Řidiči, co to mají v ruce...

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od abgx1 »

Ja by som povedal ze svojim pohybom sa presne trefila do slepeho uhlu za A stlpikom

Ona ocakavala ze auto za tie desiatky metrov zlozi nohu z plynu.
Vodic zase o dievcati netusi lebo bolo cely cas za stlpikom


Súbeh viacerých nahod, ako pri leteckej nehode...


Jo a radsej by som sa nechal zrazil modernym SUV ktore ma makky naraznik optimalizovany pre naraz chodca a kapotu ktora sa pridvihne aby sa mala kde deformovat

Narozdiel od felicie kde to dostanes nosnikom do nohy a nasladne hlavou preliacis kapotu ktorej deformaciu zastavi hlava motora
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od ctrl_j »

Duke_Luke píše: čtv 25 lis 20:40 Ocny kontakt ? Neviem zial ako vy, ale ja ako chodec do aut cez celne skla pocas dna a toboz pocas noci ani nevidim. Kadejake solarne celne skla s odrazom a lomom svetla, este tonovane z vyroby. Vidiet tak max obrys, ale nie ,kam sa pozera clovek, aj ked ma hlavu rovno. Vodic by sa mal riadit jednou definiciou na prechode : Ak vidim prechod, VZDY ocakavam chodca DOKYM sa nepresvedcim,ze tam nik nie je a mozem ist. Ak by toto robili a boli by soferi ako sa patri a nehrali sa s telefonmi, tukanim do klimy ,ked idu pred prechodom pre chodcov,alebo sa neobzerali kade tade, vyzeralo by to inak. Ten sofer bol dost daleko este, ked VSTUPILA na prechod z druhej strany = automaticky vstupila do vozovky, mal ist rovno na brzdu. Mal dost casu na reakciu a zastavenie. Skolacka chyba sofera - plus mozno ako isla sa mu musela synchronizovat s A stlpikom - aj to sa moze stat a bola v zakryte,ale ked uz bola pred jeho celnym sklom, to nechapem, kde pozeral, tam nedal ziadnu brzdu...proste igelitent, co by nemal riadit ani bicykel. Hrozba pre verejnost
Ja ti to napisu opacne: Znacna skupina chodcu si z namalovaneho prechodu na vozovce udelala „oazu bezpeci“ (falesnou) — tady je to moje, tady mam ja prednost.
Ja na to mam jiny pohled: vozovka patri autum, jako chodec tady mam jen vyclenen nejaky prostor, ktery mi za urcitych okolnosti umozni snadno dostat se na druhou stranu. Ma-li mi vozidlo umoznit abych presel, tak to je projev vule toho ridice, nikoli muj. Jinymi slovy - prednost mam az ji dostanu. V opacnem pripade jako chodec vzdycky prohraju.

Za tenhle tyden mam dva co nezastavili z druheho smeru ackoli meli prostor tak ucinit. A vlezl jsem do jizdni drahy? - No ne. Ten prvni to nakonec ubrzdil, bylo trochu mokro ABS kopalo jak rany kladivem. Pres okno se omluvil.
Ten druhy projel nezmenenou rychlosti, ale stihnul udelat takove gesto, ktere jsem si vylozil „vim ze sem mel zastavit, no co uz ted“.
Vcera jsem u prechodu videl kluka, prvni stupen ZS. Stal tam, z obou strany jezdila auta, chtel prejit. Nekolik z kazde strany postupne projelo a nikdo ho nepustil. Nekdo ho proste naucil, ze jde, az auta stoji. Do vozovky vesel az kdyz jsem byl v pulce prechodu, a to auto z jedne strany co jelo asi tak 5 kmh zastavilo uplne. Tomuhle se na prechodu nikdy nic nestane. Vim to.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od Honza42 »

ctrl_j to popsal dobře.
A když už jsme u toho, já přechody prakticky nevyužívám. Raději jdu protizákonně třeba 10m od přechodu. Považuji za zhovadilost, aby kvůli 100kg hmotě s minimální kinetickou energií, zastavovaly v kopci dva kamiony o celkové hmotnosti 80 tun a pak se zase rozjížděly. Raději chvilku počkám a pak to přeběhnu. Odhadnout vzájemnou rychlost několika málo předmětů v 2D prostoru a jejich následnou polohu v čase je poměrně primitivní úloha a mozek savce je na ni evolučně připraven. Když to zvládám ve skoro 60 letech, mohla by mládež také. Vyjímkou je situace, kdy je tak hustý provoz, že to nejde.
Klidně se mi smějte, ale považuji za vrchol sobectví vlézt před kamion, donutit ho zastavit a pak se loudavě vydat přes silnici, když mohu 5s počkat a přejít za ním.
A kdo je postižený, chromý nebo prostě evolučně nedovyvinutý, ať si zamává u přechodu holí.
Po ulicích jsem se učil pohybovat v době, kdy bylo normální, že za svoji bezpečnost jsem zodpovědný já. V dnešní podivné době lidé automaticky přijímají za své, že za jejich bezpečnost odpovídá někdo jiný. Dost hloupé a dost odvážné.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2243
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od Truck Daškam »

