Subwoofer a zesilovač Pioneer - co s tím

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
michal_sestak
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: sob 24 úno 18:33

Subwoofer a zesilovač Pioneer - co s tím

Příspěvek od michal_sestak »

Ahoj, prosim o radu. Koupil jsem offroada od audio fajnšmekra, který kdysi dal za celou aparaturu v autě od Pioneeru velké peníze. Auto mám nyní kompletně rozebrané, upravuji ho a přemýšlím,co s celou tou letitou aparaturou mám dělat. Nevim, jestli ji ještě použít, jestli není už zastaralá a jestli se ješte vůbec vyplatí ji zpět montovat. Zdůrazňuji, že nejsem ten typ, který v autě moc hudbu poslouchá - spíše ne. Nicméně někdy mě to chytne a když je dobře auto ozvučené, užívám si to. Takže si říkám, když už to tu všechno je, tak proč to nevyužít. Třeba by mi to stačilo. A nebo to vyhodit??? No a potřeboval bych poradit, jestli to je ješte pro mou potřebu použitelné, anebo je to opravdu pravěk a hodit to do sběru. Jedná se o zesilovač Pioneer GM-X554, Subwoofer TS-LX80II. Reproduktory Pioneer mám také ale momentálně je nemůžu najít. Každopádně repro jsou v pořádku a nejsou protrhlé. Všechno je podle mě min 10 - 15 let staré. Rádio Pioneer je ještě na kazety. Ještě mi zbyla TV s tunerem. To asi vyhodit co? Obrázky jsou k dispozici na https://michalsestak.rajce.idnes.cz/Pioneer/. Díky MIchal
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Subwoofer a zesilovač Pioneer - co s tím

Příspěvek od jirka87 »

Čau,

do každého auta jsem si alespoň trochu dělal "zvuk"...Nic za extrémní částky, spíše takové lehce nadstandartní řešení. Tlumení dveří a nové repro do nich. Pak jsem ještě přidával subáč s vlastním zesilovačem a nakonec dodal ještě zesilovač pro repro ve dveřích a tahal nové káble. Řeknu to takhle..Už nikdy víc. Měl jsem v tom třeba 20 000kč. Auto se pak prodávalo...Tlumení z toho nevyloupeš, takže 4000-5000Kč v řiti.

Zesilovač Sony 4x70w RMS hrál úplně stejně na hovno, jako když byly ty repro z rádia, změna NULA (a ano, zapojení, LPF, HPF apod nastavené dobře..).

Chci tím říct, že někdy je asi lepší na to bodat, koupit si prostě jen sadu 4 repráků s citlivostí 90db nebo více, napojit je normálně na rádio (nejlépe nové s bluetooth - a ne kenwood....Já bych šel do Sony, dá se to koupit za 2500Kč) a nechat to bejt...Asi jen ten subáč bych v autě chtěl navíc, ale zřejmě teda ne ten, pod sedadlo řidiče, tedy ten plochý jak ukazuješ na fotce. Bez subwooferu, jak jednou zkusíš, tak je zvuk všeho takovej nemastnej, neslanej...Kor do OFF roadu (pokud myslíš fakt off road a ne Lexus nebo Toyotu Rav4) to nemá smysl řešit. Narval bych tam tohle : https://www.ahifi.cz/mac-audio-set-2-ap ... -16-2.html + tohle https://www.ahifi.cz/autoradio-s-blueto ... 400bt.html a hotovo.

Kdyby se ti chtělo, pošli mi seznam těch věcí a fotky na jirka87@seznam.cz a já na to mkrnu, je možný, že se dohodnem. Chci dát teď do Sharana nové repráky, nemůžu nic vybrat a už z toho plešatím, tak je možný, že když to bude za rozumnou cenu, tak tam naperu ty 15let staré od tebe a budu mít na půl roku, než to zas prodám, nebo mi to někdo nabourá klid :))

P.S : kdysi to muselo stát nějakou kačku, třeba Clarion byl v 90letech a začátcích 2000 respektovaná značka a hodně lidí na tom ujíždělo, ale podle mě to je jen předražená věc, která funguje naprosto stejně jako dnes milion jiných levnějších značek...A třeba Alpine a Pioneer už snad ani dávno fakt dobrej reprák neumí. Dávno je předběhli Němci od Gladenu, ESX apod. kterí umí stejnou kvalitu za míň. Zkrátka neplatíš za "značku".
michal_sestak
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: sob 24 úno 18:33

Re: Subwoofer a zesilovač Pioneer - co s tím

Příspěvek od michal_sestak »

