Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1387
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od Předseda »

Výplata pojistného plnění skrz pojišťovnu je jedna věc. Ale není zde i možnost žaloby na viníka? Přeci je zcela běžné u soudních sporů, že výslednou stranu soud o náhradu škody odkáže na občansko-právní spor. Imo by pak neměl být až zas takový problém na viníkovy vysoudit doplatek v takové výši, aby si mohl pořídit odboné auto za to, co dostal od pojištovny + od viníka. ¨
Pletu se?
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od ctrl_j »

Ano, to byva u trestnich kauz typu nekdo nekomu autem zrakvi pribuzneho, trestni soud vinika potresta za to co udelal, ale za nasledky toho co udelal (nemajetkova ujma) odkaze pribuzenstvo na obcanskopravni rizeni.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Eda
Mistr volantu
Příspěvky: 525
Registrován: úte 10 kvě 11:14

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od Eda »

Proto se prece to povinny plati, aby to pokryla pojistovna (skodu na aute). Od vinika nemuzes chtit doplacet jen proto ze pojistovna nezaplatila dost nebo protoze ma poskozenej pocit ze jeho 15 let stary auto ma nejakou hodnotu
M140i
Honda PCX
Civic 1.4i
ex e36 328i
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1387
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od Předseda »

Taky ale po pojišťovně nemůžeš chtít aby ti vyplatila víc, než má daná věc hodnotu.. to nejde. Říká se tomu pak pojišťovací podvod.
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1526
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od abgx1 »

Ide

Ale to zase PZP nebude stat 3500czk
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2048
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od GeneHawkins »

Předseda píše:Taky ale po pojišťovně nemůžeš chtít aby ti vyplatila víc, než má daná věc hodnotu.. to nejde. Říká se tomu pak pojišťovací podvod.
Tak úplně to není. V zásadě máš právo na uvedení do původního stavu, a to může být i dražší než je hodnota věci, jsou k tomu i soudní rozhodnutí.
Ale je jasný, že se budou cukat a suď se s nimi...
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1750
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od petr_riha »

Maggic píše:Chápu ale nesouhlasím se vším co jste napsal! Mělo by to být tak, že pokud škodu nezaviní, měl bych dostat i 15 roků auto v takovém stavu, jako bylo před havárií. Platím pojistné a nemělo by mě vůbec zajímat, jak si to pojišťovny mezi sebou udělají!, neměl bych být nijak poškozen!, ať to třeba doplatí viník. Po předání auta bych si pozval experta, jestli pojišťovny splnily co měli. Takto si z nás dělají jen dojné krávy bez zodpovědnosti, protože na případné fauly mají milion dobře jimi placených právníků! Je to vlastně taková pojišťovací mafie! A jen jejich známí mají šanci se dobrat spokojenosti s výsledkem.
Zkus ještě více vykřičníkem :x)

Obavám se, ze places na špatném hrobě. Ty platis jiné pojišťovně, než která likviduje tvoji škodu. Jestli to chceš řešit se svoji pojišťovnou, res to skrze havarijní (jasne, pro tak starý vůz nesmysl). Pokud se citis poškozen, pozaduj zbytek škody po vinikovi nehody.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5448
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od Stepan »

...což je asi samo o sobě dost na vodě. Nějaká analogie s náhradou škody pro pozůstalé kulhá dle mého laického soudu na obě nohy. Mám POV, který mi zajišťuje, že mnou způsobené škody (do limitu) za mě někdo vyřeší. Nedovedu si představit, že mě někdo donutí k tomu, abych mu dával prachy nad rámec plnění, který si domluví s pojišťovnou.

Mizérie to je, nicméně neházel bych flintu do žita a ještě zabojoval. Že si pojišťovna na někoho s 15 let starým autem za 30k "něco zkusí" mi přijde zcela logický. Že po "protiútoku" alespoň trošku cuknou je snad jistota.

Na druhou stranu ->
Předběžně můj technik škodu vyčíslil na 60 tisíc. Auto je samozřejmě 15 let staré, tržní cena se pohybuje max kolem 30 tisíc. A už se nikdo nezohleďnuje že dva roky zpátky jsem měnil těsnění hlavy motoru za 15k, a rok zpátky prahy na obou stranách za 8k.
Nechápu kde je problém. Škoda od, předpokládám neautorizáku, 60k. Tržní cena vyzkoumaná beztak někde na bazoši 30k, reálně 20-25k. Servis za poslední 2 roky 23k. No je to totálka, ať se na to dívám jak chci :D
Dají to anomyní aukce jako bourané, někdo se toho chytne za 10k, ale pojištovnu nezajímá že bych to prodal klidně i za 80k před nehodou, protože to není běžná cena na tipcars, vzhledem k tom že to není vrak.
Tohle je dost freestylová konstrukce. Nedovedu si představit, jak se z auta "normálně za 30", stane auto za 80, jenom protože to není vrak. Joo, možná kdyby to bylo nějaký pěkný Fáčko nebo Felda, tak možná. Jakože už veteránek. Ale pochybuju, že tohle je ten případ.

Edit: teď sem si to přečetl pořádně. On celej ten post je napsanej v budoucím čase. Takže s Váma ještě pojištovna ani nevymrdala a už tady brečíte dopředu, preventivně?
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od ctrl_j »

Nedovedu si představit, že mě někdo donutí k tomu, abych mu dával prachy nad rámec plnění, který si domluví s pojišťovnou.
Ve skutecnosti k tomu dost casto pojistnika donuti sam pojistitel :D
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
retron
Letec
Příspěvky: 1385
Registrován: pát 13 dub 10:44

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od retron »

Jediná možnost jak +/- zústat na svém je svěřit opravu autorizovanému servisu a zplnomocnit ho k jednání s pojišťovnou (krycí dopis). Pokud poškozený zvolí možnost výplaty škody hotově, nedostane skoro nic a to ani u zánovního auta.
Odpovědět