Nejasný výklad zákona - odmazávání bodů

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
unlim1ted
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: ned 03 čer 09:30

Nejasný výklad zákona - odmazávání bodů

Příspěvek od unlim1ted »

Ahoj,

tímto bych vás chtěl poprosit o radu. Pročetl jsem si sil. zákon č. 361/2000 a to zejména část s odmazáváním bodů. Prostá část je jasná - prostě řidič nespáchá žádnej bodovanej přestupek rok a odečtou se mu 4 body. Potud všechno v pohodě. Ale moje otázka zní, jak se posuzuje, když jsem předjížděl na zákazu předjíždění, dostal jsem 7 bodů a nyní bych si chtěl odečíst nějaké ty body na autodromu. V zákoně je napsáno:
§ 123e Odečítání bodů

(4) Příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností rovněž provede záznam v registru řidičů o odečtení 3 bodů z dosaženého počtu bodů řidiči, který podal písemnou žádost o odečtení bodů a
a) doložil žádost potvrzením o ukončeném školení bezpečné jízdy ve středisku bezpečné jízdy podle zvláštního právního předpisu4), které není starší než 1 měsíc od podání žádosti, a
b) neměl ke dni ukončení školení bezpečné jízdy ve středisku bezpečné jízdy v registru řidičů zaznamenáno více než 10 bodů za porušení právních předpisů ohodnocená méně než 6 body.
A právě teď pro mě nastává nejasnost. Teď mám prostě 7bodovej přestupek (6 a více) a body se mi nemůžou na základě žádosti odečíst, to je jasné. Ovšem už mi není jasné, co nastane po odmazání 4 bodů po roce a budu mít ze sedmibodového jen tříbodový. Spáchal jsem pořád 7bodový, ale už z něj zbyli jen 3, mohu tedy už odmazat body na základě školení bezpečné jízdy? Nebo až se mi odečtou všechny body a dostanu body za něco, co je méně než za 6 bodů? Nebo už nikdy, když jsem někdy spáchal 7bodový přestupek? A jak se to posuzuje, pokud je to nějak namíchaný? Třeba dostanu 7bodovej, odečtou se mi po roce 4 body, a pak ke zbylým třem dostanu třeba 2x 3 body?

Děkuji za každou radu - potřebuju řidičák ke každodenní práci.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27033
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejasný výklad zákona - odmazávání bodů

Příspěvek od řidičBOB »

a když se Ti po roce odečtou 4 body, změní se tím nějak onen původně hodnocený přestupek?? Nezmění. Takže odpověď je velmi jednoduchá - odmazávání se vztahuje ke spáchanému přestupku a nikoliv k tomu, kolik máš na "kontě" bodů.
Pokud se Ti po roce odečtou 4b, tak zbývají 3b, které odečíst na polygonu nemůžeš...ale když dostaneš další 2x3b, tak odečítat můžeš, protože: jsi pod součtem 10b a zároveň jsi dostal pouze 2x3b, což jsou přestupky <6b. Pokud si to vhodně načasuješ, tak třeba v prosinci odečteš 3b a v lednu další 3b a jsi opět na třech.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
unlim1ted
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: ned 03 čer 09:30

Re: Nejasný výklad zákona - odmazávání bodů

Příspěvek od unlim1ted »

Díky za vysvětlenou. Mám ještě jednu otázku - když k nynějším 7 dostanu ještě další 2, je možné tedy odečíst ty 2 body, když zákon mluví o 3 nebo když dostanu 2x 2 body, můžu si tedy udělat jedno odečtení v prosinci a druhé v lednu a budu opět na 7 bodech (které odmazat nejdou, pouze po roce nevinnosti)? Tedy jestli je možné si odečíst i méně bodů než-li 3 v rámci každé jednotlivé žádosti.
Uživatelský avatar
ultima ratio
Letec
Příspěvky: 1192
Registrován: sob 18 čer 19:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejasný výklad zákona - odmazávání bodů

Příspěvek od ultima ratio »

Teoreticky by to šlo, když ale dostaneš 2x2 body najednou k těm 7 bodům, tak budeš na 11 bodech a žádné školení bezpečné jízdy už ti nepomůže. B-)
Odpovědět