Oprávnění na traktor

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
Michal82
Adept autoškoly
Příspěvky: 13
Registrován: ned 29 črc 11:12
Bydliště: TÁBOR
Kontaktovat uživatele:

Oprávnění na traktor

Příspěvek od Michal82 »

K založení tématu mě inspirovalo jiné téma zde umístěné které řešilo zda ten kdo ma ŘP skB může řídit moped.
Můj dotaz zní: ,,když mám řidičák skupin A, B, C, CE můžu řídit traktor??" Dříve to bývalo tak že se skupina T dávala automaticky ale jak je to teď ??
Uživatelský avatar
525iX
Pan Řidič
Příspěvky: 266
Registrován: pát 23 pro 17:58
Bydliště: Pááárdubice!!!! !!

Re: Oprávnění na traktor

Příspěvek od 525iX »

Pokud váží do 3.5 tuny, má dvě stopy, motor a ne víc jak 8 sedaček, tak je to obyč motorový vozidlo a stačí obyčejný béčko.

Skupina "T" měla hlavní význam pro absolventy zemědělských učňáků, protože do pracovního procesu nastupovali neplnoletí a "T" je od 17 let. Dneska má význam asi pro nějaký přerostlý moderní nadtraktory.

Taky je možný že kecam a je to uplně jinak.
Michal82
Adept autoškoly
Příspěvky: 13
Registrován: ned 29 črc 11:12
Bydliště: TÁBOR
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprávnění na traktor

Příspěvek od Michal82 »

525iX píše:Pokud váží do 3.5 tuny, má dvě stopy, motor a ne víc jak 8 sedaček, tak je to obyč motorový vozidlo a stačí obyčejný béčko.

Skupina "T" měla hlavní význam pro absolventy zemědělských učňáků, protože do pracovního procesu nastupovali neplnoletí a "T" je od 17 let. Dneska má význam asi pro nějaký přerostlý moderní nadtraktory.

Taky je možný že kecam a je to uplně jinak.

Takže pokud to tak je a mám sk C tak můžu jezdit i s tím jak ty říkáš ,,nadtraktorem" kterej má nad 3,5 tuny
Uživatelský avatar
525iX
Pan Řidič
Příspěvky: 266
Registrován: pát 23 pro 17:58
Bydliště: Pááárdubice!!!! !!

Re: Oprávnění na traktor

Příspěvek od 525iX »

S "B" je to opravdu tak, měl jsem pravdu, sám se divím :ymhug:

řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení:
b) traktorů a pracovních strojů samojízdných, jejichž maximální přípustná (největší povolená) hmotnost nepřevyšuje 3500 kg,


a s "C" taky

Do skupiny C jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou traktorů a vozidel uvedených v písmeni g), jejichž největší povolená hmotnost převyšuje 3 500 kg s nejvýše 8 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg,


Takže ne, s "C" není možno pilotovat traktor nad 3.5t.

http://www.zakruta.cz/silnicni-zakon/21 ... y-vozidel/
Elafis
Adept autoškoly
Příspěvky: 14
Registrován: stř 01 kvě 19:00

Re: Oprávnění na traktor

Příspěvek od Elafis »

Když jsem byl v černu na opakovaném školení na prof. průkaz, tak sem se tam ptal a traktor nad 3.5t lze s C lze řídit, ale pouze pokud bylo to C v určitém roce. Od Ledna 2012 už ne, ale pouze pro nové řidiče. Takže pokud jste v období před Lednem 2012 tak to lze. Pokud se nepletu, tak je to období od 2005-2012.
Uživatelský avatar
Brus
Letec
Příspěvky: 2421
Registrován: pon 04 dub 14:05

Re: Oprávnění na traktor

Příspěvek od Brus »

myslím že není až tak důležité, kdy to bylo, ale spíš co píšou v řidičáku. C před mnoha lety, které jsem stihl jen tak tak znamenalo automaticky i sk. T :-)
Pravda vyděsí
Elafis
Adept autoškoly
Příspěvky: 14
Registrován: stř 01 kvě 19:00

Re: Oprávnění na traktor

Příspěvek od Elafis »

brutus: tady nejde o to co se píše v řidičáku. od ledna můžou všichni z b řídit 125 automat a taky to tam není napsané. Jestli si to stihl, tak ho máš, protože ze zákona ti to vzit nemůžou, můžou skupinu max rozšířit
Marconi
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: úte 27 led 00:30

Re: Oprávnění na traktor

Příspěvek od Marconi »

Řidičská oprávnění jednotlivých skupin a podskupin udělená přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona zůstávají zachována v rozsahu, jaký měla podle zákona č. 361/2000 Sb., ve znění účinném do dne nabytí účinnosti tohoto zákona; tato řidičská oprávnění opravňují ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona rovněž k řízení motorových vozidel, která jsou do skupin vozidel se shodným označením nově zařazena tímto zákonem, pokud tomu nebrání omezení nebo podmínění řidičského oprávnění.

Podle výkladu – řízení skupiny T na základě držení řidičského oprávnění C+E od 01.01.2001 do 18.01.2013.

Při výměně řidičských průkazů bude u držitele C+E proveden záznam i u skupiny řidičského oprávnění T.
Odpovědět