spínací relé si z aktuálního obvodu udělat signál pro sepnutí.

Černé SPZ se žlutým písmem české nejsou. Takové používají v Californii a v Japonsku. Neprohodil sis to? Nebyla to žlutá SPZ s černým písmem? Takové dřív měly osobní auta předělané na užitkové (pro podnikatele).
Bílá SPZ s černými znaky je český standard.
Jezdit bez přední SPZ je přestupek. Pán s AMG, pokud tak jezdí pořád, to asi riskuje kvůli vzhledu a pokutu si může dovolit.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od PepaSFI »

bývala SPZ tmavě modrá se žlutými znaky, to byla značka pro cizince ale to už se myslím dlouho nevydává. Auto co vpředu nemá tabulku ji buď ztratilo, nebo by to mohl být cizinec ze země kde to tak mají normálně, například některé státy USA, což by se poznalo podle zadní tabulky, nebo je to hustej borec co mu je jedno že se to považuje za jízdu s technicky nezpůsobilým vozidlem a to může znamenat pokud bude tak hustej že to přizná a neokecá, dokonce ztrátu řidičáku.

A ty světýlka, pokud to stejně svítí normálníma světlama, tak proč to tam dávat? A Arkis má pravdu, Citroeny mají velice podivnou elektriku, cokoliv je problém. Já onehdá řešil ve staré C3 výměnu autorádia a bylo to zajímavý. Například funkci nočního režimu kdy rádio tolik nesvítí jsme vzdali. V konektoru na to nebyl vývod a přes veškerou snahu jsme nevymysleli k čemu ten drát připojit aby při zapnutí hlavních světel rádio pohaslo. Protože denní svícení se od hlavního liší jen tím že nesvítí budíky a nejde přepnout na dálkový. A to ovládá elektronika takže není kde to napíchnout pokud nechceš něco strašně rozkuchat.
Nahkriin
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09 lis 21:43

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Nahkriin »

Arkis píše: pát 10 lis 08:08 Ad LED pásky. Je ti jasné, že toto má k legalitě taky daleko a když narazíš na aktivního policajta/technika STK, tak to budeš - finančně poučen - velmi rychle sundávat?
Nevidím důvod co by na tom mělo být nelegálního, když starší auta běžně jezdí s přidanými světly na denní svícení.
PepaSFI píše: pát 10 lis 17:38 A ty světýlka, pokud to stejně svítí normálníma světlama, tak proč to tam dávat?
Nesvítí to stejně, jsou to LED pásky na denní svícení, tak jak jsem ukazál na obrázku. Není novější auto, které automaticky už nemá denní svícení. A dávat to tam proto, protože se mi to líbí a budu šetřit žárovky.
Arkis píše: pát 10 lis 08:08 Pokud nerozumíš elektroinstalaci a neumíš si změřit který kabel do čeho vede, tak se do toho radši nepouštěj a dej to autoelektrikáři.
Tak já nevím... Já myslel, že jsem to napsal dost jasně. Ale dobře, tak znova to zkusím vysvětlit.
Chtěl jsem udělat odbočku přímo z kabelů co vedou do žárovky, pomocí rychlospojky (T Tap), vygoogli si co to je, když nevíš. Do světlometů vede napájecí konektor, kde je několik kabelů, určené pro každé světlo v světlometu. A takhle, kdybych to chtěl zapojit do toho napájecího konektoru, tak bych si musel změřit voltmetrem jak si psal, který kabel zapíná které světlo, abych to zapojil jak chci. Ale ja to nechci zapojovat do napájecího konektoru, to jsem taky napsal. Ve světlometu do každé zářovky vedou 2 kabely, jedno je napájecí a druhé zem. U většiny, dokázal bych si říct že ve všech autech jsou kabely BAREVNĚ rozdělené a zem je vždy černá. V každém elektrickém obvodu jsou kabely rozdělené barevně, aby se vědelo co je co. A zem je většinou černá. Jenže frantíci se rozhodli, že si dají všechny kabely černé, nechápu který chytrolín tohle mohl svolit. Proto jsem se ptal, jak mohu zjistit, který je zem a který napájení. A taky co by se stalo, kdybych napájení napojil do země a zem do napájení.

Nerozdělával bych žádné svorky, neodizolovával bych žádné kabely, ani nic nepájel, jak ty píšeš. Právě proto chci použít rychlospojku, jako nejrychlejší a bezpečné spojení. A nemusím dělat žádné nové obvody.

