Řidiči, co to mají v ruce...

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
HOUZJ5AJ
Řidič začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: stř 11 črc 13:45

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od HOUZJ5AJ »

Původně jsem se snad ani nechtěl ke kauze řidičky vyjadřovat, ale nakonec mi to nedá.

Celkem souhlasím s přístupem Předsedy. Chtělo by to spis, rychlost, okolnosti atd., ale obecně si dokážu představit, že k dané situaci může dojít, aniž by za to měl být kdokoliv odpovědný. Ovšem mám pocit, že to nechápou ani policajti, ani státní zástupci, ani soudci. Nešťastné náhody se holt stávají a není podle mě namístě vždy za každou cenu to někomu přišít.

Jestli jí tam to dítě na odrážedle vjelo, když měla čumák na retardéru nahoru, tak ho vůbec nemusela vidět a řidič by musel být kouzelník, aby té nehodě dokázal zabránit. Celkem si to dokážu představit, sám s XC90 zajíždím na dvůr do mírného kopečka a před auto nevidím několik metrů, tam se schová dítě jako nic. Jestli jela opatrně a přesto to dítě srazila, protože tam z ničeho nic vjelo, pak je i podmínka blbost. Jestli tam však vletěla jako kráva, pak je trest namístě.

Ad státní zástupkyně, co chtěla stíhat ještě matku toho dítěte - to je taky celkem typický úkaz, matka už je nadosmrti (stejně jako ta řidička) potrestána tím, že se bude vinit ze smrti svého dítěte, ale státní zástupkyně by ji ještě nejradši "zavřela". To je slušný a dle mě bohužel častý úlet. To nemaj děti nebo to už zapomněli? To by to dítě muselo být na vodítku...

A nakonec ještě k té jednosměrce. To, že ji má přitížit, že porušila dopravní předpisy, chápu. Ovšem ta jednosměrka tam nebyla pro to, aby se tím zabránilo přejetí dítěte, ale aby se zabránilo srážce s jiným vozidlem, protože ta silnice je pro dvě úzká. Účel té značky se tady zcela míjí s tím, co se skutečně stalo. Účelem té značky nebylo chránit to dítě, takže dovozovat z porušení této značky něco významného pro tu nehodu, je podle mě nedůvodné.
4.4 V8 390 kW, 5.0 V8 338 kW
HOUZJ5AJ
Řidič začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: stř 11 črc 13:45

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od HOUZJ5AJ »

Stepan píše: Tohle mě přesně čeká. Nastávající nemá příliš kvalitní řidičské schopnosti a má ráda Yarise, už ho kdysi měla a chtěla by ho zase. I Golf jí přijde velkej. Že nechce nikde překážet, ani omezovat. Jak šlechetné. Nicméně, přesně protože aktivní bezpečnost si zařídit neumí, tlačím na bezpečnost pasivní. Durango :x

Ale zatím nejsem příliš oceňován. Uvidím, až bude chvíli zkoušet cpát kočárek do Yarisa, snad ji to přejde 8-x

A jakoby vím, že jsem kokot. Ale líp to vyřešit neumím :D
Řešil jsem před pár lety, ale manželka umí velmi dobře řídit a velká auta ji taky nedělají problém - jezdila i dodávkou :D Přesto velké SUV nechtěla. Nakonec jsme skončili u Mini Countryman, které celkem splňovalo požadavky obou, tj. relativně malé na parkování ve městě, ale vyšší posaz a "bezpečnější SUV". S Durangem nebo jinou podobnou velkou krávou by mě hnala :D
4.4 V8 390 kW, 5.0 V8 338 kW
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od EL_XEL »

Stepan píše: Ale zatím nejsem příliš oceňován. Uvidím, až bude chvíli zkoušet cpát kočárek do Yarisa, snad ji to přejde 8-x
Hele, já vozil kočárek v pohodě v SLK i se staženou střechou, pokud nekoupíte nějakou nesložitelnou šílenost, Yaris nebude problém.
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od EL_XEL »

HOUZJ5AJ píše:Původně jsem se snad ani nechtěl ke kauze řidičky vyjadřovat, ale nakonec mi to nedá.

Celkem souhlasím s přístupem Předsedy. Chtělo by to spis, rychlost, okolnosti atd., ale obecně si dokážu představit, že k dané situaci může dojít, aniž by za to měl být kdokoliv odpovědný. Ovšem mám pocit, že to nechápou ani policajti, ani státní zástupci, ani soudci. Nešťastné náhody se holt stávají a není podle mě namístě vždy za každou cenu to někomu přišít.

Jestli jí tam to dítě na odrážedle vjelo, když měla čumák na retardéru nahoru, tak ho vůbec nemusela vidět a řidič by musel být kouzelník, aby té nehodě dokázal zabránit. Celkem si to dokážu představit, sám s XC90 zajíždím na dvůr do mírného kopečka a před auto nevidím několik metrů, tam se schová dítě jako nic. Jestli jela opatrně a přesto to dítě srazila, protože tam z ničeho nic vjelo, pak je i podmínka blbost. Jestli tam však vletěla jako kráva, pak je trest namístě.

Ad státní zástupkyně, co chtěla stíhat ještě matku toho dítěte - to je taky celkem typický úkaz, matka už je nadosmrti (stejně jako ta řidička) potrestána tím, že se bude vinit ze smrti svého dítěte, ale státní zástupkyně by ji ještě nejradši "zavřela". To je slušný a dle mě bohužel častý úlet. To nemaj děti nebo to už zapomněli? To by to dítě muselo být na vodítku...

