Degradace oleje vlivem času

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
jerry
Letec
Příspěvky: 3365
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Degradace oleje vlivem času

Příspěvek od jerry »

Jak rychle degraduje olej vlivem času? Konkrétně u aut provozovaných jen občasně v létě a v zimě stojících v garáži. Výrobce předepisuje výměnu po 15000 km nebo 1 roce. A co auto, které najezdí v létě cca 3000 km formou 15 výletů a poté stojí přes zimu v garáži? Je po zimě olej opravdu zralý na výměnu jako a u auta, které najede těch předepsaných 15000 km pro výměnu oleje v jednom roce? Technicky se to zdá být nesmysl, ale nejsem olejář, proto to házím tady k debatě.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16397
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Degradace oleje vlivem času

Příspěvek od pavproch »

Já si stejnou otázku pokládám s m4Zlikem (Millers CFS 5w40) - odpověď neznám, ale věřím, že ten wolej vydrží ne 12 ale 24m = měním ho teda co 2 roky (naposledy X.2022 = další výměna bude až po sezone 2024).
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1881
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Degradace oleje vlivem času

Příspěvek od Zajda »

Jedinou relevantní odpověď by ti dal tribotechnický rozbor konkrétního vzorku oleje. Za mě pokud 3000 km proběhlo stylem 200 km vyjížděk kdy se nejelo tempo jak v rallye a auto bylo zazimováno po pořádném prohřátí motoru tak bude vpohodě dýl než rok. Ale stejně by mi to nedalo a vyměnil bych ho:-)
《》
jerry
Letec
Příspěvky: 3365
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Degradace oleje vlivem času

Příspěvek od jerry »

Konzultoval jsem to ještě s jedním odborníkem na oleje, má za sebou hodně let v oboru a různých školení. Pokud je auto zazimováno v suché garáži a jezdí jen v létě občasné delší jízdy, tak nevidí problém, proč neměnit olej až po 2 letech při souhrnném nájezdu 6000 km. Stejnou zkušenost jsem nalezl i na německých forech. Nejhorší pro olej jsou totiž krátké jízdy po celý rok. A pak výrobce doporučuje zkrátit výměnu z 15000 km na 7500 km. I tak je varianta krátkých jízd pro olej a motor výrazně horší.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Duke_Luke
Pan Řidič
Příspěvky: 282
Registrován: pon 19 srp 11:15

Re: Degradace oleje vlivem času

Příspěvek od Duke_Luke »

Ja menim olej kazdy rok v aute - aj ked najazdim len 3-4t km. Robim to tak,ze pred ulozenim na zimny spanok olej vymenim za novy - aby vsetok ten bordel neusadal celu zimu a neviazal sa. Auto proste ide na vymenu oleja a potom do cca.10km vojde do garaze , je tam celu zimu - potom jazdim tych 3-4t km a zase pred zimou vymena za cerstvy a zimny spanok. Pride mi to ideal.
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1881
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Degradace oleje vlivem času

Příspěvek od Zajda »

Odkázal bych tě na forum.oleje.cz ale tam by odpovědi byly podobně pocitové.
Pro tebe jako polovičního Helmuta však existuje ještě fórum oil-club.de, kde někdo občas vytáhne i ty laboratorní rozbory :)
《》
jerry
Letec
Příspěvky: 3365
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Degradace oleje vlivem času

Příspěvek od jerry »

Díky za zajímavý odkaz. Už jsem se tam zaregistroval.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Odpovědět