Cyklistické vlákno

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1935
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od Lachende Bestien »

Osobně jsem si po vynuceném nástupu do "povinné" školní kasárenské docházky připadal jak mezi mentálně a tělesně postiženými.
No ale přizpůsobil jsem se... :p

Podle mě kdo je schopen zajistit svým potomkům alternativní školu případně je vyučovat sám a přesto je vystaví podobnému vymývání mozků propagandičkou, memorování zbytečností nebo v lepším případě zastaralých a nevhodně zjednodušených informací, křivení páteří, buzeraci finančně podhodnocenými a frustrovanými individui většinou ženského pohlaví aj. lahůdkám, zásadně selhává v roli rodiče. Ať už si to zracionalizuje jakkoli.

Kdo to ať už z vzdělanostních a/nebo finančních důvodů není schopen zajistit, raději neměl z poloviny kopírovat své geny.

Stádní školství funguje od dob Mařky Terky furt stejně, tj. primárně jako glorifikovaný dozor nad bezprizornými dětmi mzdových nevolníků a produkce stádovitých dogmatických papoušků a poslušných ozubených koleček do průmyslového systému.

Zpět k toptopiku - dnes mě překvapil d-fekt zadního kola cca 2cm vrutem, tak jsem ho pěkně vyšrouboval a nasraně pochodoval do nejbližší kamenné prodejny naštěstí vzdálené jen pár set metrů, kde jsem koupil duši za pouhých 150 káčen - skoro dvojnásobek ceny než cca před rokem ve stejném šopu.
Ale i tak stále odolávám přechodu na bezdušové kacířství.

A zrovna před pár dny jsem viděl nějakého celkem sportovně vyhlížejího typa na fet býku, no jel po asfaltu po rovině ve stoje a vypadal u toho celkem ztrhaně.
Ale pokud někdo bydlí za polárním kruhem nebo v bažině, asi se nějaké syslůplné využití najde. :p
Jinak komba dvoj/trojtácku a 8/9 kolca se též neplánuju zbavovat po zběžném prozkoumání cenové hladiny jednotáckového systému, 10-12-kolec a řetězů. To snad vyrábí ze slitin titanu a platiny s kabrónem nebo co.
jerry
Letec
Příspěvky: 3338
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od jerry »

Stepan píše: úte 14 bře 14:44 Imo se formální vzdělání těžce přeceňuje :D
Velmi dobře jsem znal člověka, který měl na ZŠ čtyřky, protože na vše kašlal a tak se vyučil "jen" vyučil. Lidově řečeno dostal rozum až po pubertě. Ale měl přirozeně hodně vysoké IQ, fantastické technické a logické myšlení. Propracoval se na velký autojeřáb, kdy řešil na montáži hodně technologicky složité postupy. Sám si nastudoval různá technická vysokoškolská skripta. Dokázal sestavit několik vodních elektráren, přičemž plno materiálu nakoupil jako vyřazený šrot, čímž dosáhl velmi nízké náklady. Ty elektrárny dodnes běží :ymapplause:

Následně si nechal patentovat několik vynálezů a měli jsme plno společných plánů. Ale bohužel smrt v mladém věku byla rychlejší. Tímto mu aspoň dávám tichou vzpomínku. Dodám, že svojí inteligencí, schopností technického myšlení a nápady předčil nejen mě, ale i takřka všechny moje spolužáky ze strojní fakulty. Talent a schopnosti si vždy cestou najdou, naopak žádná škola neudělá z průměru génia. Ale dobrá škola není nikdy na škodu. Minimálně má absolvent ten správný štempl ;)
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1750
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od petr_riha »

HondaMan píše: úte 14 bře 17:31
petr_riha píše: úte 14 bře 13:52Nevím, asi jsem měl na ZŠ štěstí (v devadesátkách), že mě toho naučila dost. Nevím, jestli bych chtěl svoje děti (zatím školka + batole) dřít od první třídy do 15hod. Čímž neříkám, že je to dobře/špatně, prostě to asi jde proti mému momentálnímu přesvědčení.
Já si také myslel, že chodím do výběrové ZŠ s rozšířenou výukou jazyků. Pak jsem (také v 90's) jel na 2 týdny na zš do Holandska. Už tehdy ten rozdíl byl značný. V CZ školství se toho zas tak moc nezměnilo. Svět ale ano. Ve státním školství zůstal frontál. Tady budeš sedět a poslouchat a ten nejlepší to dokáže do slova zopakovat.
Na "naší" zš je ve třídě 15 dětí, každý má individuální plán, pravidelně s vyučujícími řeší v čem se potřebují zlepšit. Místo třídních schůzek jsou třístranné pohovory, které začíná dítě hodnocením sebe, školy, vyučujícího a podpory rodičů. Každý týden mají přednášky se zajímavými lidmi (cestovatelé, herci, business, lékaři, terapeuti)... Při vyučování používají iPady, prezentují a hodnotí sami sebe i ostatní. Učí se v logických celcích. Probírají etiku, byli na exkurzi ve filharmonii, pravidelně jezdí na výlety a mimo školní docházku pro ně škola ještě organizuje další kurzy.
Za mě to není "dřít od první třídy do 15hod". Mám srovnání s okolím a spíš bych to pojmenoval jako "povinná školní docházka, kde mě baví svačina, přestávky a možná tělocvik" vs. "zábavný program, při kterém se každý den naučím mnohem více než jen číst, psát, počítat"
Především motivace těch dětí je neskutečná. Kolik dětí na státní škole se v neděli těší do školy? Kolik jich odpoví, že je baví matematika?
Tak já nevím, s jazykama jsem po ZŠ problém neměl. A to jsem si nepřidával bokem, jen státní ZŠ (2. stupeň výběrová třída, cca na úrovni 8leteho gymnázia a hry/filmy v EN) a domluvil jsem se všude. Gympl pak 2 jazyky povinné (u mne EN, FR), další 2 jsem si vzal volitelně (vybírali jsme si v každém ročníku X předmětu, které jsme chtěli, vybrat něco bylo povinné) a jazyková vybavenost dobra. Asi 1/3 ročníku šla z gymplu pak studovat do zahraničí (většinou angl. mluvící země, par Francií, jedna Čína). Takže i ve státním vzdělávání to jde. A to jsem nechodil na jazykový gympl, jen na obyčejný (pravda, asi ten nejlepší v Praze).

