12 lidí v autě a ŘP sk. B

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

vsejed
Adept autoškoly
Příspěvky: 13
Registrován: pát 27 dub 14:32

12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od vsejed »

Zdravím,
co mi hrozí a proč, když mě policie přistihne jak řídím dodávku (9 míst v TP, 12 míst ve skutečnosti, na všech místech pásy, všechna sedadla ukotvena "jako z fabriky") obsazenou 12ti lidmi? (mám ŘP sk. B)

Děkuji za názory.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: 12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od řidičBOB »

Takže vozidlo neprošlo STK a sedadla byla namontována dodatečně??
- pokud by to v TP zapsáno bylo, tak: § 125c/1e) 1. Řízení vozidla v rozporu s § 3 odst. 3 písm. a) bez držení příslušného řidičského oprávnění podle § 81 --> 4body + 25 000–50 000 + 1 rok–2 roky
- pokud to v TP není a neprošlo to STK:
§ 125c/1a) 3. řízení vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích 34a) tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje
ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích --> 5bodů + 5 000–10 000 + 6 měs.–1 rok

§ 37 zák. 56/2001Sb.
Technicky nezpůsobilé silniční vozidlo k provozu
Silniční vozidlo je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích, pokud
a) pro závady v technickém stavu bezprostředně ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,
b) poškozuje životní prostředí nad míru stanovenou prováděcím právním předpisem,
c) provozovatel vozidla neprokáže jeho technickou způsobilost k provozu na pozemních komunikacích způsobem stanoveným tímto zákonem,
d) byly na vozidle provedeny neschválené změny anebo zásahy do identifikátorů vozidla, například VIN.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
vsejed
Adept autoškoly
Příspěvky: 13
Registrován: pát 27 dub 14:32

Re: 12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od vsejed »

díky... pokud je v TP 9míst a v autě 12, tak by to STK nejspíš neprošlo... to jsem si neuvědomil... je to asi podobný jako když si člověk vymění kola za neschválený...

k § 125c/1a) je diskutabilní, jestli 3. řada sedaček vzadu neuvedená v TP "bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích"?

a jaký by mohl být vlastně trest za vezení 12ti lidí v autě kde je 9 míst fyzicky i v TP? (asi před 10ti lety jsme platily pokutu 100Kč za černého pasažéra v nákl. prostoru...) dnes to bude asi víc... hraje z hlediska zákona roli, že jede v autě víc jak 9 lidí?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: 12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od řidičBOB »

pod písmenem c) jsem Vám vyznačil, čeho by jste se dopustil vzhledem k technické nezpůsobilosti... Ohrožujete především ty, které vezete na sedadlech, která nemají danou homologaci a ve vozidle nemají co dělat. Mezi námi: každý blbec, kdo si na taková sedadla sedne - v případě DN by byly následky fatální a Vy by jste šel sedět.
Nemáte řidičské oprávnění k tomu, aby jste vezl 12 osob...
No pain, no gain.
Vespa time \m/
vsejed
Adept autoškoly
Příspěvky: 13
Registrován: pát 27 dub 14:32

Re: 12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od vsejed »

aha... nevěděl jsem že "ostatní účastníci" jsou i spolucestující... to by pak asi ten paragraf mohl být použit...

mj. oprávnění abych vezl 12 osob mám a auta jdou pravděpodobně takto pro 12 osob homologovat (nezjišťoval jsem)... bohužel pouze v USA a ne v EU :( tzn. poznámka o "blbci co si do toho sedne" je mimo...
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: 12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od řidičBOB »

ne, mimo není. Má auto homologaci v CZ?? Nemá! Může tedy jezdit na našich silnicích? Nemůže! USA sem moc nepleťte, protože tam v mnoha ohledech platí jiná pravidla a předpisy než u nás, potažmo v Evropě.
BTW: píšete, že máte ŘP. B, což znamená, že oprávnění vozit 12 lidí nemáte - můžete řídit vozidlo 8+1
a) účastník provozu na pozemních komunikacích je každý, kdo se přímým způsobem účastní provozu na pozemních
komunikacích,
No pain, no gain.
Vespa time \m/
vsejed
Adept autoškoly
Příspěvky: 13
Registrován: pát 27 dub 14:32

Re: 12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od vsejed »

poznámka o blbci mimo je... samozřejmě že může jezdit po našich silnicích... jen já ho nemůžu pravděpodobně se svým ŘP řídit... a uděláním Dčka bych se odsoudil k doživotnímu řízení, neboť bych se neměl s kým prostřídat...
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: 12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od řidičBOB »

Tak podívejte, pokud má 9 míst v TP a ve skutečnosti 12, tak bylo v CZ homologováno jako 9ti místné. Pokud má míst 12, tak je to v rozporu s homologací a tudíž STK není platná. Z toho plyne, že na silnicích jezdit nesmí a to bez ohledu na to, co si o tom myslíte Vy.
Buď si rozmyslete, jak to doopravdy je nebo platí Váš první post a v tom případě takové vozidlo na našich silnicích jezdit nesmí a zároveň Vy takové vozidlo řídit nesmíte.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
vsejed
Adept autoškoly
Příspěvky: 13
Registrován: pát 27 dub 14:32

Re: 12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od vsejed »

ale když bych na něj hodil americké značky, tak by rázem smělo... :) tzn. když do něj někdo nastoupí pod americkýma značkama je spořádanej občan, když pod eu značkama je blbec co riskuje život :D
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: 12 lidí v autě a ŘP sk. B

Příspěvek od řidičBOB »

Když máte takovýto názor, tak proč Vás vlastně zajímalo, zda něco porušujete nebo ne?! Dejte si na to US značky a budete king - asi bez ohledu na to, že s Béčkem takové auto řídit nesmíte. Ale to Vás asi taky nezajímá.
Tímto končím tuto plytkou diskuzi a malinko lituji, že jsem Vám chtěl poradit.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Odpovědět