dopravni nehoda. kdo je vinik? vas nazor?

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Re: dopravni nehoda. kdo je vinik? vas nazor?

Příspěvekod mpistora » stř 08 led 23:48

Rekapitulace a doplnění:

Předjíždět se zde mohlo, protože na křižovatce s řízeným provozem se může.

Neuplatní se zde ustanovení "v obci se nepovažuje za předjíždění", protože je podmíněno také tím, že jízdní pruhy jsou na vozovce vyznačené, což zde nejsou. Takže o předjíždění šlo.

Nesmí se předjíždět bezprostředně před přechodem, ten je asi 10 m za střetem. Není jasné, zda 10 m je bezprostředně, nejspíš ano.

Předjíždějící řidič sice nesmí ani omezit řidiče vozidla, které předjel, ale to se výslovně vztahuje jen na situaci, kdy se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel. V průběhu předjíždění je naopak běžné, že předjížděného omezuje - v možnosti přejet do levého pruhu. Pokud si to předjížděný nepřeje, měl předem dát znamení o změně směru jízdy vlevo, pak ho nikdo předjíždět nesmí. To že je to v křižovatce nevadí, je běžné, že znamení o změně směru jízdy neznamená úmysl odbočit, např. při předjíždění cyklisty.

Povinnost jezdit vpravo, při pravém okraji vozovky se zde nejspíš neuplatní. Jednak není jasné, zda i křižovatka je vozovkou, protože aktuálně vozovka není definována - viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Vozovka#V ... 99edpisech. Ale i kdyby i v křižovatce byla obecná povinnost jet při pravém okraji, zde převáží právo přesunout se tak, aby z křižovatky vyjel levým pruhem.

Otázkou je, zda jde o přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého (kdy nesmí omezit řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí a přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy). Spíše jde o situaci, kdy se jeden pruh, resp. prostor křižovatky bez vyznačených pruhů, rozděluje do dvou pruhů. Tak je to určitě, pokud se do křižovatky vjíždí z Bělohorské a do ulice Pod Královskou se odbočuje doprava. Vjíždí se jedním odbočovacím pruhem, který je vyznačen i v křižovatce a vyjíždí se dvěma.

Jsem zvědav, jak to bylo posouzeno ve správním řízení.
mpistora
Dítě v autě
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 08 led 22:48

Re: dopravni nehoda. kdo je vinik? vas nazor?

Příspěvekod Předseda » pon 13 led 14:23

"aktuálně vozovka není definována" -> chodník taky není definován a přitom všichni vědí, že se po něm autem nejezdí.
Uživatelský avatar
Předseda
Pan Řidič
 
Příspěvky: 348
Registrován: stř 16 úno 11:20

Předchozí

Zpět na Ze života za volantem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků