Autobaterie - doporuceni?

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od jerry »

Uvádějí, že to nastartuje auto až do -20. Startovací kabely mám také, ale tahat po ránu kvůli tomu ven souseda do mrazu? Viděl jsem powerbanku na ebay v akci za 41 EUR, v Česku to prodávají za 2890 Kč, tak jsem jí koupil. Včera ještě auto nastartovalo normálně, až to použiju, tak dám informaci. Vzít to domů do tepla není problém, zařízení není velké ani těžké.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
AntiRadary.cz
Letec
Příspěvky: 1077
Registrován: stř 16 úno 09:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od AntiRadary.cz »

Mohu poreferovat osobní zkušenost s power bankou z LIDLu: https://www.lidl.cz/p/ultimate-speed-st ... p100337742 . Koupeno v akci za 1.199 Kč, hned po zakoupení jsem onemocněl a auto, s již tak slabou baterkou, stálo týden venku na mraze. Po týdnu už nešlo ani odemknout dálkovým ovládání, takže jsem musel vytáhnout klič z karty a odemknout pěkně klíčem ručně. Po zapnutí zapalování absolutní mrtvo, žádná kontrolka, nic. Po připojení plně nabité power banky Ultimate Speed se všechno rozsvítilo a při pokusu o nastartování auto hned naskočilo. Jednalo se o 2.4 benzín, u kterého je batérie 65Ah, 2V, 580A: https://www.topbattery.cz/autobaterie-y ... prava.html. Power banka po připojení k nabíječce pak ukazovala ještě cca 3/4 kapacity. :-bd
Naposledy upravil(a) AntiRadary.cz dne pon 27 pro 10:11, celkem upraveno 1 x.
m4lcolm: Je sranda, kolik jedincu se nechalo zmanipulovat, ze se dobrovolne biji za cizi financni zajmy jako uzitecni idioti.

Nezávislé fórum o antiradarech, radarových detektorech a dalších ochranách proti změření:
http://antiradary-forum.cz
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od Honza42 »

Pro mne dosela překvapení, ta sranda z Lidlu. Vzhledem k recenzím to asi blbost nebude.
Pro panelákového motoristu určitě zajímavé.
Mně se doma hromadí staré baterky s malou kapacitou, které jsem už v autě nahradil novými. Udržuji je naživu a v teple dílny, takže v případě potřeby poslouží. Jasně, žádný komfort, ale však je to nouzovka.
Jinak do traktoru jsem teď kupoval tohle, doufám že nadlouho vystaráno:
http://www.otos.cz/autobaterie/autobate ... 0a-ee1853/
Hlavně kvůli snížené stratifikaci a odolnosti V4. Můžu s ní skákat přes pařezy. :D
Duke_Luke
Pan Řidič
Příspěvky: 281
Registrován: pon 19 srp 11:15

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od Duke_Luke »

tak staru baterku mam aj ja jednu doma a tiez udrzujem nazive. Uz pomohla u segry ako powerbanka :D Ale tak dolezite je napriklad dat si u auta preverit aj kludovy odber. Ak je nejaky problem na elektronike a kludovy odber je vysoky, tak to dorazi kazdu bateriu. A potom samozrejme kto ma moznost v garazi, alebo u znameho/rodiny sem tam nechat v zime nabit bateriu a udrziavat v kondicii.
retron
Letec
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 13 dub 10:44

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od retron »

Také přidám pozitivní zkušenost s powerbankou z Lidlu, nakopli jsme tím dvakrát totál vydojenou alfa spider, nesvítily ani kundtrolky, batt 65 Ah a ukazovala stále plnou kapacitu.
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od abgx1 »

Tip na nejaky rozumny tester autobaterii?
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od Honza42 »

Plochý klíč 19-22, pro přesnější měření pak kousek drátu a jazyk. kdo má hóódně dlouhý jazyk, obejde se i bez drátu. :-P
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od abgx1 »

Cim vacsia iskra, tym vacsi startovaci prud?
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 448
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od PepaSFI »

záleží na tom co si představiješ pod pojmem testování autobaterie. Orientační kontrola se dá udělat běžným multimetrem na nezatížené, odpočaté baterce, stručně se dá říct že jak má pod 12.5V tak neuškodí dát nabít a jak má pod 12V tak ihned nabít. Prakticky to samé udělají různé zkoušečky z autopotřeb s řadou kontrolek světýlek. Voltmetry do zapalovače už tolik ne, ono se to zapne až s klíčkem a to je tam odběr proudu. Pak jsou testery které už toho změří víc za víc peněz. Popravdě netuším jak fungují, protože to jaksi zjistí i startovací proud ve stovkách amper ale vodiče a velikost té krabičky takové zátěži moc neodpovídají. Nejspíš nějaký chytrý algoritmus nějakých měřících impulsů ze kterých se to pak vypočítá. A pak jsou zátěžové měřáky které to opravdu měří. Kabely jak ke svářečce, chlazený zatěžovací odpor a po změření je vhodné dát baterku nabít protože musela vydat dost energie. Hodně poučný videa má na youtube brněnský baterkář Čepek
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Autobaterie - doporuceni?

Příspěvek od Honza42 »

Je docela nesnadné zjistit napětí baterky naprázdno. Jen otevření dveří (světélka a imobilizér) srazí napětí klidně o 0,3V. A voltmetr trvale zapojený, aby byl třeba vidět zvenku, má zase nenulový odběr (zajímalo by mne jaký). Že je baterka schopna auto nastartovat neznamená, že je v pořádku nabitá. I s baterkou 12,1 V jsem normálně nastartoval. Přitom už chudinka nutně sulfatovala.

K těm studeným startům. Pokud bude startér točit 10s při odběru 500A (to je už docela extrémní případ), tak je to pouhých 1,4 Ah z kapacity baterky.
Alternátory dnes bývají 55A minimálně. Měli by utáhnout všechny hlouposti v autě včetně dobíjení baterky. I kdyby do baterky teklo jen 10A, tak je to dobité za 8,5 minuty. Vezmu účinnost vybíjení a nabíjení 50%, takže čas vynásobím dvěma, tedy 17 minut jízdy. Při průměrné rychlosti 50km/h tedy bude aku plný po ujetí cca 14km.
Problém krátkých jízd spíš bude, že aku zůstává na teplotě okolí a není moc ochotný přijímat náboj. Při dlouhé jízdě se v motorovém prostoru přece jen trochu ohřeje.
Odpovědět