Házet do jednoho pytle to nejde, je to i o štěstí na kantory.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1750
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od petr_riha »

Jerry: je to tak, jednickari nemusí byt v životě úspěšní. Naopak lidé se 4 buď mohou dospět později a udelaji kariéru/prachy pak, nebo mají na SŠ čtyřky právě proto, ze už připravují nějaký byznys a ta škola je vlastně na vedlejší koleji.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
jerry
Letec
Příspěvky: 3338
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od jerry »

Zkráceně řečeno, blbec zůstane blbcem a nadaný se prosadí všude, ale dobrá škola může každého mezí těmito dvěma krajnostmi posunout kupředu. Ale neočekávat od ní zázrak.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1935
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od Lachende Bestien »

jerry píše: stř 15 bře 09:17 ...blbec zůstane blbcem a nadaný se prosadí všude,..
Můžete stručně specifikovat, kdy podle vás v životě člověka dochází k tomuto rozlišení osobnostních charakteristik a třeba zmínit i nějaké příčiny?

Jinak jakékoli institucionalizované vzdělávání má ve většině případů význam čistě v získání oštemplovaného papíru, o praktických schopnostech každého člověka neříká skoro vůbec nic, jak velmi názorně zmiňujete ve svém příběhu o kolegovi s učňákem.

A tzv. vysoké školství slouží primárně k nasbírání co největšího množství výhodných sociálních kontaktů, což je obzvláště důležité pro ty neschopné, co se neuměli moc dobře narodit. :p
honziss
Letec
Příspěvky: 3458
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od honziss »

Lachende Bestien píše: stř 15 bře 11:55
jerry píše: stř 15 bře 09:17 ...blbec zůstane blbcem a nadaný se prosadí všude,..
Můžete stručně specifikovat, kdy podle vás v životě člověka dochází k tomuto rozlišení osobnostních charakteristik a třeba zmínit i nějaké příčiny?

Jinak jakékoli institucionalizované vzdělávání má ve většině případů význam čistě v získání oštemplovaného papíru, o praktických schopnostech každého člověka neříká skoro vůbec nic, jak velmi názorně zmiňujete ve svém příběhu o kolegovi s učňákem.

A tzv. vysoké školství slouží primárně k nasbírání co největšího množství výhodných sociálních kontaktů, což je obzvláště důležité pro ty neschopné, co se neuměli moc dobře narodit. :p
V mém případě k tomu došlo až cca v 25ti :D ...ale myslím, že vypozorovat se to dá dříve, dodnes si pamatuju spolužáky na střední, co měli vydřený 2-3ky i ty co měli 3-4ky bez stopy přípravy a jejich studium spočívalo až v improvizaci při hodině. Ti druzí se dnes mají vesměs dobře..
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3224
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od mattonecz »

petr_riha píše: stř 15 bře 08:34 Jerry: je to tak, jednickari nemusí byt v životě úspěšní. Naopak lidé se 4 buď mohou dospět později a udelaji kariéru/prachy pak, nebo mají na SŠ čtyřky právě proto, ze už připravují nějaký byznys a ta škola je vlastně na vedlejší koleji.
jo lidi maj na SŠ čtyřky protože chytaj byznys :D v 15cti. já teda 4ky taky měl ale ne kvůli byznysu :D
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1750
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od petr_riha »

mattonecz píše: stř 15 bře 15:05 jo lidi maj na SŠ čtyřky protože chytaj byznys :D v 15cti. já teda 4ky taky měl ale ne kvůli byznysu :D
Tak např. u ajťáků to je běžné, že už během SŠ makají. A ve 20 mají X let praxe a založí vlastní firmu/vytvoří vlastní produkt. Ti, co jdou na VŠ, mají sice vzdělání, ale jaksi jim chybí to, co majitelé firem ocení nejvíce. A těch příkladů, kdy někdo založil byznys během studia, je více. Z těch trendových třeba MixIt (byť to byl prvák na VŠ, ale jestli ti je 18 (SŠ) nebo 19 (VŠ) je buřt).
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1526
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: Cyklistické vlákno

Příspěvek od abgx1 »

Existuju taketo pripady. V mojej socialnej bubline viem o 2. Ale nie je to bezne. Na jeden takyto pripad mas 20takych co studuje nieco co ich ani nebavi a praca je bud ziadna alebo v kaufladne/rozvoz pizze.
Odpovědět