Oprávnění na moped

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

mr.brown
Autoškolák
Příspěvky: 29
Registrován: pát 18 úno 07:42

Oprávnění na moped

Příspěvek od mr.brown »

Zdravím autoforum, měl bych dotaz ohledně oprávnění na moped. Kdysi se dávalo automaticky s řidičákem na auto, pak byla nějaká doba odmlka, a potom se to vrátilo. Já dělal řidičák na auto zrovna v tomto mezidobí, takže moped v řidičáku zapsaný nemám. Zajímalo by mne, jestli na něm můžu jezdit, tedy jestli oprávnění na auto automaticky znamená i moped, ačkoliv není v řidičáku zapsaný.
Uživatelský avatar
mmira
Moderátor
Příspěvky: 5088
Registrován: pon 07 úno 22:51

Re: Oprávnění na moped

Příspěvek od mmira »

nejakou dobu zpet jsem totez zjistoval kvuli zene a 50 ccm skutru. uz si to presne nepamatuji, ale zaver hledani byl ten, ze musi delat autoskolu. z toho vyplyva, ze to opravneni automaticke neni. proste co neni v ridicaku, neexistuje.

mmch, cerstve zaznel navrh, aby ridici s B skupinou mohli bez zkousek ridit skutr do 125 ccm. po dlouhe dobe neco rozumneho.
Autoforum.cz
V12 + H6 + V6d + R6t + R4t + R4t + R4 + R4 na dvou
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16371
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Oprávnění na moped

Příspěvek od pavproch »

já dostal (zdarma) k papírům na auto i papíry na moped... a to sem v životě na tom neseděl (ani nehodlám)... a (možná) proto se domnívám, že jakékoli automatické oprávnění bez (alespoň minimálního tréninku) je nesmysl (imho)
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
tark
Adept autoškoly
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09 bře 11:39

Re: Oprávnění na moped

Příspěvek od tark »

http://novapravidla.cz/RIDICSKE-PRUKAZY ... -SKUPINY-B

Od 1. července 2006 jsou všichni držitelé řidičského oprávnění skupiny B, tedy i ti stávající, přímo ze zákona oprávněni k řízení mopedů a malých motocyklů s nejvyšší povolenou rychlostí max. 45 km/h. Zatímco dříve (od 1. ledna 2001 – 30. června 2006) bylo nutné mít samostatné řidičské oprávnění skupiny AM, nyní již není potřeba, neboť skupina B ho v sobě plně zahrne. Není tudíž nutné, aby řidiči mopedů, kteří jsou držiteli oprávnění skupiny B, byli vedle současně držiteli oprávnění skupiny AM

Důležitou informací také je, že uvedenou skutečnost není nutné žádným způsobem zapisovat ani do starých, ani do nově vydávaných řidičských průkazů. Změna rozsahu oprávnění totiž vyplývá přímo ze zákona, obsah zápisu do řidičského průkazu se nijak nemění.

---

Takže moped ano, ale do konstrukční rychlosti 45km/ a ne do objemu 50 ccm, na to se to nevztahuje. Na to nás tuším v autoškole varovali.
Jose85
Mistr volantu
Příspěvky: 940
Registrován: stř 16 úno 21:20

Re: Oprávnění na moped

Příspěvek od Jose85 »

Takže na fichtlu (kterýho má kdekdo doma po několik generací) se na A do 50 po novu jezdit nedá.. :|

Totéž A1 a všechny starý stopětasedmy ,dvěapůle ,který jsou sice výkonem do 11kW ale přes 125 zdvihovým objemem..
pavproch píše:já dostal (zdarma) k papírům na auto i papíry na moped... a to sem v životě na tom neseděl (ani nehodlám)... a (možná) proto se domnívám, že jakékoli automatické oprávnění bez (alespoň minimálního tréninku) je nesmysl (imho)
Já bych to nehrotil ,vždyť to jede stejně rychle jako rekreační cyklista. :D (a když je cyklista trochu vyžranější,tak se i váhy srovnaj :)) )
Uživatelský avatar
Fasther
Řidič začátečník
Příspěvky: 105
Registrován: sob 09 dub 19:37
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprávnění na moped

Příspěvek od Fasther »

Nebylo to ted někdy upravené, že s novým řidičákem na B se již řidičák na malou motorku nedostává?
Řidič je nejnebezpečnější částí vozu.
Uživatelský avatar
d1.8t
Letec
Příspěvky: 1438
Registrován: čtv 17 úno 10:38

Re: Oprávnění na moped

Příspěvek od d1.8t »

Tady kde teď pobývám, jezdí všichni na malých motorkách bez oprávnění. Při vážnejším přestupku zabavuje policie na dobu určitou motocykl, neb papíry nikdo nemá.

Je naprosto obvyklé, že u silnice stojí policejní hlídka a má služební náklaďáček s majákama a hydraulickourampou, kterou naloží zabavený motocykl.
RWD
mr.brown
Autoškolák
Příspěvky: 29
Registrován: pát 18 úno 07:42

Re: Oprávnění na moped

Příspěvek od mr.brown »

Tak jsem se dozvěděl zajímavou věc, totiž že od 19. ledna 2013 dojde ke změně v řidičských oprávněních. Skupina B bude automaticky opravňovat k řízení skůtru (automatická převodovka nutná) do 125 kubíků. To už stojí za zvážení, zda skůtr nepořídit. Momentálně lze s béčkem sedlat moped s rychlostí do 45 km/h, což ve městě není právě ideální dopravní prostředek. zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/270743-rid ... skutr.html
Uživatelský avatar
.Jelen.
Řidič začátečník
Příspěvky: 171
Registrován: sob 16 črc 15:44
Bydliště: Znojmo

Re: Oprávnění na moped

Příspěvek od .Jelen. »

Jose85 píše:Takže na fichtlu (kterýho má kdekdo doma po několik generací) se na A do 50 po novu jezdit nedá.. :|

[-x To není úplná pravda. Nedávno jsem to zjišťoval a s AM můžeš řídit Pionýr 550 (tzv. pařez) a stejně tak Stadion 11 (kozí dech), ovšem jestli máš 555 nebo novější, tak jsi s AM nahranej.

Obrázek (Jak má vzadu nosič tak už to je 555, dvousedadlovej samozřejmě do AM taky (bohužel) nespadá...)
Uživatelský avatar
bloody cardinal
Mistr volantu
Příspěvky: 623
Registrován: ned 30 říj 14:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprávnění na moped

Příspěvek od bloody cardinal »

mr.brown píše:Tak jsem se dozvěděl zajímavou věc, totiž že od 19. ledna 2013 dojde ke změně v řidičských oprávněních. Skupina B bude automaticky opravňovat k řízení skůtru (automatická převodovka nutná) do 125 kubíků. To už stojí za zvážení, zda skůtr nepořídit. Momentálně lze s béčkem sedlat moped s rychlostí do 45 km/h, což ve městě není právě ideální dopravní prostředek. zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/270743-rid ... skutr.html
no takže by mělo být legální s B jezdit i na fichtlu, který má v TP rychlost přes 45 km/h, mám pravdu?
K nekterym lidem je treba prijit, dat jim facku a odejit. Nic nevysvetlovat, vubec nic nerikat, proste jen plesknout. Argumentace s debilem totiz nema smysl. --- bloodycardinal.bloger.cz

WRX STi & Challenger SRT8 392 FTW
Odpovědět