No nic, byla chyba tady psát. Budu si to muset zjistit jinak.
PepaSFI píše: pát 10 lis 17:38 Protože denní svícení se od hlavního liší jen tím že nesvítí budíky a nejde přepnout na dálkový. A to ovládá elektronika takže není kde to napíchnout pokud nechceš něco strašně rozkuchat.
Ano to já vím, proto jsem psal, že to chci napojit na parkovačky, které svítí furt a nemusím složitě dělat nové obvody, nebo cokoliv složitě předělávat.
Arkis píše: pát 10 lis 08:08 Černé SPZ se žlutým písmem české nejsou. Takové používají v Californii a v Japonsku. Neprohodil sis to? Nebyla to žlutá SPZ s černým písmem? Takové dřív měly osobní auta předělané na užitkové (pro podnikatele).
Neprohodil jsem si to. Ano vygooglil jsem si, že takové jsou v Californii, ale nebylo to auto z Californie ani tam nemělo napsané "California". Vepředu mělo prostě celou černou spz s žlutými znaky. A spletl jsem se, nemyslel jsem bílou s černými, ale černou s bílými znaky. Přesně tak jak na obrázku.
Obrázek

A frajer s AMG si tedy asi jezdí bez SPZ, protože má prostě prachy a asi si uplatil policajty. Nikdo mi k tomu jiné vysvětlení nedokáže dát. Cizinec to není, vzadu má normální českou SPZ.
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1944
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Lachende Bestien »

Frajer bez přední spzetky má zřejmě tolik peněz a kontaktů, že se ho zákony už netýkají, obzvlášť co se takové drobnosti jako absence spz týče.
Jste asi ještě poměrně dost mladý a nezkušený.
Jinak frantíci musí mít vždycky něco extra, mít všechny kabely černé je fakt "povedené". :ymapplause:
Neřekl bych, že byla chyba sem psát, ale zas nelze očekávat jen samé perly moudrosti - někdy to spíš vypadá na jehlu v kupce sena.
Takže si vyberte případně užitečné informace, zbytek povýšených a demotivačních hlášek odfiltrujte a zapojte si to podle sebe stylem pokus a omyl.
Chybami se člověk učí a podle vašich příspěvků nepůsobíte jako úplný ignorant, takže věřím, že takovou banalitu v pohodě zvládnete.
Naposledy upravil(a) Lachende Bestien dne sob 11 lis 20:53, celkem upraveno 2 x.
S americkým svazem na věčné časy a nikdy jinak!
SS americké - náš vzor!
Válka je mír!
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od PepaSFI »

světla pro denní svícení pro dodatečnou montáž mají taky svá pravidla. Musí být pro to homologovaná. Já vím že se prodává a používá ledacos ale to ještě neznamená že to každému projde na STK nebo při nějaké bezpečnostní veleakci. Taky to má pravidla pro používání, například kdy a s čím můžou a nesmí svítit. A protože parkovačky svítí furt, nebude splněno to že mají zhasnout při zapnutí hlavních světel.
K tomu značení, kde je plus a kde minus se snadno pozná měřákem neboli multimetrem, ovšem je otázkou, pouštět se do zásahu do elektroinstalace když neovládáš základy. Nic ve zlým, každej umí něco a něco neumí, já nikdy nevyhraju mistrovství v krasobruslení a na varhany taky neumím a jinej složí symfonii, ale při snídani si vypíchne voko rohlíkem.
Že jsou všecky dráty stejný docela chápu. Pro výrobu je to jedno a servis nikoho nezajímá. Dnešní auto funguje, minimálně prvnímu majiteli a zoufalci co kupujou ojetiny nikoho nezajímají. A když se to porouchá, nikdo nebude sešívat dráty, hrabat se v tom hodiny. Prostě se vymění celý kabelový svazek.
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1349
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od Arkis »

Na auta patří pouze homologované věci. Jakékoliv doplňky, obzvláště světelné, které jsou vidět nejvíce, jsou magnetem při STK a policejních kontrolách. Ne, tento čínský bazmek opravdu není náhrada denního svícení.

Nemusíš nic víc vysvětlovat. Právě jsi ukázal, že elektroinstalaci nerozumíš a stejně se v tom chceš vrtat. Je to pouze tvá věc. Tvé auto, tvé problémy. Já tě varoval a víc tě od toho "odrazovat" nebudu. Třeba si na mou radu později vzpomeneš. :) Vím, co je rychlospojka. Taky jsem ti napsal, proč se tam nedává. Jediná správná možnost zapojení je vlastní elektrický okruh spínaný přes signální relé. Píšeš, že izolaci rozdělávat nebudeš. A ten zářez od rychlospojky si myslíš, že je vodotěsný?

Co se přední RZ týče, tak dle zákona tam prostě být musí. Výjimka na to žádná neexistuje. Jestli ji tam nemá, tak platí pokuty.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: LED pásky (denní svícení) + SPZ

Příspěvek od PepaSFI »

tak a teď na nás bude naštvanej že jsme mu pokazili světýlka. Ale vážně, tyhle věci jsou jen na potíže, no ale co si budem povídat, většinou jsme si tím taky prošli a většinou jsme si taky nedali říct. Takový schůdný řešení je mít to nenápadný, odpojovací a zapínat si to jen někde s partou kámošů na parkovišti.

Přední značku nemají jen motocykly, stroje jim podobné, tříkolky, čtyřkolky, autíčka s motorem ze sekačky co na ně stačí řidičák na mopeda a pracovní stroje jako třeba bagry nebo někdy i přepapírované náklaďáky pro pracovní účely. Například Tatry hovnocucy kterým to umožňuje vjíždět do obytných zón. Žeby to AMG bylo maskovanej hovnocuc? Nebo si někdo vytuningoval autíčko Aixam...
Odpovědět