zákaz předjíždění B21a

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Fabík
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: pon 03 srp 15:42

zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od Fabík »

Zdravím,
potřeboval bych poradit.
Zhruba před měsícem jsem se dopustil dopravního přestupku a zastavila mne hlídka policie.
Bylo mi sděleno, že jsem předjížděl v místě, kde je to značkou B21a zakázáno.
K situaci došlo tak, že jsem se o víkendu přemísťoval z České Lípy do Děčína, úsek je asi na 10 místech opravován, všude semafory a stojíte. Do toho jsem chytl auto s karavanem a pěkný kus cesty jel za ním. Na rovném přehledném úseku jsem ho předjel.
Tím neomlouvám svůj přestupek, jen se snažím nastínit situaci. Dopravní značky B21a jsem si nevšiml. Značky V1a ano, ale mám za to, že jsem karavan předjel v místě přerušované čáry - na křižovatce. Jel jsem po hlavní a je tam křižovatka s odbočkou doprava / je vyznačena dopravní značkou hlavní silnice s dodatkovou tabulkou s tvarem křižovatky. Mám za to, že i policista zmínil, že jsem předjel v křižovatce. Každopádně za křižovatkou pokračuje značení V1a, ale dopravní značka B21a za křižovatkou už není. Místo nemám naježděné, kontroloval jsem situaci podle google map.
Jestli jsem vozidlo předjel opravdu až v té křižovatce, na přerušované čáře, tak předpokládám, že křižovatka značku B21a ruší, nebo se pletu?
Čekám kdy mne předvolají na přestupkovou. Mohu zažádat o video záznam přestupku? Policisté tvrdili, že mají pořízen záznam ze svého vozidla a proto to se mnou nemohou vyřešit na místě i když by moc rádi. Nic jsem nepodepisoval, uvedl jsem, že značku B21a jsem neviděl, což je sice pravda, ale jestli tam je tak je mi jasné, že to není omluva. Je možné, že jsem začal předjíždět těsně před tou křižovatkou, opravdu nevím...
Jak by se celá věc kvalifikovala, kdybych opravdu předjel až v křižovatce za kterou už značka B21a není? Ten záznam mi ukážou, nebo o něj musím zažádat. Nerad bych si ještě přitížil....
Děkuji za rady a tipy.
Uživatelský avatar
Žiarska Alumíniová
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: pon 03 srp 10:02

Re: zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od Žiarska Alumíniová »

Neviem ako u vás, ale u nás predpisy aj zdravý rozum predbiehanie v križovatke zakazujú.
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3959
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od HondaMan »

A to je jen pocit, nebo zákon?
2.9T RWD
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od abgx1 »

zakon,

je zakazane obiehat od oznacenia krizovatky az po jej koniec
HOUZJ5AJ
Řidič začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: stř 11 črc 13:45

Re: zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od HOUZJ5AJ »

Paragraf 17 odst. 5 pism. f bod 3 zákona 361/2000 říká, ze řidič nesmí předjíždět f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí bod 3) na hlavní pozemní komunikaci. Čili na hlavní předjíždět muže. Si dokonce ještě pamatuji z autoškoly, jak mě nutili koukat pri odbočování z vedlejší na hlavní i doprava, pravé proto, kdyby tam někdo předjížděl...
4.4 V8 390 kW, 5.0 V8 338 kW
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od abgx1 »

v CR plati to co si napisal

ale na slovensku je znenie:
(5) Vodič nesmie predchádzať:
g) pri jazde cez križovatku a v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na bezpečné dokončenie predchádzania pred úrovňou križovatky; to neplatí pri predchádzaní motocykla bez postranného vozíka alebo nemotorového vozidla,


http://www.sklarcik.sk/index.php/autoko ... zanie.html
HOUZJ5AJ
Řidič začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: stř 11 črc 13:45

Re: zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od HOUZJ5AJ »

abgx1: Díky za rozšíření obzoru směrem na Slovensko ;)

Fabík: Ani to predjeti v křižovatce podle mě ničemu nepomůže, protože zákaz ruší až protější hranice křižovatky, tj. v křižovatce ta zakazova značka stále platí... A argumentace viděl / neviděl, se obavam, ze tomu nikdo nebude věřit, tak jediné prokázat, ze tu zakazovou značku si nemohl vidět nebo ze tam nebyla, tj, kamerový záznam z tvého auta. Jinak to nevidím touto cestou moc nadějné...
4.4 V8 390 kW, 5.0 V8 338 kW
Fabík
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: pon 03 srp 15:42

Re: zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od Fabík »

V autě kameru nemám, to bych to nehledal na mapě, jak to tam je dáno. Nechci ani shazovat tvrzení policie, prostě jsem to nejspíš opravdu po.... a předjíždět tam neměl. To o tom rušení zákazu protější hranicí křižovatky je prosím ustanoveno kde? Všeobecně se uvádí, že křižovatka ruší, hranice křižovatky co vím, je 5 m všemi směry. Řidičák mám od roku 1996, za celou dobu jsem přišel o dva body za to že mě pomáhat a chránit změřili na výjezdu z obce cca 50 metrů před značkou konec obce, kde následuje po 20 metrech 70Km. Jel jsem prý vražedných 70 Km/h, na bločku pak bylo 65. Nj. byl jsem na odběru krve a spěchal do práce....to se nevyplácí...
Fabík
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: pon 03 srp 15:42

Re: zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od Fabík »

Jak by to bylo v případě, že jsem předjel na V1a přes křižovatku a následně se zařadil za křižovatkou, za značkou B21a?
Vrátím se k dotazu 2. Ukážou mi důkaz - videozáznam - toho co jsem udělal, nebo si musím zažádat?
Jsem opravdu v situaci kdy nevím jak to bylo a chtěl bych vidět důkaz. Zároveň si nechci ztížit situaci u přestupkové komise.
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: zákaz předjíždění B21a

Příspěvek od Honza42 »

Stejně je tragikomické, když slavná EU není schopná za desetiletí ani sjednotit dopravní předpisy.
EU je mimořádně úspěšná v buzeraci a regulaci soukromých subjektů. Ale když se jedná o oblasti, které mají pod palcem státní správy jednotlivých zemí, je paradoxně EU zcela impotentní.
Odpovědět