Parkování

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Standa123
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 28 zář 08:49

Parkování

Příspěvek od Standa123 »

Ahoj, měl bych tu takové téma pro diskuzi, které mě dennodenně trápí.
Do přílohy jsem přiložil obrázek o kterém bych chtěl diskutovat.
Jedná se o parkoviště, vyznačené chodníky, zeleň a kudy chodí chodci.
Zajímalo by mě, jestli je nějaké pravidlo, že když je podél parkoviště/silnice chodník, zda jej chodec musí použít (stejně jako je tomu u cyklistů a cyklostezek) anebo se chodci mohou po parkovišti motat, jak se jim zlíbí. Je totiž normální, že chodí středem parkoviště, i když podél parkoviště vede chodník. Navíc chodci neberou ohled na pohybující se vozidla a myslí si, že maj prostě přednost.
Jde mi o to, že až někoho trefím, kdo za to bude moct. (Ne neplánuji to, ale po poslední příhodě se mi to málem stalo.)
Příhoda: Vycouvávám, nikde nikdo. Najednou napravo od sebe vidím stojící ženu, říkám si pohoda má rozum a najednou ve zpětném zrcátku, jak si to za autem štráduje chlap, i když couvám. Ten dement místo toho, aby počkal, si kvůli těm dvěma sekundám ještě popoběhnul, bylo to natěsno... #:-s Nutno podotknout, že parkoviště není moc osvětleno a když člověk jede ráno, tak ty lidi nejsou vidět.
Díky za názory.
parkování.png
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Parkování

Příspěvek od ctrl_j »

Ano, zakon o provozu obsahuje ustanoveni, ze chodec by mel pouzivat chodnik nebo stezku. Bohuzel ta vymahatelnost je vec druha.
Z toho nakresu je to vice mene jasne, po silnici/parkovisti to maji kratsi a tak otravuji tam. Bezny jev.

Kdyz nekoho trefis stylem ze on pujde (dospely ci rozumove zpusobily) za autem a ty do nej couvnes, tak to bude v obecne rovine tvoje vina. To v te zavorce uvadim zamerne, nekde byl pripad kdy ridic nacouval na male dite a tam se ta vina tusim delila mezi ridice a rodice, ktery to dite nehlidal.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
x2005
Letec
Příspěvky: 1253
Registrován: úte 01 bře 11:08

Re: Parkování

Příspěvek od x2005 »

Zákon o provozu na pozemních komunikacích


§ 24 Otáčení a couvání

(2) Při couvání řidič nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
(3) Vyžadují-li to okolnosti, zejména nedostatečný rozhled, musí řidič zajistit bezpečné otáčení nebo couvání pomocí způsobilé a náležitě poučené osoby.





Když někoho trefíš při couvání, tak budeš mít velmi těžkou výchozí situaci.
Uživatelský avatar
x2005
Letec
Příspěvky: 1253
Registrován: úte 01 bře 11:08

Re: Parkování

Příspěvek od x2005 »

Tím nebyla přerušena příčinná souvislost mezi jednáním obviněného a vzniklým následkem, ale pouze k ní přistoupila další skutečnost, jež spolupůsobila. Jednání obviněného jako řidiče, který si řádně nevytvořil podmínky pro bezpečné couvání v místě, kde se pohybovaly děti, o jejichž výskytu věděl, však zůstalo tou skutečností, bez níž by k následku nebylo došlo, k čemuž se přidalo i obviněným umožněné jednání matky, která svého syna v danou chvíli dostatečně nehlídala. Jednání obviněného tak bylo jedním článkem řetězu příčin, které způsobily následek.

https://www.pravniprostor.cz/judikatura ... nedbalosti


Spisová značka: 8 Tdo 125/2015
http://www.nsoud.cz/Judikatura/judikatu ... ghlight=0,
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Parkování

Příspěvek od ctrl_j »

Diky, takze vina se delila 40:60.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
lilycollins
Spolujezdec
Příspěvky: 4
Registrován: pon 11 zář 09:46

Re: Parkování

Příspěvek od lilycollins »

Ahoj! Je dobré, že jsi přinesl toto téma k diskuzi, protože bezpečnost na silnicích a v okolí parkovišť je důležitá pro všechny účastníky dopravy, včetně chodcůSlope.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2243
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Parkování

Příspěvek od Truck Daškam »

Tuhle stupiditu lidí, že vidí auto couvat a klidně za něj jdou jsem nikdy nepochopil.
Někde na stavbě nebo v areálu se to nestane, ale na parkovištích u OC úplně běžně
Chápeš to?
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3209
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Parkování

Příspěvek od mattonecz »

Dite tam muze vlizt kdykoliv. Cumet musis vzdy. Stejne ma kazdy auto senzory, kameru atd. Mne to furt samo brzdi pri cozvani i kdyz projde mravenec. Obcas me to sere
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Uživatelský avatar
Kavis
Mistr volantu
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 10 říj 10:49

Re: Parkování

Příspěvek od Kavis »

Ja takhle jednou drcnul do baby... Stal jsem v podelnem miste pred nadrazim a kdyz jsem vyjizdel, tak bylo potreba cuknout dozadu, abych mohl vyjet. Dve zenske prochazely po chodniku vedle meho auta a v ten moment, kdy jsem ten pulmetr couvnul, slezly z chodniku za me auto, ze prejdou cestu 20 metru od prechodu. Jen jsem potahnul pres spojku, takze prakticky nulova rychlost a najednou rana do zadniho okna. Vylezl jsem ven, zeptal se, jestli ji nic neni a kdyz rekla, ze ne, tak dostala kour, ze v jejim veku by mohla vedet, ze za auto, ktere couva se neleze a taky by takhle frekventovanou cestu mohla prelizat po prechodu, ktery ma par metru vedle... Tady jsem presvedceny, ze jsem pro to, abych do ni necouvnul nemohl nic udelat. Proste skocila z patniku primo za auto. A jak pise Mattone, ze kazdy auto ma senzory, tak tohle byla uplne nova firemni Fabie, ale firma byla chuda a na senzory nezbyly penize :D
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3209
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Parkování

Příspěvek od mattonecz »

No me jednou prave zachranily senzory od prejeti baby co udelala to samy. Ted uz mam kameru a to je docela safe.
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Odpovědět