Výměna destiček - Mazda 6 GH

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
MMKS
Autoškolák
Příspěvky: 29
Registrován: stř 25 dub 09:09

Výměna destiček - Mazda 6 GH

Příspěvek od MMKS »

Včera mě zřejmě po průjezdu nějaké břečky začalo vrzat/hučet jedno zadní kolo. Po cca 200m jsem zjistil, že disk je velmi horký a horním části byla patrná lehká drážka. Na místě jsem byl na návštěvě, takže nebylo možnost řešit, rady typu couvat atd. nepomohly. Doma jsem po cca 10km sundal třmen, ale žádné nečistoty jsem tam už neviděl, přes to jsem to vzal lehce šmirglem. Vzhledem k tomu, že to bylo po tmě venku v 20h, jsem to víc nezkoumal a nerozebíral. Kolo jde stále při dobržďování slyšet. Je možné, že ten bordel se vpekl do destiček?
Třmen chodí dobře, za 1. nechávám kontrolovat prevenzivně každý rok, za 2 jsem zkoušel jak ručku, tak nožní brzdu když jsem to měl sundané a vše OK.
Naposledy upravil(a) MMKS dne stř 05 led 08:05, celkem upraveno 1 x.
jerry
Letec
Příspěvky: 3345
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: "Bordel" v destičkách, může se dostat až do nich?

Příspěvek od jerry »

Já měl jednou nějakou nehomogenní "pecku" v destičce a dělalo do taky rýhu v kotouči. Projevilo se to, až když jsem se k tomu patřičným opotřebování destičky probrzdil.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: "Bordel" v destičkách, může se dostat až do nich?

Příspěvek od PepaSFI »

pokud se kolo výrazně hřálo, tak něco "brzdilo". Některá destička se neuvolnila. Příčin může být spousta, to že jsou brzdy zkontrolované, nemusí znamenat že se něco nezadrhne, pístek, vodítka brzdiče, uložení destiček. Může se tam někde vzpříčit kamínek, který už zmizel a teď to hlučí kvůli špatnému opotřebení destiček a kotouče. Chce to prohlídnout, může být poškozená destička, vyhřátá, vydrolená. Kotouč, pokud není rýha velká, se časem zaběhne. Dá se tomu trošku pomoct, občas během jízdy si zatahat za ručku, teda pokud to má ručnici a ne čudlík, ono to při běžném brzdění ten zadek moc nezabrzdí. Ale opatrně! Ručnice nemá ABS, tak ať v tom zimním počasí neskončíš někde vraženej zadkem napřed.
MMKS
Autoškolák
Příspěvky: 29
Registrován: stř 25 dub 09:09

Re: "Bordel" v destičkách, může se dostat až do nich?

Příspěvek od MMKS »

děkuji, vyčerpávající odpověď. Vyměním destičky a uvidíme.
MMKS
Autoškolák
Příspěvky: 29
Registrován: stř 25 dub 09:09

Re: Výměna destiček - Mazda 6 GH

Příspěvek od MMKS »

bohužel než došly destičky, tak jsem k nim musel přiobjednat i kotouč, protože se úplně vydraly drážky (auto musím užívat denně). Teď jsem radši studoval návod na výměnu zadních destiček (Mazda 6 GH) a zarazilo mě, že
1) píst místo vtláčení nějakým roztahovákem šroubují kostkou. Tu samozřejmě nemám. Je možné píst normálně zatlačit? (Samozřejmě ne rukou). Nechce se mi kvůli tomu kupovat ještě kostka, protože by mě pak byla k ničemu, běžně si brzdy nedělám, ale na toto spěchám, tak zase nechci čekat, než ji někde seženu (vím, že se dá v pohodě koupit, ale pokud by ji neměli v kamenné prodejně, tak to jsou min další 2 dny ježdění se špatnýma brzdama)
2) kotouč je v návodu připevněn zápustným šroubem, zatímco já jej mám na volno. Nevidím k tomu důvodu, protože je připevněn na pevno zároveň s kolem, ale radši se ptám (minulou výměnu kotoučů dělal servis a věří)
Čičo
Řidič začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: stř 11 črc 22:55

Re: Výměna destiček - Mazda 6 GH

Příspěvek od Čičo »

Ten závit tam na niečo je a nemá to tak len Mazda. Fakt sa na to vyser a daj to urobiť niekomu kto vie o čom točí!
Uživatelský avatar
jarka
Letec
Příspěvky: 2802
Registrován: stř 16 úno 10:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna destiček - Mazda 6 GH

Příspěvek od jarka »

Standardně se na to používá stahovák, kde zároveň pístkem otáčíš a tlačíš na něj a tím ho zatlačíš do třmenu (někdy doleva, někdy doprava). Při troše šikovnosti můžeš vzít buď velký sikovky a otáčet pístkem za jeho okraj a zároveň na něj tlačit, případně využiješ drážky v pístku. Jako asi člověk nemůže být úplný poleno, ale raketová věda to není.
"Auto s pohonem předních kol je jako řízená havárie." - Walter Röhrl (Speed, 04-2017). :D
MMKS
Autoškolák
Příspěvky: 29
Registrován: stř 25 dub 09:09

Re: Výměna destiček - Mazda 6 GH

Příspěvek od MMKS »

Děkuju. Mě šlo o to, jestli jde pístek zatlačit bez otáčení, což asi ne. Sikovky jsem brát nechtěl, abych jej třeba neodrbal a přinejhorším mě napadlo navařit nějaké trny na ořech na ráčnu. V obchodě samozřejmě tu universální kostku nemají a kupovat sadu přes litr kvůli jedné opravě je blbost.

Tak chytrý, že bych to vrazil bez starostí do servisu jsem taky. Ale jak jsem čekal, narvané po vánocích a nestíhají. Naštěstí mi aspoň půjčí ten přípravek :-bd
Uživatelský avatar
jarka
Letec
Příspěvky: 2802
Registrován: stř 16 úno 10:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna destiček - Mazda 6 GH

Příspěvek od jarka »

MMKS píše: stř 05 led 12:35 Naštěstí mi aspoň půjčí ten přípravek :-bd
Optimální řešení.
"Auto s pohonem předních kol je jako řízená havárie." - Walter Röhrl (Speed, 04-2017). :D
spooon
Pan Řidič
Příspěvky: 248
Registrován: ned 05 led 23:14

Re: Výměna destiček - Mazda 6 GH

Příspěvek od spooon »

Otáčení je nutní kvůli mechnismu ruční brzdy. Takže zatlačením bez otáčení by se to mohlo zničit - pozor na to.

Ale běžně to dělám, jak popisuje jarka. Stačí tlačit na pístek a sikovkama šroubovat.
Odpovědět