Výzva provozovateli vozidla po 1.1.2024

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

Odpovědět
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1388
Registrován: stř 16 úno 11:20

Výzva provozovateli vozidla po 1.1.2024

Příspěvek od Předseda »

Ahoj, do firmy přišla výzva provozovateli vozidla (právnická os.), aby sdělil nacionále řidiče.
Týká se to § 125c/1f bod 4, což jsem našel, že je překročení ve městě <20 km/h, pokuta a 2body.
Dále ve výzvě byly odkazy na:
Dále § 125d 1.odstavec, písmeno e) v rozporu s § 10 odst. 1 písm.
(1) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že jako provozovatel vozidla
d) přikáže řízení vozidla nebo svěří vozidlo osobě, o níž nezná údaje potřebné k určení její totožnosti,
(2) Za správní delikt podle odstavce 1 písm. a) až f) se uloží pokuta do 100.000 Kč.
§ 10 1.odstavec, pismeno d) zákona 361 o provozu na pozemních komunikacích
Povinnosti provozovatele vozidla
(1) Provozovatel vozidla nesmí
d) přikázat nebo svěřit samostatné řízení vozidla osobě, o které nezná údaje potřebné k určení její totožnosti.
Než jsem se o tom dozvěděl, tak jednatel "napráskal" sám sebe. Moje otázky směřují: lze z toho ven? A jak?
1) může po 1.1.2024 právnická osoba říct: víme kdo řídil, ale neřekneme? (předpokládám, že může a tím se odklnoní od problému odstavců zmíněných výše)
2) když už se teda naprášil, počítám, že mu příjde jako fyzické osobě výzva. Může poté použít osobu blízkou? (řekl bych, že může)
2) Úřad by pak měl 60 dní na šetření a následně počítám, že by se zpět ozval provozovateli (fyzické osobě) a zahájil správní řízení s provozovatelem, ne? Pro právnickou osobu jsou tam jaké pokuty? (já jako fyzická jsem to měl za pokutu + 1000 správní poplatek).

Joo a přestupek <20 kmh jsem koukal, že neplatí recidiva, tj. není 2x za stejný přestupek nově papir pryč, že?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27057
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva provozovateli vozidla po 1.1.2024

Příspěvek od řidičBOB »

1) může
2) jak si to představuješ? Že jako právnická osoba sdělí, že to řídil on a on poté řekne, že osoba blízká? Takže právnická osoba nezná údaje, komu vozidlo svěřila? Nebo svěřená osoba půjčila vozidlo dál osobě blízké? Tady bych si ale pohlídal, že má vozidlo svěřené i k soukromým účelům, včetně zvýšeného základu daně o 1% z pořizovací ceny, protože pokud bude úředník svině, tak to pošle dál.
3) pokud bude úředník svéprávný, tak rovnou vysmahne právnické osobě příkaz. Zkasíruje prachy a přestupek uzavře - CLOSED WON.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1388
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Výzva provozovateli vozidla po 1.1.2024

Příspěvek od Předseda »

1) OK
2) Tak nějak jak to píšeš. Právnická osoba ví komu vozidlo svěřila - jednateli, jenž je primárním uživatelem. Zaměstnanců je však více, může půjčit i dalším zaměstnancům. Přičemž nekteří mohou být v příbuzenském vzahu.. Klasické já na bráchu - brácha na mě.
3) Správní řízení, resp. příkaz právnické osobě je výše pokuty + litr za správní?

//Setkal se někdo, že by policie zkoušela, že chce vidět knihu jízd? Imo nemá nárok. Kniha jízd je evidence pro FÚ, ale radši se ptám..
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Výzva provozovateli vozidla po 1.1.2024

Příspěvek od petr_riha »

Ne, knihu jízd po nás nikdy policie nechtěla. A nevím o nikom v okolí, kdo by ji policii předkládal. Jestli na to má nárok nevím, nezažil jsem.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27057
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva provozovateli vozidla po 1.1.2024

Příspěvek od řidičBOB »

Na knihu jízd policie nemá nárok. Kniha jízd se vede pro daňové účely s může jí požadovat FÚ při kontrole. Jelikož policie není účastníkem takového řízení ze zákona, nemůže ani přes FÚ knihu jízd dostat k nahlédnutí.
3) ne. Správní je zpravidla dražší. Ale nedávno IČO kolega dostal výzvu k napráskání řidiče, který překročil o 40 a více v obci. Řidiče odmítl sdělit a tak SO rovnou druhý den poslal příkaz “firmě” na 5000.
Za mne hezký obchod.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1388
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Výzva provozovateli vozidla po 1.1.2024

Příspěvek od Předseda »

Myslel jsem si. Dík za potvrzení.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Výzva provozovateli vozidla po 1.1.2024

Příspěvek od petr_riha »

5k pro firmu vs. šofér (nebo majitel) bez papírů. Dobrý deal.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Odpovědět