Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Torche
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: pát 29 zář 14:35

Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od Torche »

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně předvolání kvůli přestupku co jsem spáchal. Předjel jsem vozidlo jedoucí přede mnou v době kdy začínala plná čára, tudíž nepopírám, že tento přestupek jsem udělal, ale jak mi bylo i řečeno jsem předjížděl v zákazu předjíždění, který byl ovšem vyznačen až kousek za inkriminovaným místem, alespoň dle fotografie co mi byla předložena a na které je značka vidět kousek před daným momentem. Tak bych chtěl jen vědět jestli bych měl být řešen "pouze" za předjíždění na plné čáře a nebo i v úseku kde je to zakázáno. Podle mne spíš ten první případ, který je co se trestu týče mnohem mírnější. Popřípadě jak velkou roli hraje to jestli jsem se stihl před značkou vrátit do svého pruhu, či až za ní (to zatím netuším, video mi ukáží až na úřadě).
Předem děkuji za názory :)
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27045
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od řidičBOB »

Co máš na předvolání za přestupek?
Zda značka byla nebo nebyla v místě, kde jsi začal předjíždět, by bylo znát z místopisného průzkumu nebo ze StreetView, pokud je aktuální v daném místě.
Pamatuj, že kamera není kalibrované měřidlo vzdálenosti...pokud ti mohu napovědět.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Torche
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: pát 29 zář 14:35

Re: Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od Torche »

No předvolání teprve očekávám, dnes mi policie předala dopis jako oznámení toho přestupku, ale že mi vše teprve přijde poštou, takže oficiální verzi budu vidět asi až tam, ale tohle mi k tomu podle té fotky řekl policajt. Tak radši tedy počkám na to co budu mít v oficiální verzi, ale jen jsem chtěl vědět jestli má na to vliv případně i to jestli jsem se zařadil do svého pruhu ještě před značkou či až za ní. Co se manévru týče, tak ten byl jasně před značkou protože ta jde jasně vidět na té fotografii co mi ukázal. Tudíž by se značka neměla brát vůbec v potaz. Je to skoro půl roku stará událost, takže už si detaily nepamatuji.
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od Honza42 »

Nás ještě v autoškole učili, že za svislou dopravní značkou zákaz předjíždění nesmím předjíždění započít. Ale když začnu předjíždět dřív a během úkonu ke značce dojedu, není to přestupek. Logické to je, protože ta značka může být např. zakrytá právě předjížděným vozidlem (kamion). Ale od té doby jsem slyšel i jiné výklady.
Torche
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: pát 29 zář 14:35

Re: Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od Torche »

Taky si myslím, protože prostě platnost značky je až za ní dle mého. Každopádně jsem zvědav co mi přijde v předvolání a co mi k tomu poví tam. Už jsem si přečetl pokuty za obě varianty a doufám jen, že maximální pokuta a případná ztráta řidičáku je jen v případech kdy došlo k nějakému obecnému ohrožení či už předešlým prohřeškům, ale uvidíme no...
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od Vana »

A je to tak doufám že plná čára, t.j. podélná čára souvislá neznamená zákaz předjíždění. Tedy pokud předjedu auto i "přes čáru", tak přestupkem je pouze to přejetí čáry ?
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Re: Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od Jenyk »

Vidím, že jsi zcela nevzdělán. Doporučuji věnovat něco času studiu http://www.30kmh.cz.
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27045
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od řidičBOB »

Vana: přejetí plné čáry = nerespektování vodorovného značení. Zcela odlišný přestupek od zákazu předjíždění nebo zákazu předjíždění v místě, kde je to zakázané podle zvlášního předpisu.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od Vana »

Děkuji oběma, nicméně Bobova odpověď mi přijde o dost přehlednější :)
Fah
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: sob 30 zář 13:56

Re: Předjíždění přes plnou či pod zákazem?

Příspěvek od Fah »

Tak fotka není důkaz že bylo předjížděné vozidlo v pohybu. Tedy objetí překážky, ale uvidíš jaký kompletní důkazní materiál proti tobě mají. 30kmh.cz je dobrá nápověda. Já toto řeším celkově jinak, ale foto z předjíždění jsem ještě neviděl. Vždyť čára není zeď.
Odpovědět