Postup při likvidaci škody

Zážitky, zkušenosti, srazy, upozornění na nebezpečná místa i dotěrnou policii.

Moderátor: řidičBOB

AntonPech
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: pon 05 úno 16:50

Postup při likvidaci škody

Příspěvek od AntonPech »

Zdravím a prosím radu ve věci správného postupu při likvidaci škody na vozidle. K napsání toho dotazu mě přiměl případ kamaráda, který měl dlouhé tahanice s pojišťovnou viníka nehody o náhradu škody. Já bych v jeho případě postupoval jinak, ale nejsem si jist, zda správně.
Předně bych v každém případě k nezaviněné nehodě volal policii (mimo drobných ťukanců při parkování). Pokud by bylo moje vozidlo pojízdné, jedu do svého autorizovaného servisu, kde si poškození pečlivě nafotím a vyžádám si náhradní vozidlo po dobu opravy (do zaměstnání se jinak nedostanu). Pokud je nepojízdné, zavolám si do servisu pro odtah. Sám jedu domů taxíkem. Druhý den jedu (opět taxíkem) do servisu, kde mimo již popsané dojednám způsob opravy a termín jeho zahájení. Dále se spojím s viníkem s tím, aby si do mého servisu do domluveného data poslal zástupce pojišťovny, jinak bude mít problémy s úhradou škody. Po opravě jedu do servisu vrátit zapůjčené vozidlo a vyzvednou svoje. Nechám si udělal kopie všech faktur (za opravu a za zapůjčení náhradního vozidla). Faktury zaplatím já. Kopie faktur s kopií účtenek za taxi posílám viníku nehody a žádám jejich proplacení s tím, že originály faktur dostane pro pojišťovnu dostane po zaplacení. V případě vykrucování viníka předávám celou věc advokátovi k soudnímu vymáhání škody. Vycházím z toho, že podle občanského zákoníku za škodu odpovídá ten, kdo ji způsobil. Že je pojištěn je věc druhá, může tedy žádat svoji pojišťovnu o proplacení toho, co zaplatil on. Já s pojišťovnou viníka nemám co jednat, není to můj obchodní partner ale viníka, ať se s ní na platbě dohaduje on. Tak co myslíte, měl bych s tím šanci na úspěch?
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Postup při likvidaci škody

Příspěvek od petr_riha »

Viník není povinen ti nic platit, to platí pojišťovna. Teprve v případě krácení pojistného můžeš chtít škodu po něm.

Nejjednodušší pro tebe je dat servisu plnou moc, ať si faktury s pojišťovnou doresi on.

Teorie, ze ti něco pošlu a ty mi pak posles faktury…? Jako fakt? 😂😂😂 Tak to fakt nefunguje. Jakmile bys řekl slovo “právník”, letěl bys.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2048
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Postup při likvidaci škody

Příspěvek od GeneHawkins »

To je radost, narazit na takového ...
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Postup při likvidaci škody

Příspěvek od petr_riha »

Cele to působí tak, ze ten domnělý kamarád (= myslím, ze žádný neexistujé a jsi to ty), chtěl na pojišťovnu uhradit i škody, které s nehodou nesouvisely a byly na voze dříve. Takových vycuranku je v Čechách mraky.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
AntonPech
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: pon 05 úno 16:50

Re: Postup při likvidaci škody

Příspěvek od AntonPech »

petr_riha píše: pon 05 úno 18:34 Viník není povinen ti nic platit, to platí pojišťovna. Teprve v případě krácení pojistného můžeš chtít škodu po něm.
Nejjednodušší pro tebe je dat servisu plnou moc, ať si faktury s pojišťovnou doresi on.
Teorie, ze ti něco pošlu a ty mi pak posles faktury…? Jako fakt? 😂😂😂 Tak to fakt nefunguje. Jakmile bys řekl slovo “právník”, letěl bys.
To, co píšeš je běžná praxe, občanský zákoník ale mluví jinak. Viník se nemůže zprostit odpovědnosti za škodu tím, že je pojištěn. To je stejné jako v případě pojistky na blbost, když sousedovi rozbiji sekačku. Nejprve zaplatím já, jako viník a teprve potom můžu žádat pojišťovnu o proplacení škody.
AntonPech
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: pon 05 úno 16:50

Re: Postup při likvidaci škody

Příspěvek od AntonPech »

petr_riha píše: pon 05 úno 18:44 Cele to působí tak, ze ten domnělý kamarád (= myslím, ze žádný neexistujé a jsi to ty), chtěl na pojišťovnu uhradit i škody, které s nehodou nesouvisely a byly na voze dříve. Takových vycuranku je v Čechách mraky.
Hele Řího, jestli kamarád existuje nebo ne, je v tomto případě úplně jedno (i když existuje), tady jde o něco jiného. Jestli jsi to nepochopil, tak raději mlč.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Postup při likvidaci škody

Příspěvek od petr_riha »

Jses úplně mimo. Ale oháněj se advokátem, to pomůže. Good luck.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
jerry
Letec
Příspěvky: 3346
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Postup při likvidaci škody

Příspěvek od jerry »

AntonPech: Ty budeš pořádnej pechvogel :D
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
AntonPech
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: pon 05 úno 16:50

Re: Postup při likvidaci škody

Příspěvek od AntonPech »

Hele, já to sem píšu proto, protože si nejsem jist správností toho postupu. Čekal jsem vyjádření a rady, nikoliv urážky. V tom případě se modlete, aby jste se nestali viníky nehody se mnou. Stáhl bych z vás kůži.
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1876
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Postup při likvidaci škody

Příspěvek od Zajda »

=))
《》
Odpovědět