Ahoj Jirko, díky moc za odpověď a zajímavé názory. Jsem v tom totální laik a tak si nechám velmi rád poradit. Jak píšu, rádio v mám z 90% vypnutý, ale když si ho zapnu, tak se chci kochat. Pokud jsi tohot názoru, že výše uvedený HW stačí, tak proč ne. Mám Toyotu Landcruisera 80 HDJ (http://www.mantapro.com.au/product/toyo ... sel-wagon/). Je to šestivál, 4,2 l, takže když za to zaberu, tak je to hukot.....Ten předchozí majitel to asi věděl a tak tam dal to, co tam dal...Ale jak píšeš, od té doby se spousta věcí změnila, pokrok ušel obrovskou cestu a věřím, že i jiní výrobci jsou TOP. Ještě tedy k tém mým audio verkům:
1) Ten zesilovač bys tam tedy nedával zpět? Respektive vůbec žádný?
2) V případě mého auta, jsi si jistý, že by to utáhl HW, na který si mi poslal odkaz?
3) Proč bys nedal ten subwoofer zpět pod sedadlo?
4) Pokud to je sobwoofer jiný, než mám já, tedy tvaru jako reproduktor (https://www.ahifi.cz/samotne-subwoofery-do-auta/), tak kam se potom montujou? Já ho nemůžu dát do kufru na podlahu. Tam budu mít ledničku, zásuvky a ostatní off výbavu. Stejně tak na žádné plato kufru. Ten bude plně zastavěný. Potom mě ještě napadá pod zadní sedačky. Ale jak tatkový to repro uchytit? Neměl ten plochy subwoofer pod sedadlem své opodstatnění kvůli místu?
5) Budou stačit 4x repro, co si posílal odkaz? Původně byly 4x repro ve dveřích, subwoofer pod sedadlem spolujezdce a potom takový bradavice na A-sloupkách (asi vejškáče). Něco takovýho https://www.ahifi.cz/reproduktory-groun ... t-25x.html. Je to také potřeba)?
6) Já zatím to HW neprodávám, zjišťuju co a jak a hlavně by mě zajímalo, jestli by ta moje výbava ještě po 15 letech hrála. Je jako nová, ale když už dělám auto celé z gruntu, tak jestli tam nedát něco nového....A jak píšeš, za 15 let se toho hodně změnilo...

Díky za odpověď....Michal
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Subwoofer a zesilovač Pioneer - co s tím

Příspěvek od jirka87 »

Ahoj,

přiznám se, že mě tohle vypisování moc nebaví a mnohem jednodušší je telefon. Tady to stejně nikoho nezajímá (jak vidíš podle reakcí) aby to mělo nějakou přidanou hodnotu, že má smysl aby tady ten text visel "pro budoucí generace". . .

Můj mail máš, raději bych abys mi zavolal, když se ozveš mailem, pošlu ti číslo. Zároveň ber v potaz, že jsem nadšený amatér, který si sám dělal asi 4 auta (postupně v čase asi 6let), ne nějakej ostřílenej profík co má za sebou 150 montáží (ikdyž ono je to jedno celkem...to je furt to samý) a tak by to měli brát prosím i ostatní, cot to čtou a ne mě chytat za slovíčka jak 8leté děti.

Ale pokud to mám co nejpopisněji nějak shrnout, tak je to hlavně o prioritách.

Píšeš o expedičním OFFu.To nevím co je. To může být krátkej Patrol, nebo taky dlouhej 100kovej Land Cruiser. Tak či tak, expediční auta má pravděpodobně pořádný bačkory. Takže ve 110km/h už stejně neslyšíš v tom autě na asfaltu kloudně vlastního slova. O nějaké hudbě, aby to trochu hrálo si teda stejně v takovém případě (pokud mám pravdu) můžeš nechat zdát.

Další věc je, že ty se bavíš o umístění 2 zesilovačů (aktivní subwoofer + 4kanál). Tedy o něčem, co ti při provozu a nenastartovaném autě saje baterku, jak Dracula mladou pannu. Většina lidí u expedičáku přemýšlí naopak a dávaj soláry apod...

Tedy je třeba si říct - chci expediční auto a hudba tam prostě je jen proto aby tam byla. Aby sis něco poslechl po cestě a nezdechl nudou (okolo 7000Kč). Nebo si říct - ano, je to expediční auto, ale chci tam pořádné audio (20 000Kč+)

V takovém případě je tady opět otázka jak velké to auto máš. Ten "subwoofer" co máš je prostě spíše takový..generátor vibrací. On prostě spíš huhlá a bručí a pod sedačku se dává proto, abys měl pocit, že ty basy kopu..třeba se pletu, ale nemyslím si, že by to kloudně něco zahrálo.

