ESP - opravdový pomocník?

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
Uživatelský avatar
mmira
Moderátor
Příspěvky: 5088
Registrován: pon 07 úno 22:51

ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od mmira »

Už dlouho, vlastně od doby, kdy jsem měl první auto s ESP, dumám nad jednou věcí. Přestože se ESP obecně považuje za velkého spasitele, já se domnívám, že ač je to určitě v mnoha situacích dobrý sluha, tak se velmi často stává zlým pánem. Jde o to, že mnoho lidí na něj začíná až příliš spoléhat. Nedávno jsem zcela náhodou vyslechl rozhovor mezi dvěma mladšími pány, kde se první z nich pochválil, že si koupil BMW, byl to pořádně projet a že bylo supr, jak si vůbec nebylo potřeba hlídat rychlost, že když tak mu DSC pomohlo. Jeden známý vždy nadšeně líčil, jak je ta "hvězdná pěchota", jak DSC nazýval, úžasná záležitost. Na dálnici mokro, kaluže a stejně můžu jet 200, však ono mě to podrží.

Původní role zachránce v poslední chvíli se pomalu ale jistě mění na roli supermana, který je vždy po ruce a v případě libovolné chyby řidiče ho zachrání. Podobně jsou dnes vnímány i jiné ochranné systémy, airbagy, kontrola trakce, ABS atd. je nezpochybnitelné, že zvyšují bezpečnost pasažérů, ale spoléhání lidí na jejich účinek mě děsí.

Nerad bych byl nazván zpátečníkem, toto není volání po návratu do doby kamenné, jen je to postesk nad projevem jedné z lidských přirozeností.

Sám se snažím ESP vypínat tak často, jak si jen troufnu, ale zbaběle přiznám, že přestože nejedu pomaleji, v okamžiku, kdy je vypnuto, se rozhodně necítím tak v suchu. Jsem proto rád, že mé současné auto ESP nemá, alespoň nemusím řešit dilema jestli vypnout nebo ne. Když jsem unaven nebo ne úplně soustředěn na jízdu, raději ho nechávám zapnuto. Současně ale také jedu pomaleji.

Jinak pamatuji jen jednu situaci, kdy mi ESP opravdu pomohlo a s velkou pravděpodobností zabránilo nehodě. Bylo to na jaře, už jsem měl přezuto. Přesto bylo po ránu lehce namrzlo. Jel jsem po hlavní a z vedlejší mi tam vletělo auto, předpokládám, že nedobrzdil kvůli námraze. Vyhnul jsem se mu, ale musel jsem se rychle vrátit na svoje kvůli kamionu v protisměru. přitom mi uletěla záď. Jiná příhoda ale zase dokumentuje to výše popsané. Jel jsem se v zimě projet, celou dobu jsem měl ESP vypnuto. Až když jsem se vracel domů, tak jsem ho zapnul, polevil v ostražitosti a v tu chvíli se při sjíždění kopce dostal na led. A pod kopcem byla zatáčka. Dopadlo to dobře, ale bylo mi to důkladným varováním.

Takže co vy? Spoléháte na hvězdnou pěchotu? Nebo máte ESP za nutné zlo a byli byste rádi, aby bylo jen volitelnou výbavou?
Autoforum.cz
V12 + H6 + V6d + R6t + R4t + R4t + R4 + R4 na dvou
Bond007
Economy Run Master
Příspěvky: 2470
Registrován: pon 07 úno 18:18

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od Bond007 »

Na ESP a jeho derivaty se da velice rychle zvyknout..casem si clovek zazije pocit, ze se bez ESP neda vubec jezdit, podporuje to i neustale blikajici kontrolka kdyz nasnezi nebo to namrzne.... jako nejlepsi terapie se mi osvedcilo si kontrolu trakce a stabilizace vypnout a projet se "na ostro"....clovek pak casto zjisti, ze se auto bez techto systemu chova mnohem klidneji a ze blikajici kontrolka a auto skubajici se po zasazich elektoniky spis jen "prodava" svou dulezitost.... je to podobne jako s meziplyny...pro 90% ridicu muze byt prinosem, ale pro zbytek zaroven i velkym omezenim
BMW ///M3 competition
Mini Cooper JCW
Uživatelský avatar
goes
Elektro Expert
Příspěvky: 2687
Registrován: stř 16 úno 10:55

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od goes »

neznam ani jednoho cloveka, co se na ESP spoleha. Znam spustu tech, kteri jsou radi, ze jej maji, protoze vi, ze v pripade nenadale krizovky, nez ti vubec mozek zareaguje nejakou zmenu, tak ESP uz zasahuje a muze jim dost pomoci. Nevim kde se vzal ten pocit toho, jak na to lidi spolehaji. Stejne jako neznam nikoho kdo spoleha na bagy, abs apod. vnimaji ten system, jsou za nej radi, lae nejezdi tak, aby jej vyuzivali apod.