Kousek ode mě kde bydlím je přechod se semaforem - na tlačítko. Nepoužívám.. Bud jdu na červenou, nebo mimo přechod.
Přesně z důvodu, co píše Honza42

A i když mám zelenou - nikdy nevlezu tupě před jedoucí auto. Ten souboj jakožto chodec vždy prohraju
Chápeš to?
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5444
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od M.Z. »

Souhlas, ale někteří chodci mají snad až škodolibou radost, že kvůli nim, musí všichni zastavit. Asi jediný způsob seberealizace a respektování.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26979
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od řidičBOB »

ať je to, jak je to - podle zákona má plnou odpovědnost řidič... V tomto případě má také velké štěstí, že holka se nejebla do hlavy víc (takhle se jí snad alespoň rozsvítí) a neměla krvácení do mozku, které by se projevilo později - to by pak byla rázem jiná právní kvalifikace.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od EL_XEL »

Video bohužel už není vidět, takže nemůžu komentovat, tipuju, že řidič vinen a chodkyně si měla dávat víc pozor, byť de-iure to její chyba nabyla.

Ale rád bych zmínil jinou věc. Strašně mě sere, jakej je přístup řidičů v Česku k přechodům. Jako by byl takovej problém si zafixovat "přechod-chodec-zastavím". Buď na to serou a nebo hledají miliony výmluv, proč nebudou zastavovat v situacích, kdy by měli a v pohodě mohli. Zajímavý, že v Německu, Rakousku nebo třeba Norsku tohle funguje bez problémů.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 448
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od PepaSFI »

jo, tak nějak. Ono by to video asi šlo někde najít, proběhlo to i různýma TV. Nebylo to žádný náhlý vkročení do vozovky, celkem žádný velký provoz a šla přes protisměr, zleva, takže řidič měl spoustu času reagovat. Asi měl něco jinýho na práci protože vlastně ani nezpomalil, skoro to vypadá že brzdil až po nárazu. Mohla si chodkyně dávat víc pozor? No asi mohla, kdyby předpokládala že řidič vůbec nebude reagovat. Což dost dobře nejde, to by se nedalo vůbec přejít a i třeba průjezd křižovatkou by znamenal čekat až bude kolem pusto a prázdno.

A k těm přechodům, já mám ve zvyku na chodce kejvat rukou už z dálky. Pokud to není zombie s mozkem v telefonu, všimne si toho, ví že opravdu tu přednost dávám a v klidu přejde. A obvykle ještě poděkuje, já ani nemusím úplně zastavit a všichni v klidu a plynule pokračujem ve své cestě.

Jednou jsem viděl, jak v hustším provozu řídil přechod městský policajt. Jak se někdo blížil po chodníku, skočil do silnice a zběsile zastavoval provoz. Pak ho nějaká babička nazvala pitomcem.
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1931
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od Lachende Bestien »

Kdo neviděl video, scénka se odehrála následovně: holka přišla k přechodu, rozhlédla se a přitom udělala krok dopředu, hned ale zase zpět, protože si všimla přijíždějící filcky ve vzdálenějším pruhu. Asi sekundu až 2 ji sledovala, a pak se rozhodla přejít a současně při přecházení čumět na displej mobílku.
V ten moment byla filcka vzdálená cca 20-25 metrů a vůbec nezpomalovala. Řidič nejspíš psal sms, jinak těžko říct, jak by se mohl zachovat tak zaslepeně.
V poslední chvíli před nárazem si periferně holčina filcky všimla a udělala velmi rychlý výpad vpřed, který ji pravděpodobně uchránil před zraněním hlavy/krvácením do mozku apod. lahůdkami, protože hlavou netrefila kapotu nebo čelní sklo. Zjevně byla fyzicky zdatná, když za pár minut rozdýchala a rozchodila pořádnou ránu do stehna, která ji v mžiku otočila o víc než 180° kolem svislé osy. Stačilo jí přechod překlusat a nečumět 2 sekundy na displej.
Takže řítiče potrestat pokutou a odebráním řidičáku a holku poslat aspoň na pár návštěv ambulantně k psychologovi na léčbu závislosti na mobilu.

A co se týče zmiňovaného častého nezastavování řítičů na přechodu - každá situace je trochu jiná, záleží na faktorech typu hustota provozu, pohybové možnosti a věk chodce, emoční stav řítiče (vystresovaný spěchající...) atd.
Jak psal Honza42, zastavování xy rozjetých tun plechu jen proto, aby si třeba jeden fyzicky nepostižený člověk mohl přejít o pár sekund dříve, fakt nedává moc smysl.
Stejně tak nedává smysl obhajovat řítiče, kteří programově na přechodech nestaví.
Pak mě ještě taky napadají případy, kdy se v těsné blízkosti přechodu zastaví 2 a více žen zpravidla v důchodovém věku, nerušeně se věnují klábosení a vůbec je netankuje, že kvůli nim dochází k brždění provozu.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26979
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od řidičBOB »

Taky se často vyskytuje fakt, že i v obci mi jede debil na kufru. Takže tam raději přechody s ohledem na toho za mnou… Ne, že bych někoho chtěl přejet, ale když vidím v zrcátku, že z 90% čumí jinam, nepouštím, když mi neskočí před čumák.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Odpovědět