Takže pokud tam chceš dobrou hudbu (svyužitím vlastního 4kanálu a toho "subwooferu)) tak scénář bude tento :

1) Koupit a použít tlumení do dveří / tam kde bude repro (cca 4000Kč)
2) Natáhnout 2 separé kabelové sady pro 4kanál a pro ten aktivní subwoofer (počítej tak 1200kč + 800Kč)
3) Vybrat / koupit / namontovat kabeláž, která povede z 4kanálu do těch 4 nových reproduktorů - tedy vrtat průchodky (pokud je tam ejště místo), nebo použít volnou (auta často ani další volnou nemají) - CFC měď, stačí 1,5 průřez. Počítej s cenou okolo 800kč třeba
4) Vybrat / koupit / namontovat vhodné MDF podložky (pokud bude třeba zvětšit montážní hloubku - cca do 400Kč)
5) )Vybrat / koupit / namontovat repráky vhodné pro krmení zesilovačem (dle volby...za 4000Kč set 4 repro už je to v pohodě..Excursion SX6/6C, uDimension / Audio System MX 165 EVO...apod.)

Já bych prostě koupil nové 1DIN rádio s bluetooth (2500Kč), nějaké dobré komponentní repra dopředu (165mm kulaté jsou okolo třeba 2500Kč) + koaxiály dozadu (opět 165mm se pohybují třeba 1500 - 2000Kč) s citlivostí 90db+ (reálnou.tedy 1w/1m... ne 2,83V/1m něco něco...). Osoběn bych nebral Alpine - Pioneer - Kenwood (dnes podle mě fakt mrtvé značky), Gladen, Hifonics, Helix, Kicx, Autotek, Renegade apod...Hertz ej na pováženou. To rádio bude mít reálný výkon v RMS okolo 20-22W a nebude to diskotéka jak v cikánském žigulu, ale hrát to bude slušně. Zatlumil bych dveře (asi tak 4000Kč) a hotovo...Protože nehledě na cenu, tak já jsem to spočítal v konfuguraci 2 zesilovače, pouhé 4 repro na cca 45m kabeláže v autě navíc. To prostě nemůžeš tahat nejkratší možnou cestou. To taháš tam, kde to schováš...Zesák budeš mít kdoví kde, k němu napájení, od něj pak do dveří, k tomu CINCHCE z RCA výstupu...no zkrátka věř tomu, je to kolem 40m dohromady.

Pokud budeš chtít jít do varianty drahého audia, tak asi nešlápneš vedle u Focalu, Rockfordu (ale hodně platíš za značku),German Maestro, atd...Někdy mezi levným a drahým jsou údajně skvělé Morel Tempo 6. To chválí úplně všichni.

Jak jsem řekl...ideálně zavolat.
adam78987
Spolujezdec
Příspěvky: 5
Registrován: pon 30 dub 09:05

Re: Subwoofer a zesilovač Pioneer - co s tím

Příspěvek od adam78987 »

no pokud se s tím nechceš štvat tak bych si to nechal udělat někde kdo tomu rozumí a namontuje bez problému .. xxxxxxxxxxxxxxxxx tady mají i nějaké recenze své práce, tak jeslti jsi odněkud pobliž tak bych se obrátil na kluky a třeba i poraděj.
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Subwoofer a zesilovač Pioneer - co s tím

Příspěvek od jirka87 »

adam78987 : Proč proboha reaguješ na rok staré téma ?

Edit ..vzhledem k příspěvkům i jinde už to chápu :)) Tak mu dejte banán a vyřešeno
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16350
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Subwoofer a zesilovač Pioneer - co s tím

Příspěvek od pavproch »

Sem mu to tam vyxxxxoval a zamknul. Budu ho sledovat a pokud ještě jedn pokus, tak dostane jižní ovoce
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
Shr3k
Mistr volantu
Příspěvky: 763
Registrován: pát 19 srp 11:15

Re: Subwoofer a zesilovač Pioneer - co s tím

Příspěvek od Shr3k »

Zase Antonín a jeho obchod s čínskými šmejdy?
2022 BMW 540xdT, 2019 Mazda2 1.5 Skyactiv-G A/T
2022 BMW K 1600 B
WWW.MAZDAKLAN.CZ
Odpovědět