Takze ESP je super vec hlavne v situaci, kdy se ne zcela venujes rizeni, coz je uprimne receno v lepsim pripade pulka doby jizdy. muze se stat cokoli nepredvidatelneho, mastny flek na ceste a uz jdes do smyku. Nez vubec prehmatnes ses uz v hodinach apod. tam muze ESP dost pomoci, samozrejme s ohledem na fyziku.

Takze mne to nechava klidnym, nedelam z lidi opice, ktere se na neco spolehaji a neznam ani nikoho takoveho a ze lidi znam dost.

Ja osobne jsem za ESP rad, samozrejme at jde vypnout, protoze jsou situace kdy ho nechci. Nicmene jinak neni v nicem na skodu. I pokud se snazit kontrovat a chovat se vuci ESP negativne tak s ohledem na rychlost s jakou vyhodnocuje situaci to zvlada bravurne.
Bond007
Economy Run Master
Příspěvky: 2470
Registrován: pon 07 úno 18:18

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od Bond007 »

me zas fascinuje ten nazor, ze ESP reaguje jeste driv, nez ty si vsimnes nejakeho problemu.... ESP vetsinou reaguje dost pomalu, ale jak rika BESIP,mezi ridici je rozsireno spoustu polopravd a omylu... ono mozna elektronika zaregistruje nejaky problem v radu desetin vteriny...ale nez ten problem zacne resit, trva radove delsi dobu
BMW ///M3 competition
Mini Cooper JCW
Uživatelský avatar
goes
Elektro Expert
Příspěvky: 2687
Registrován: stř 16 úno 10:55

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od goes »

a je to souboj nazoru, mi je jasne, ze nekteri dokazi behem desetiny sekundy vyhodnoti vse, dat kontra, zmacknout spojku a skoncit v prikope i se spolujezdcem ;)
Bond007
Economy Run Master
Příspěvky: 2470
Registrován: pon 07 úno 18:18

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od Bond007 »

napsal jsem snad nekde neco takoveho?
BMW ///M3 competition
Mini Cooper JCW
Uživatelský avatar
goes
Elektro Expert
Příspěvky: 2687
Registrován: stř 16 úno 10:55

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od goes »

miris tam vice nez okate.
Bond007
Economy Run Master
Příspěvky: 2470
Registrován: pon 07 úno 18:18

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od Bond007 »

takze goes uz nam cte i myslenky..bezva ;) ja se jen snazil rict ze ESP a jeho derivaty nejsou zdaleka tak samospasne jak se traduje
BMW ///M3 competition
Mini Cooper JCW
Uživatelský avatar
goes
Elektro Expert
Příspěvky: 2687
Registrován: stř 16 úno 10:55

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od goes »

ja toho umim. Nicmene zasadne slysim o tom, ze si nekteri lidi mysli, jak jsou tyto systemy samospasitelne, jak ne ne vsichni spolehaji od lidi typu Kuba, mmira apod. nikde se v realnem zivote s timto nazorem nesetkavam. Spise se priklanim, ze je to iluze par lidi, kteri k ni prisli tezko rici kde.
Bond007
Economy Run Master
Příspěvky: 2470
Registrován: pon 07 úno 18:18

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od Bond007 »

goes píše:ja toho umim. Nicmene zasadne slysim o tom, ze si nekteri lidi mysli, jak jsou tyto systemy samospasitelne, jak ne ne vsichni spolehaji od lidi typu Kuba, mmira apod. nikde se v realnem zivote s timto nazorem nesetkavam. Spise se priklanim, ze je to iluze par lidi, kteri k ni prisli tezko rici kde.
vypni v zime nekomu v aute ESP a uvidis zasadni zmenu jeho chovani ;)
BMW ///M3 competition
Mini Cooper JCW
Odpovědět