Tlaky pneumatik

Když se chcete ponořit do nitra...
amater
Autoškolák
Příspěvky: 89
Registrován: úte 03 črc 15:40

Re: Tlaky pneumatik

Příspěvek od amater »

Tady na tento strance Continentalu je ke stazeni "Tabule husteni". Je to velke PDF-ko kde jsou zminovane doporucene tlaky pro ruzne modely aut, mozna se to nekomu bude hodit.

https://www.continental-pneumatiky.cz/o ... exikon-3-1
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1872
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Tlaky pneumatik

Příspěvek od Zajda »

Předepsaný tlak pneu bude kompromis všeho možného od komfortu, jízdních vlastností a ekologie.
U hmotnosti samozřejmě záleží i na rozložení mezi nápravy.

V tomto případě ale nevěřím přesnoti tabulky.
Minimálně v některých případech nedokáže postihnout údaje výrobce.

Třeba u Clia 0,9 mám na štítku dvě hodnoty:
2,2/2,0 bar do 160 km/h
2,3/2,1 bar nad 160 km/h
Pak až někde v návodu se dočtu, že při plném obsazení se má přifouknout o 0,2 baru

Hodnoty z Continental tabulky prázdné/plné obsazení:
185/65 R 15 88 H 2.3 2.1 2.3 2.1
195/55 R 16 87 H 2.3 2.1 2.3 2.1

Co se týče řádění v zatáčkách, nedejbože rovnou na okruhu, určitě nebudeš pneu ve stavu studených přefukovat.
Naopak jak je zahřeješ, musíš tlak upustit.
《》
amater
Autoškolák
Příspěvky: 89
Registrován: úte 03 črc 15:40

Re: Tlaky pneumatik

Příspěvek od amater »

hmm, s tim radenim na okruhu to byl jen priklad, nikdy jsem na okruhu nejel, ani nevim jak se kvuli tomu ma prizpusobit tlak v pneu.

Ale mne by proste jen zajimalo jakym zahadnym algoritmem ty automobilky dospeji k optimalnimu tlaku pro dane auto. Verim tomu ze to bude kompromis vseho mozneho, jen mne to proste zajima jak to ve skutecnosti je.
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Tlaky pneumatik

Příspěvek od jerry »

Samozřejmě je to kompromis, dnes i hodně ovlivněný emisemi. Je třeba vyjít z předepsaného tlaku a zkoušet nastavovat nahoru i dolů. Poté si vybrat podle naložení, stylu jízdy, povrchu silnice, druhu pneu, tlumičů atd. subjektivně nejlepší nastavení. Ale chce to mít auto v ruce. Na neznámém autě bych nastavil ten kompromis.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
amater
Autoškolák
Příspěvky: 89
Registrován: úte 03 črc 15:40

Re: Tlaky pneumatik

Příspěvek od amater »

asi to tak udelam (laborovanim), tech mich 2.4 mi prijde nejak moc..
Odpovědět