ESP - opravdový pomocník?

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
Uživatelský avatar
DoubleSix
Pan Řidič
Příspěvky: 435
Registrován: stř 16 úno 16:33

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od DoubleSix »

DoubleSix píše:Teď jsem to hledal u sebe v dokumentech a máš pravdu, Yaw Rate senzor a Lateral Acceleration senzor by se měl nacházet někde v prostoru posádky vozidla.
Detailní info říká, že by měl být někde pod sedadlem řidiče.
Uživatelský avatar
KoPP
Letec
Příspěvky: 1008
Registrován: sob 12 bře 14:14

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od KoPP »

nu mé zkušenosti:

nepoužívám top zimní pneu spíš pěkné lemry, nicméně častokrát cítím, že jedu dost na hraně současné konfigurace auta (na sněhu či námraze) - prostě už se to začíná sunout, předjede mě za zimu skoro nula lidí, ale k těm, kteří mě zezávodi:
typicky něco z premiové německé trojky, podle chování v zatáčkách evidentně ESP zapnuto a pan jezdec na to vyloženě spoléhá (můj odhad, mohou vznikat na určitých místech fyzikální anomalie typu: Srovnat auto hned na počátku přetačivosti bez kontra a následně to začne víc zatáčet - evidentně přibržděná správná kola)
domnívám se, že vypnout jim ESP tak by jeli krokem a druhák za ta léta už jsem potkal dva co mě předjížděli rozdílem namátkou 80 vs 100 a já je pak 60 vs 0 ... jednoho se mi zželelo, tak jsem se ho jal vytáhnout, ale bylo vidět, že si jel zaprasit. A4 a lítal pořád bokem, hold jednou mu to nevyšlo, nicméně když mě mijel poprvé, tak jsem si říkal, že má jak auto tak trasu v ruce.... tak dlouho... džbán a ucho.
Slow and serious
Uživatelský avatar
DoubleSix
Pan Řidič
Příspěvky: 435
Registrován: stř 16 úno 16:33

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od DoubleSix »

DoubleSix píše:
goes píše:cece koukam do schematu RJ pro ABS-ESP rpo BMW i VW a nikde tam nevidim to, co popisujes...
Teď jsem to hledal u sebe v dokumentech a máš pravdu, Yaw Rate senzor a Lateral Acceleration senzor by se měl nacházet někde v prostoru posádky vozidla. Pán, co mi sděloval informace buď nemluvil pravdu, nebo mluvil o nastupující generaci ESP :-? . To si s ním ještě vyřídím :D ESP si z něho tahá info přes CAN, stejně jako si bere data o motoru, opotřebení obložení, hladiny brudové kapaliny v nádržce, rychlosti vozidla, napětí akumulátoru, ....
Aha, tak už vím, kde vznikla chyba. Stahuji omluvu :D
Ta informace vychází z PQ46, kde G-senzor je součástí ECU pro EPB. Takže ne ECU pro ESP (což by byla ta černá krabička na té hliníkové krabičce), ale ECU pro EPB (elektrická parkovací brzda). Holt v těch zkratkách aby se kolikrát prase vyznalo.
Airbagy údajně berou jen signál z Lateral Acceleration, Yaw Rate je nezajímá.
honziss
Letec
Příspěvky: 3465
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od honziss »

ESP rozhodne pomocnik je. Parkrat jse jeho sluzeb vyuzil a byl rad ze tam je. Jednou jsem jeho sluzeb nevyuzil (nebylo ve vybave) a poslal to do prikopu...nejsem uplne levej driver, ale 100% se nikdo nikdy nedokaze soustredit po celou dobu jizdy.
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Uživatelský avatar
goes
Elektro Expert
Příspěvky: 2687
Registrován: stř 16 úno 10:55

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od goes »

DoubleSix píše:
DoubleSix píše:
goes píše:cece koukam do schematu RJ pro ABS-ESP rpo BMW i VW a nikde tam nevidim to, co popisujes...
Teď jsem to hledal u sebe v dokumentech a máš pravdu, Yaw Rate senzor a Lateral Acceleration senzor by se měl nacházet někde v prostoru posádky vozidla. Pán, co mi sděloval informace buď nemluvil pravdu, nebo mluvil o nastupující generaci ESP :-? . To si s ním ještě vyřídím :D ESP si z něho tahá info přes CAN, stejně jako si bere data o motoru, opotřebení obložení, hladiny brudové kapaliny v nádržce, rychlosti vozidla, napětí akumulátoru, ....
Aha, tak už vím, kde vznikla chyba. Stahuji omluvu :D
Ta informace vychází z PQ46, kde G-senzor je součástí ECU pro EPB. Takže ne ECU pro ESP (což by byla ta černá krabička na té hliníkové krabičce), ale ECU pro EPB (elektrická parkovací brzda). Holt v těch zkratkách aby se kolikrát prase vyznalo.
Airbagy údajně berou jen signál z Lateral Acceleration, Yaw Rate je nezajímá.
ocividne tech reseni je hodne a plavem v tom oba ;)
Uživatelský avatar
DoubleSix
Pan Řidič
Příspěvky: 435
Registrován: stř 16 úno 16:33

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od DoubleSix »

goes píše:ocividne tech reseni je hodne a plavem v tom oba ;)
Já bych řekl, že co automobilka, to jiný způsob. =))
Uživatelský avatar
Pickuper
Letec
Příspěvky: 2590
Registrován: stř 16 úno 11:47
Bydliště: Pardubitz

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od Pickuper »

zastávám názor že zrovna ESP je dobrej pomocník, ale moc špatnej pán. Mít ho v autě a když zafunguje ve fakt kritický situaci je to OK, ale hřešit na to, že ho mám a k tomu si myslet, že se mě fyzika tím pádem zas tak moc netýká není pro ostatní účastníky provozu úplně nejbáječnější. A takhle smýšlejících lidí není úplně málo. :ymsmug:
Niko nadžanel ko kerdža
Uživatelský avatar
DoubleSix
Pan Řidič
Příspěvky: 435
Registrován: stř 16 úno 16:33

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od DoubleSix »

Pickuper : tak oni kolikrát i řidiči aut s AWD si myslí, že se jich fyzikální zákony netýkají, že jejich 4 kolka je prostě ze všeho vytáhne.
Uživatelský avatar
goes
Elektro Expert
Příspěvky: 2687
Registrován: stř 16 úno 10:55

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od goes »

DoubleSix píše:Pickuper : tak oni kolikrát i řidiči aut s AWD si myslí, že se jich fyzikální zákony netýkají, že jejich 4 kolka je prostě ze všeho vytáhne.
mne zatim vytahla ze vseho, krom jednoho pripadu, kdy fyzice pomohl traktor
Uživatelský avatar
DoubleSix
Pan Řidič
Příspěvky: 435
Registrován: stř 16 úno 16:33

Re: ESP - opravdový pomocník?

Příspěvek od DoubleSix »

goes píše:
DoubleSix píše:Pickuper : tak oni kolikrát i řidiči aut s AWD si myslí, že se jich fyzikální zákony netýkají, že jejich 4 kolka je prostě ze všeho vytáhne.
mne zatim vytahla ze vseho, krom jednoho pripadu, kdy fyzice pomohl traktor
Já viděl jednoho borce z Prahy, který si myslel, že jeho off road projede skoro všude. Tak si vybral zasněženou louku. Jenže toho sněhu tam bylo více než čekal a jeho auto zůstalo ležet na břiše a bezmocně točilo kolama.
A přišla na řadu stejná technika, co pomohla i tobě :)
Odpovědět