jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku?

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1874
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od Zajda »

Nepotrebujes zazracny olej, potrebujes spolehlivy zdroj normalniho oleje podle predpisu pro auto, po 10 strankach to stale neni jasne? Kdyz se u noveho vehiklu spokojis s longlife intervaly nebo si nepohlidas, ze vymena opravdu probehla, pak nehledej zadnou vedu v tom, ze ti odejde turbo.

Ja bych u sveho auta delal prvni vymenu tak ve 2000 km, at se vyplachne nejvetsi mordor obrusku z noveho motoru, a nasledne po 10 tis (15 pri vyhradne dalkovych trasach). Kteremuzto pristupu davaji za pravdu realne laboratorni rozbory pouzitych oleju co do stavu zbyvajicich aditiv a kontaminace, menici parametry. Radeji dam prachy do castejsi vymeny nez mozna o trochu lepsiho oleje.

Kazdy ze zabehlych vyrobcu je dostatecne kompetentni vyrobit funkcni olej dle urcite specifikace, navic vsichni pouzivaji standardizovane aditivacni balicky, ktere produkuje nekolik malo firem na svete.
Nekde pred x stranama jsem tu daval odkaz na porovnavac norem od Lubrizolu. Pak jeste Chevron, Afton, Infineum, snad BASF a tim se celosvetovy vycet asi chyli ke konci.

>Stepan: hustota (viskozita) je prinejlepsim az sekundarni parametr, ktery ma velmi volny vztah s vhodnosti pro dany motor.
《》
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5448
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od Stepan »

Zajda: nemám problém přiznat, že tomu piču rozumím. Kouknu na doporučený xW-yz a to tam naleju. U auta táty nebo mýho se podívám po fórech značky, co používají lidi ve větší zátěži a naleju tam to. Castrol nebo Total, podle toho co má sefik na skladě. Tím moje znalosti konci, nicméně motory nám nijak nedochází. Až na tu Feldu, která zrala olej a vodu jak protrzena, ale to vyřešila totalka o kamion.

Mimochodem, sestře olej v její nákupní tašce v autorizaku opravdu nevymenili, nicméně faktura přišla. Okolí nádržky nebylo ani trošku mastné, tak jsem to doma na dvoře vypustil a takhle "čerstvý" olej vážně vypadat nemá. Jako chápu, že na kozatou blondýnou si zkusí nějakej ojeb kde kdo, ale auto je na DIČ celkem velký firmy. Otec říkal, že tohle si hodlá užít sám. sem tomu debilovi na příjmu řek, ze si to venku vyřešíme jako chlap s chlapem a on mi místo toho radši vytiskl dobropis

Panamera měla 200kkm+, když se setkala s divocakem, vzhledem k zustatkove ceně (a morálnímu stáří pro majitele) byla zlikvidovana jako totální škoda a nahrazena. Co si pamatuju, tak se kromě garancek řešila akorát propalena sedačka, když majitel hodil vajgl z okna tak nesikovne, že se mu odrazil na zadní sedačku a propalil kůži. O nějakých zásadních technických problémech nevím, ale doptam se. Olej co 15kkm, specifikace dle výrobce.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
gertbert
Autoškolák
Příspěvky: 52
Registrován: pát 21 zář 18:27

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od gertbert »

Zajdo

POHLÍDÁNÍ ...

Jak si to chceš pohlídat? NIKDY tě tam v autorizovaném servisu nepustí, piječ kávu a čekáš, tedy pouze v tom případě, že ti to udělají na 3 hodinové čekání, jinak stresy odvozy a dovozy aut - blázinec. Většinou jezdím se společníkem ve firmě a pak poslouchám blbý hemzy, jak on má auto staré a NEJLEPŠÍ, protože mu ho servisují "za rohem" v garáži, zatímco já si vyberu složitou drahou piču se servisem daleko.
Jednou, protože jsem musel v Rakousku dolívat olej, a ten co tam byl smrděl, tak jsem si vyřval, že chci tu výměnu vidět, tak mě tam na 2 minuty pustili, přede mnou všechen olej vypustili, ale stejně tam ležel NALÍVACÍ kanystr, který už byl plný NEVÍM ČEHO, a ten tam přede mnou nalil. TAKŽE TO NENÍ VŮBEC MOŽNÉ

HLEDÁNÍ KVALITNÍHO OLEJE...

Proto jsem otevřel debatu o tom: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku? když Castrol Magnatec 15W40 je PURE syntetic jiné podvodné oleje jsou Mineral 5W-40. Ano když se podívám do kauflandu, vidím olej A3/B4 za 350,-Kč / 6 litrů.
Píšeš: potrebujes spolehlivy zdroj normalniho oleje podle predpisu pro auto, po 10 strankach to stale neni jasne?
Jak se hledá spolehlivý olej podle předpisu, když ho mají v Kauflandu s předpiusem topovým a pak jiní před ním varují, druhý píše, že Castrol kupoval základové oleje z Parama co se dávají do Mogulu, třetímu se líbí Shell, ale ten co vozí šunt o Shellu říká, že je to recyklát starých vyjetých olejů.

Za 10 stránek si mi jen ty napsal Ravenol 10W40 a ten nedošel, už je tam Castrol10W40.
Ta deset stránek a dalších 1000 stránek jiných jsem nenašel jinou odpověď než - neřeš peníze - kup si Castrol. Mě nejde o peníze, mě jde o to, abych za své peníze nekoupil Globalizovanou okradenou sračku, chlubící se na krabici zázračnými ba přímo mimozemskými parametry.

