Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

406 Coupe
Pan Řidič
Příspěvky: 239
Registrován: čtv 28 zář 21:12

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od 406 Coupe »

Tak tak. Svěřit to servisu. Tak, jako mají některé servisy "nadstandardní" styky s STK, tak mají i "nadstandardní" vztahy s pojišťovnami/odhadci. Byly doby, kdy člověku v servisu rovnou řekli, jestli má jít na hotovost, nebo na rozpočet. A někdy to byla docela bomba, co člověku zbylo :D .
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1872
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od Zajda »

Ano, pokud člověk nechce špekulovat s rozpočtem a samo domo opravou, ušetří si spoustu času a zbytečné komunikace. Krátce po první pojistné události z parkoviště mě prozměnu vytlačila dodávka do pole. Poučen z předchozích nezdarů jsem rovnou odtahovku směroval do autorizáku. Odpadl tak veškerý kontakt s pojišťovnou včetně schůzky s likvidátorem.
《》
Uživatelský avatar
.Z3
Pan Řidič
Příspěvky: 253
Registrován: úte 16 čer 20:02

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od .Z3 »

Něco už tady zaznělo, každopádně dobré shrnutí vašich možstí při nezaviněné ‘totálce’: https://www.mesec.cz/clanky/totalni-sko ... to-nechat/
3.0 B58 & 2.2 M54 & TSI
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16305
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od pavproch »

Díky tomuhle vlknu mám zase v hlavě (pesimistického) brouka..... všechna moje (soukromá) a většina firemních aut jsou staršího data, až bude na kterémkoli z nich škodní údalost (klepklepklep na dřwo už dlouho je klid), tak budou tahačky s Allianzem ref (nízká až nulová) časová hodnota auta.... :-o
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1376
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od Předseda »

Oživím vlákno aktuální zkušenosti. A zároveň mi řekněte co si myslíte.
Byl jsem účastníkem DN 3x OA (2x OA poškozených, 1x OA viníka). Věc zdokumentovala PČR, pohoda. Já mám v hájí PP xenon + jeho uchycení a podobné pičovinky. Blatník + narazník.
Dnes hodnocení likvidátora pojišťovny viníka: rozpočtem vam na účet pošleme cca 22tis. Kč (započtena asi 50% amortizace vzhledem k stáří a km auta).

No a teď jak to chápu jsou možnosti:
A) dát to do servisu a vyzvednout si opravené auto
B) sbalit 22 tis. a (nechat to) opravit sám

Teď mi ale řekněte: sama pojišťovna kalkuluje náklady na 44tis (bez započtení amortizace). Tedy mi logicky vyplývá, že bych měl dostat i rozpočtem 44 tis. Nějakou amortizaci (řekněme 20%) bych ještě zkousnul, ale 50% mi příjde docela dost... Obzvláště, když v případě A) pojišťovna proplatí všechno vč. náhradního vozidla, takže je to výjde třeba na 50-60 tis.

Auto je naštěstí stará paštika, takže mě přesně takovýto případ DN nebolí. Auto opravím za pár drobných, žádný problém. Jet BMW tak budu hodně kyselej.. Nicméně je možnost zkusit šťouchnout pojišťovnu na jakém základě uplatňuje zrovna 50% amortizaci a ne 35%?
Není to primárně vydělat o 5 litr na rozpočtu víc, ale příště už to může být škoda většího rozsahu, na jiném autě atd. Přeci jen osobní zkušenost je k nezaplacení :D
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1872
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od Zajda »

Jaká pojišťovna prosímtě ještě dnes zkouší ojeb s amortizací, který shodil už před lety ústavní soud? Např:
https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upl ... na_web.pdf

"15. Poškozenému se má vždy nahradit skutečná škoda spočívající v rozdílu
v majetkové sféře poškozeného před nehodou a po nehodě. Také vozidlo opravené
originálními díly a plně funkční nemá zpravidla stejnou tržní hodnotu, jakou by mělo,
pokud by se nehoda nestala; proto je nutné nahradit (vzít v úvahu) mimo faktických
výdajů vynaložených na opravu a související náklady i tržní ztrátu, která poškozenému
vznikla. Skutečnost, zda poškozený nechá opravit vozidlo, případně jakými díly, není
přitom rozhodující. "

Bylo to opakovaně uváděno v dalších rozhodnutích ÚS.
《》
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od GeneHawkins »

Jen technická. Ta "amortizace" se uplatňuje jen z ceny dílů, nikoli z ceny práce a laku. Nicméně na práci a lak jsou zase nasazené hanebné ceny...
To máš těžký, světlo pravděpodobně koupíš na vrakáči za míň než půlku, ostatní díly možná taky. Takže možná ta výše škody odpovídá.
A vždycky máš možnost dát to do servisu a nechat si to proplatit komplet z nových dílů (včetně náhradního auta), akorát na tom holt nevyděláš...
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1376
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od Předseda »

Tak jasně.. přes prsty jsem schopen si to opravit já nevím.. do 5 litru. Blatníků je všude mrtě ani to nemusím lakovat. Jen si vyberu tu stejnou barvu. Světlo koupí člověk na bazoši už za 2500. Uchytka atd.. Nicméně těch 50% mi příjde brutální. Jasně, je tu možnost to jebnout do servisu a nestarat se. Na druhou stranu pojišťovna počítá s náklady 44 tis a mě chce případně dát 1/2.. tak kdo se tady teda obohacuje :D

Ale ne že by mě to nějak trápilo. V mém případě to s prstem v nose opravím i za těch 22 a ještě zbyde. Ale to jen tím, že nebudu kupovat nový OEM světlo za 20/ks. Blatník by OEM taky asi vyšel na víc ja 5 litr. Plus práce a lak..
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1732
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od petr_riha »

Předseda píše:Tak jasně.. přes prsty jsem schopen si to opravit já nevím.. do 5 litru. Blatníků je všude mrtě ani to nemusím lakovat. Jen si vyberu tu stejnou barvu. Světlo koupí člověk na bazoši už za 2500. Uchytka atd.. Nicméně těch 50% mi příjde brutální. Jasně, je tu možnost to jebnout do servisu a nestarat se. Na druhou stranu pojišťovna počítá s náklady 44 tis a mě chce případně dát 1/2.. tak kdo se tady teda obohacuje :D

Ale ne že by mě to nějak trápilo. V mém případě to s prstem v nose opravím i za těch 22 a ještě zbyde. Ale to jen tím, že nebudu kupovat nový OEM světlo za 20/ks. Blatník by OEM taky asi vyšel na víc ja 5 litr. Plus práce a lak..
Já teda nevím. Pokud volím varianty:
1. "hodím to do servisu, odjedu náhradním autem, za 1-2 týdny na místě vrátím náhradní auto, odjedu svým a neřeším" vs.
2. "objíždím vrakáče, trávím na tom mraky času, než najdu všechny náhradní díly, auto rozebírám, sbírám a doufám, že všechno bude pasovat a vydělám na tom 5kKč"

Tak mi z toho jednoznačně vychází lépe první varianta... Vždyť přeci ten klid za to stojí, ne?
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Tak jsem se přesvědčil že povinné ručení je morální dno

Příspěvek od GeneHawkins »

To je relativní. To je jako v tom vtipu - kdyby sis tady mohl vybrat rozum nebo peníze, co bys bral?
Odpovědět