Otočení klíčkem při jízdě

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
pema01
Spolujezdec
Příspěvky: 6
Registrován: pon 16 led 10:05

Otočení klíčkem při jízdě

Příspěvek od pema01 »

Ahoj,

ne že bych to někdy zkoušel, ale co by se stalo, kdybych za běhu motoru otočil klíčkem do fáze "start motoru"? Mám starou felicii, asi by to s ní pořádně zamávalo, co?
Uživatelský avatar
vonkreuz
Letec
Příspěvky: 1136
Registrován: stř 08 srp 22:02

Re: Otočení klíčkem při jízdě

Příspěvek od vonkreuz »

Je tam "skrytá" funkce. Dnes bychom řekli hybridní. V případě, že dojde benzin lze se pomocí startéru pohybovat vpřed. Sice pomalu, ale přesto ano. Skrytá funkce se však týká něčeho jiného. Při rozjezdech např. ze semaforu na křižovatce výrazně zvyšuje akcelerační schopnosti Felicie. Skrytá je ta funkce proto, že vyžaduje větší koordinaci pohybů, především na pravou ruku jsou kladeny vyšší naroky a celkově na CNS - povolit ruční brzdu, zařadit jedničku, pedály spojky a akcelerátoru, volantem udržovat požadovaný směr a do toho všeho otáčet klíčem v zámku zapalování... Kdyby se toto obecně vědělo, lidi by to chtěli zkoušet a každý na to nemá buňky, schopnosti a reflexy.
Uživatelský avatar
Brus
Letec
Příspěvky: 2422
Registrován: pon 04 dub 14:05

Re: Otočení klíčkem při jízdě

Příspěvek od Brus »

u nového auta to neudělá nejspíš nic. třeba u té feldy to jen hlasitě zaškrtá, mně se to povedlo a řekl bych, že ne jednou.

ta skrytá funkce funguje trošku jinak. v případě že dojde benzín se lze pohybovat vpřed ale 1.RS je nevhodný, protože je příliš pomalý.
Pravda vyděsí
pema01
Spolujezdec
Příspěvky: 6
Registrován: pon 16 led 10:05

Re: Otočení klíčkem při jízdě

Příspěvek od pema01 »

aha, díky moc. Já se právě bál, že kdybych se někdy náhodou spletl a zapálím při chodu místo vypnutí, motor vybouchne :(

Díky za vysvětlenou.

BTW, o skryté fci jsem vůbec nevěděl - já mám zatím jedinou osvědčenou, tzv. "manuální" -> dojde benzin, zařadím neutrál, vystoupím z auta a tlačím :D
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2048
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Otočení klíčkem při jízdě

Příspěvek od GeneHawkins »

Brus píše:u nového auta to neudělá nejspíš nic. třeba u té feldy to jen hlasitě zaškrtá, mně se to povedlo a řekl bych, že ne jednou.
Ani u feldy by nemělo jít startovat bez vrácení klíčku do nulté polohy, ne?
Uživatelský avatar
Brus
Letec
Příspěvky: 2422
Registrován: pon 04 dub 14:05

Re: Otočení klíčkem při jízdě

Příspěvek od Brus »

To je fakt. No ale nejspis to slo, mozna jsem to nastartoval bez starteru rozjezdem z kopce nebo tak neco. To uz si nepamatuju.
Pravda vyděsí
blah
Pan Řidič
Příspěvky: 210
Registrován: stř 25 črc 13:11

Re: Otočení klíčkem při jízdě

Příspěvek od blah »

Myslim ze u tehle aut zadna ochrana neni. Drat vede rovnou ze spinacky na civku starteru. A udela to proste dost neprijemnej zvuk. Jednou se mi to stalo kdyz jsem prevazel auto ktere neudrzelo otacky na volnobeh - ale kdyz to vypadalo ze motor uz nebezi, ve skutecnostti jeste bezel. Myslim ze krome zniceni startetu (a hlavne pastorku) nic vic nehrozi, a ani to neni pravdepodobne.

A jinak toho starter toho vydrzi celkem dost, odvazel sem takhle i auto (laguna 2) s prasklym spojkovym lankem. A starter si s tim taky poradil (rozjezd na zarazenou rychlost az do nastartovani)
Uživatelský avatar
Brus
Letec
Příspěvky: 2422
Registrován: pon 04 dub 14:05

Re: Otočení klíčkem při jízdě

Příspěvek od Brus »

mechanická ochrana přímo v těle spínačky. nic elektrického
Pravda vyděsí
Uživatelský avatar
Kavis
Mistr volantu
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 10 říj 10:49

Re: Otočení klíčkem při jízdě

Příspěvek od Kavis »

me se to parkrat taky stalo v P107, kterou jsem kdysi jezdil v pizzerii. obcas sem si neuvedomil, ze motor uz bezi a startoval jsem, frantíci tam žádnou ochranu neměli :D kdyz se ten pastorek snazil skocit do roztoceneho setrvaku, tak ten zvuk nebyl vubec hezky
Odpovědět