Výpočet spotřeby

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
ToXiK
Adept autoškoly
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 22 pro 12:30

Výpočet spotřeby

Příspěvek od ToXiK »

Zdravím

Řeším, jak správně ve firmě počítat dlouhodobou spotřeba vozidel.

Aktuálně to funguje tak, že pokud řidič natankuje, zapíše stav kilometrů a kolik natankoval litrů:
1. tankování - stav km 96 767 - natankováno 35,38 L
2. tankování - stav km 97 135 - natankováno 49,15 L
atd......

Spotřebu počítám:
- odečtu od sebe najeté kilometry = 97 135 - 96 767 = 368 km
- dotankoval 49,15 L
- litry / km = 49,15 / 368 = 0,1336 L / 1 km - vynásobím x100 = 13,36 L / 100 km
- další záznam vyjde třeba 12,9, pak další 14,1 atd....
- nakonec zprůměruji tyto výsledky a vyjde třeba 13,43, což je celková průměrná spotřeba.

Takto to sice funguje dobře, ale pouze pokud řidič tankuje nádrž vždy doplna.

Pokud natankuje třeba jen 15 L (protože je v tom místě nafta drahá a doplna dobere jinde), tak jednou vyjde spotřeba třeba 4 L (najel hodně km ale natankoval málo) a poté zase 50 L (najel málo a natankoval hodně) a celkový průměr už nesedí.

Nevíte někdo jak by toto šlo ošetřit?

Díky za rady :)
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16307
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Výpočet spotřeby

Příspěvek od pavproch »

Já mám ve firmě 8 aut a knihy jízd děláme v excelu, kde si to po navstupování celého roku přečte počáteční (1.1.). a koncový stav (31.12.) tachometru a počáteční (1.1.) a koncový (31.12.) stav paliva v nádrži + čerpání za celý rok dohromady a z toho spočítá průměr (za celý rok, čili nahodilosti ref občasné nenalití plné nádrže atd to automticky "vyhladí").
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1732
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Výpočet spotřeby

Příspěvek od petr_riha »

Přesně, jak píše PP. Vzít jednotlivé průměry při tankování, když ani nevíš, jestli to je vždy do plna, je nesmysl. Vezmi roční nájezd, roční litry a poděl tyhle dvě hodnoty.

Tvým průměrováním ti může vyjít i takovýto nesmysl, záměrně nadsazený...

2 jízdy, 1 z toho dlouhá dálnice, třeba 600km, průměr třeba 8l/100 (48l). Druhá jízda 50km cukačka po městě, průměr 15l/100 (7,5l). Průměrná spotřeba není 11,5l/100 (průměr dvou cifer), ale je samozřejmě nižší (cca 8,5l/100, vážený průměr).
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
ToXiK
Adept autoškoly
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 22 pro 12:30

Re: Výpočet spotřeby

Příspěvek od ToXiK »

Díky, potřeboval bych to ideálně měsíčně. Jak moc přesný by byl výpočet váženým průměrem tak, že by byla váha jak počet natankovaných litrů, tak počet najetých km? viz obr. z excelu
Přílohy
Snímek obrazovky 2020-12-14 183042.jpg
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 448
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Výpočet spotřeby

Příspěvek od PepaSFI »

každý výpočet je jen tak přesný, jak přesné jsou výchozí údaje. Takže je úplně jedno jestli to uděláš v excelu nebo tužkou na papírku od parkoviště. Musíš vždycky vyjít z jasně definovaného údaje, jinak to bude chaos. U zřejmě všech aut není nijak možné spolehlivě zjistit kolik paliva v nádrži skutečně je. Takže buď vždy tankovat do plného stavu, tedy zjistit kolik v nádrži od posledního tankování ubylo, nebo, pokud se nedaří zajistit takové tankování, bohužel jen sledovat to dlouhodobě, výpočet dělat po mnoha tankováních aby se chyby rozložily. K tomu by nějaká ta tabulka fungovala. Určitě by se našla i aplikace pro telefon, já měl takovou kdysi dávno ještě v Palmu.
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Výpočet spotřeby

Příspěvek od EL_XEL »

Jestli ti jde o průměrnou spotřebu za nádrž, musíš to počítat z poslední plné, tj. natankuješ do plna a pak třeba třikrát jenom částečně a pak zase do plna, tak musíš brát jako jednu nádrž ta poslední čtyři tankování. Na počítání celkového průměru nemůžeš jednotlivé průměry vůbec používat, z toho můžeš dostat možná nějaký modus nebo medián (nebo „průměrnou průměrnou spotřebu“; sorry, statistiku jsem nějak aktivněji řešil dávno na vysoké), celkový průměr můžeš počítat pouze z celkového počtu kilometrů a celkového spotřebovaného benzínu (přičemž tam ty plné nebo částečné nádrže nehrají roli, resp. s větším nájezdem je vliv poslední neplné nádrže čím dál méně relevantní).
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Výpočet spotřeby

Příspěvek od EL_XEL »

PepaSFI píše:Určitě by se našla i aplikace pro telefon, já měl takovou kdysi dávno ještě v Palmu.
Těch aplikací je tři prdele, ale spolehlivý je Spritmonitor.
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1376
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Výpočet spotřeby

Příspěvek od Předseda »

používám roadtrip. Mají verzi lite, placená stojí pár korun na furt. Aut tam můžeš spravovat kolik chceš. Výdaje za benzín, servis, nenadále výdaje, kolik km si najezdil na kterých pneu. Různé statistiky. Jsem spokojen.
Uživatelský avatar
Kavis
Mistr volantu
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 10 říj 10:49

Re: Výpočet spotřeby

Příspěvek od Kavis »

Nebo proste donutit ridice, aby posledni jizdu v mesici natankoval do plna. Pocatecni a konecny zustatek v nadrzi by byl vzdycky full a pak jen staci spocitat kilometry a litry...
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Výpočet spotřeby

Příspěvek od Honza42 »

A nebo tankovat do plna vždy. Já jsem tak strašně línej jezdit k pumpě, že by mne tankovat míň než po hrdlo nikdy ani nenapadlo.
Odpovědět