Boční vůle předních tlumičů

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
amater
Autoškolák
Příspěvky: 89
Registrován: úte 03 črc 15:40

Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od amater »

Ahoj, rád bych se dozvědel názory zkušenejších na následující:

Nechával jsem měnit přední tlumiče (aftermakret Bilstein) a cca po 1roku, jsem pozoroval boční vůli, viz toto video.
https://www.youtube.com/watch?v=lntcnSGdTDM
Přední náprava je typu McPerhson.
Tlumič neteče a nepozoroval (ani teď nepozoruji, že by netlumil). |Ten demontovaný co je na videu, tak tlumil normálně (tj. na autě jsem nepozoroval, že by netlumil a po demotnovaní, když jsem ho zatlačil, šel dolů s odporem a pomalu se vrtátil nahoru).
1) Je toto normální? 2) Co může takové něco způsobit? 3) může to ovlivnit geometrii?
Myslel jsem, že to je nekvalitní výrobou aftermarketové výroby, tak jsem nechal tlulmiče vyměnit v autorizovaném servisu za jejich originály, no a teď, cca po roce (cca 30t km) tam ta vůle je znova. Půjdu jim to reklamovat, ale zajímalo by mně co to má znamenat.
Auto nikde na nápravě vůli nemá, auto mám od nova a má najeto cca 100tkm, primárně dálnice. Tlumiče jsem nechával měnit preventivně (ty aftermarkety), když mi měnili v rámci záruky zadní DCC.

Budu rád, za každý rozumný názor.
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1349
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od Arkis »

Jediné, co mě napadá, je ložisko horního uložení tlumiče. Měnili ti jej při výměně tlumiče? Pokud je zatuhlé nebo úplně zaseklé, tak může takto tlumič zničit. Nechce se mi ale věřit, že by jsi to ty ani mechanik v servise nepoznal. Vadné ložisko se projevuje hlasitým loupáním a někdy praskáním do řízení.
amater
Autoškolák
Příspěvky: 89
Registrován: úte 03 črc 15:40

Re: Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od amater »

Bohuzel tim to nebude, je taky nove :-(.
Predpokladam ale ze normalni to neni, ze ne?
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1349
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od Arkis »

Normální to není no. Ale asi to nebude tlumiči. Být to jeden kus, tak se dá ještě pochopit vadný kus, ale pokud jsou to dvě sady po sobě a mají to všechny 4 tlumiče, tak bych hledal chybu jinde.
Jestli ty původní tlumiče vůli neměly a objevila se až při instalaci těch Bilstein, tak bych hledal, co tam mechanik zanedbal/podělal při té první výměně. Je totiž možné, že v autorizáku to jen přelétli a nenapadlo je to nějak hluboce kontrolovat. Bohužel ale krom horního uložení mě nic nenapadlo.
amater
Autoškolák
Příspěvky: 89
Registrován: úte 03 črc 15:40

Re: Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od amater »

Dekuji za info, jen si nedovedu ani prinejmensim predstavit co by tam mohlo byt spatne. Volant se nechveje, na geometrii jsem byl po vymene tlumicu. Predpokladam ze kdyby tam byly nejake ohromne vibrace ktere by to mohli zpusobit, tak by to citil i ve volantu.
Je to pro mne velka zahada... Pujdu s tim v patek na reklamaci, tak jsem zvedav co mi tam reknou.
Čičo
Řidič začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: stř 11 črc 22:55

Re: Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od Čičo »

Originál tlmiče vydržia najmenej 200 tis. km, ty máš 100 a už tretiu sadu, z toho táto tretia 30. Aký bol dôvod výmeny tých pôvodných po menej ako 70 tis. km?
amater
Autoškolák
Příspěvky: 89
Registrován: úte 03 črc 15:40

Re: Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od amater »

Menili mi v zaruce zadni adaptivni tlumice (ale k tomu se je spis dokopal ja, protoze jsem mel pocit ze to nejak slabe tlumi, kdyz jsem tahal karavan), "preventivne" jsem nechal vymenit i predni tlumice aniz by s nima byl nejaky problem (moje blbost). Ten karavan jsem tahal tak 5x, tak tim asi k velke ujme auto neutrpelo.
mikasa23
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: stř 26 črc 05:34

Re: Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od mikasa23 »

Z mého pohledu by potenciální příčinou boční vůle v předních tlumičích mohly být nekvalitní nebo vadné tlumiče z aftermarketu vedoucí k předčasnému opotřebení.build now gg Nesouosost nebo nesprávná instalace během procesu výměny může také přispět k rozvoji boční vůle v tlumičích.
cajolecalm
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23 srp 02:51

Re: Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od cajolecalm »

Radsi vyfpuknout vzduch a rozebrat klasicky…only up ale vule do boku je nejaka blbst… napada me jedine vule v pevnej ose ale jestli mas rychloupinak, tak se nedivim to miva vuli casto kdyz se trosku opotrebujou futra protoze se zacne vidle vic kroutit me v zatacce nanataky horaku taky skrta kotouc, jak se zacne kroutit vidle
jannick
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 31 srp 09:36

Re: Boční vůle předních tlumičů

Příspěvek od jannick »

Ahoj,

Ano, boční vůle v uložení tlumiče je nenormální.
Boční vůle může způsobit následující:
Zhoršení jízdních vlastností, jako je horší ovladatelnost, vyšší náchylnost k náklonům a menší komfort jízdy.
Zvýšené opotřebení tlumiče a dalších komponent podvozku.
Poškození geometrie podvozku.
Ano, boční vůle může ovlivnit geometrii podvozku.
Váš případ je poněkud zvláštní, protože se vám boční vůle objevila jak u aftermarketových tlumičů, tak u originálních tlumičů. To naznačuje, že problém může být v uložení tlumiče, nikoli v samotném tlumiči.

Možná je uložení tlumiče špatně vyrobené nebo špatně namontované. Je také možné, že je uložení poškozené, například v důsledku nárazu. Informace o ložiskách si můžete prohlédnout na https://www.tradebearings.com
Odpovědět