Právě že o tom je GLOBALISMUS. To už není směna peněz za výrobek, to je totiž loupež. Vidíš to všude okolo sebe. Dnes už i v kostele berou 10% tvých přijmů s příslibem nebe, který se nedá reklamovat. Ano kostel je nejlepší Marketing a hned po něm je uvádění v omyl (klamání) zákazníka.

To co hledám stejně jako houbař je "OLEJ PRAVÁK". A to si piš, že jestli ještě někdy koupím nové auto (přecházím na operák) tak tam budu stát a koukat se i kdybych tam měl ve spacáku spát.

NAJDU? ...

Nebo jen Shell, Total, Valvoline nebo Castrol? a do džítýdý Petronas. Společník kupuje do Forda olej Ford. Do SOpla jsem kupoval olej GM. stejně po 250.000km žere olej (2L na 1000km).
Ten kdo prodává Mogul, jeho Bůh je Perun - Paramo, kdo prodává Havoline jeho Bůh není Odin ale Texaco,
Naposledy upravil(a) gertbert dne ned 28 říj 09:46, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
970ka
Mistr volantu
Příspěvky: 884
Registrován: pon 25 dub 12:52
Bydliště: Plzeňský wenkov
Kontaktovat uživatele:

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od 970ka »

Když jsem u Alpiny měnil olej v Inveltu,tak stačilo říci a byl jsem při tom,jako u porodu ,no problém.Po 8tkm byl černý jak bota.
Carrera S ,Tesla 3 Highland LR,Audi Q3 TSi, AR Stelvio 2,0T, MB SL Cabrio,MB Sprinter,Honda opice, atd ...
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5476
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od M.Z. »

To víš, nafta :D
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
gertbert
Autoškolák
Příspěvky: 52
Registrován: pát 21 zář 18:27

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od gertbert »

V mém Favoritu jsem najel 20.000 km a museli sdělat olejovou vanu. Byl to benzín a olej už ani netekl, jen se ploužil. Nojono, nebyl čas.

:-t
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1874
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od Zajda »

Neres porad zavadejici pojmy polosyntetika apod.
Spolehlivym zdrojem myslim autorizovaneho distributora. Kdyz jsem kupoval Yacco, napsal jsem na francouzske info dotaz, jestli je Per-Oil (znackoveoleje.cz) autorizovany distributor - odpoved byla kladna - tehdy to byl vyhradni distributor. Kdyz jsem kupoval Ravenol, psal jsem na nemecke info jestli je SD-oil oficialni distribuce, odpoved byla kladna, stejne jako odpoved SD-oilu ze dufy.cz je jejich partner. Snad chapes kam tim mirim.

Jinak osobne verim spis soukromemu servisakovi, ktery ma svoji stavovskou cest a hrdost k odvedene praci, nez nestastnikovi co hakuje v autorizaku skoro za minimalni mzdu a je mu vsechno u zadnice.
《》
gertbert
Autoškolák
Příspěvky: 52
Registrován: pát 21 zář 18:27

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od gertbert »

Já znám 3. řešení. Chodil jsem za nejlepším technikem v autorizovaném servisu a on mi to po pracovní době všechno v tom servisu udělal. Jenže to se šéfovi servisu nakonec nějak nelíbilo a tak to skončilo. Tehdy jsem měl podíl na jednom servisu a navíc měl technika z autorizivaného servisu, který si udělal servis doma a všechno co v práci nakradl, tak mě večer namontoval, nebo nalil.

Jenže technik ze servisu už pak neměl co servisovat, auto jezdilo na druhým konci republiky, kde to servisoval kdoví kdo a kdo ví jak, z technika doma se stal neskutečný pičus patřící pod Auto Cosi, a ten podíl na servisu co jsem měl, jsem pak složitě zpátky dostával svou investici, myslím že mi dodnes bratru 250 táců ještě dluží.

Já vím, že dnes nemá smysl řešit minerál / syntetiku. Potom kupujme olej z Kauflandu Made in Germany, nebo dokonce ruský DEVON 10W-40 za 250,-Kč/5L, protože ten má poměr výkon cena asi nejlepší, ne?
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1874
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od Zajda »

A bude ten Devon opravdu plnit nějakou normu, nebo nabídne jen čestné prohlášení, že by ji měl splňovat?:)
Pokud potřebuješ např. API normu, měl by být konkrétní olej k dohledání zde:
https://engineoil.api.org/directory/eolcssearch
např.:
https://engineoil.api.org/Directory/Eol ... vensberger
Popravdě nevím, jak moc jsou záznamy v téhle veřejně přístupné databázi závazné, ale je to nějaká indikace.

U takového Mogulu nebo Parama tam nenajdeš ani ťuk. Ani pod Unipetrolem nic, takže myslím že reálnou certifikaci nemají. Na balení pak je napsáno místo "splňuje" např. "odpovídá normě"...
《》
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16360
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: jak poznám minerální olej, polosyntetiku, full syntetiku

Příspěvek od pavproch »

Jestli teda mohu taky svou trošku do mlýnice: imho je základní problém v tom, že autor prvního příspěvku furt zarputile trvá na značkách (olejů) které jsou úplně nejvýš na žebříčcích pančovanosti (castrol, shell, možná i motul, nevím). Dle mého to chce vybrat značku, která je "malá" tudíž riziko panče je u ní minimální (+ samozřejmě, jak už zmíněno, nakupovat u oficiálního distributora dané značky). Za mně Millers nakupovaný u Millersů.
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Odpovědět