A nakonec ještě k té jednosměrce. To, že ji má přitížit, že porušila dopravní předpisy, chápu. Ovšem ta jednosměrka tam nebyla pro to, aby se tím zabránilo přejetí dítěte, ale aby se zabránilo srážce s jiným vozidlem, protože ta silnice je pro dvě úzká. Účel té značky se tady zcela míjí s tím, co se skutečně stalo. Účelem té značky nebylo chránit to dítě, takže dovozovat z porušení této značky něco významného pro tu nehodu, je podle mě nedůvodné.
Pár komentářů:
1.) Ta značka říká, že tam s té strany nemá nic jezdit, stejně jako třeba nemá nic jezdit třeba na chodníku. Takže zprostíme obvinění řidiče, který přejede někoho na chodníku, protože zrovna neviděl chodce?
2.) Líbí se mi, jak tady všichni dělají závěry z nějakého výcucu ve článku. Četl někdo ten rozsudek, aby věděl, jaké konkrétní důkazy byly provedeny pro to, aby tu ženskou odsoudili? (já ho nečetl, ale ani nedělám závěry)
3.) Ta ženská jela v protisměru a přejela děcko a ani si nejde sednout, co byste sakra ještě chtěli?
HOUZJ5AJ
Řidič začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: stř 11 črc 13:45

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od HOUZJ5AJ »

Ad EL_XEL:
1) Mě šlo primárně o to, že samotná skutečnost porušení jednosměrky neměla dle mého názoru s tou nehodou prakticky nic společného. To dítě mohla přejet stejně tak, i kdyby jela jednosměrkou ve správném směru. Proto bych osobně porušení toho zákazu nebral v tomto případě jako nijak zvlášť přitěžující okolnost (ale neříkám tím, že se může jezdit opačně v jednosměrně, za to samozřejmě má být také sankce). Srovnání s chodníkem je extrém, po silnici vozidla běžně jezdí, po chodníku ne.
2) Proto jsem taky psal, že by to chtělo spis, znát rychlost a další okolnosti. Stejně tak jsem psal, že si dokážu obecně představit. Nikdo tady zjevně neznáme detaily, ale právě proto se mi trochu příčilo, jak všichni hned tu řidičku odsoudili. Šlo mi tedy i o to vnést na věc trochu jiný / možný pohled. Byť chápu, že nepopulární.
3) Obecně asi souhlas, ale jak jsem psal, chtělo by to znát okolnosti, aby se to takto dalo říct i v tomto případě. Dokážu si představit situaci, kdy v dané situaci bych považoval i podmíněný trest, resp. odsouzení vůbec jako neadekvátní. Ono obecně je často z diskuzí vidět, že podmínku tady nikdo moc jako trest nebere, přestože to za určitých okolností může být trest dost citelný.
4.4 V8 390 kW, 5.0 V8 338 kW
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2246
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od Truck Daškam »

Já souhlasím s komentářem HOUZJ5AJ

Akorát bych to nesváděl na tu neštastnou náhodu - jak tu padlo, to dítě se tam z ničeho nic nezjevilo - pokud tam nebyly popelnice apod, kdy se tam skutečně mohlo tedy zjevit a s tím fakt člověk nic neudělá
Chápeš to?
rhinos
Mistr volantu
Příspěvky: 757
Registrován: pát 04 bře 11:21

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od rhinos »

pak je tu princip objektivní odpovědnosti a případně omezené důvěry.
Je to stejné jako při odbočování vlevo. Zákon něco říká a je celkem jedno že nemůžeš zároveň koukat dopředu i dozadu. Nelze se prostě spoléhat na to že když blikáš že tě někdo nepředjíždí.

U nás třeba v areálu ,který je poměrně značně rozlehlý je povolená rychlost 20km/h
Pokud bych tuhle rychlost porušil tak při průjezdu křižovatkou já osobně dávám větší pozor a nespoléhám se že jsem na hlavní. Teda pokud bych jel rychle třeba do porodnice jinak bych to nikdy neudělal ;)
Citroen C4 GP
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1376
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od Předseda »

el_xel
1) to sis vycucal hodně blbě z prstu ten příměr s chodníkem. Když ti někdo vyjede z jednosměrky z prostisměru, tak v tom zahučíš, žes mu nedal přednost zprava. On pokutu za jízdu v protisměru. V "ideálním" případě 50:50 zavinění. Rozhodně ale neplatí to tvé, že vyjel z protisměru a tak jde veškerá vina za ním.
3) to že si nejde sednout je jakože "hezký" ale řeší se otázka viny. Pokud je uznána vinou ona a matka vůbec, tak matka bude 100% odškodnění za řidičkou. Proto je na místě i trest pro matku, resp. uznána vinnou ale od trestu by se vzhledem k okolnostem upustilo. V ten moment už si tolik vymýšlet nemůže, protože měla svůj díl viny. Rozumíme si? :)
ZKV
Adept autoškoly
Příspěvky: 16
Registrován: ned 06 led 20:26

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od ZKV »

no co tak potkávám ženský v autech, tak mi připadá, že některé vidí jen ten volant. Tak si neumějí, nebo jsou líný přenastavit sedadlo, aby viděly aspoň 100m před auto.
Passat B8 2tsi, Kodiaq 2tsi, 5x moto od 50 do 700ccm
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2246
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Řidiči, co to mají v ruce...

Příspěvek od Truck Daškam »

Předseda Ano, a kdekdo se diví že aspon trošku koukám doprava i do jednosměrky - byť by tam teoreticky nikdo jet neměl.
A přesně z důvodu, co píšeš ty
Chápeš to?
Odpovědět