Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
bart66
Spolujezdec
Příspěvky: 8
Registrován: úte 02 led 16:07

Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od bart66 »

Mám něco nainvestováno a nějakou volnou hotovost, veskrze bych mohl koupit novou Kia Ceed nebo třeba Hyundai i30 v top výbavě, ale jsem relativně spořivý a furt si říkám, jestli to má cenu.

Mám 17 let starou Mazdu 6, dal jsem jí před 2 roky do LPG, a tenhle rok jsem nechal udělat generálku motoru, takže to nežere ani ml. oleje (od té doby jsem s tím ujel 5.000 km a olej je furt na maximu).

Ale furt s ní řeším nějaké drobnosti, tady špatná čidla usazení a pískají pásy, tady se špatně zavírají dveře, teď to žere 100ml chladící kapaliny za měsíc. Jako, ano, není to tak strašné.

Zkoušel jsem si novou Kiu i Ceed, co se mi líbí je elektronika v autě, to je super, ale to pohodlí bych řekl je horší než v mé Mazdě.

Taky uvažuji Mazdu obměnit za novější 10 let starou.

Úplně nejradši bych prostě počkal, teď mě to nepálí, a až se stará Mazda rozpadne, tak to řešit. Jen furt nevím s tou inflací a vším, jestli má cenu příliš vyčkávat.

Co myslíte vy?
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3970
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od HondaMan »

Tady je každá rada drahá.
17 let staré auto bude mít vždy pár much,
10 let staré auto je bude mít také. Možná trochu méně, může jich mít ale i více (nepovedený ročník, problémový kus...)
Nové auto může mít much více než obě stará dohromady, protože se poslední 2 roky vyrábí i z dílů, které by jindy skončily jako šrot. Také vývoj, QA, testování... to vše je od začátku Covidu oprcané protože HO, šetření, nedostatek dílů i lidí... U korejců by to mohlo být trochu lepší, ale...

Auta imo moc levnější nebudou. Všichni mají prodáno na celý příští rok a až banky rozvolní, tak zase budeme všichni nakupovat jak zběsilí. Být v Tvých botách, tak volnou hotovost postupně sypu do pečlivě vybraných rizikových aktiv a auto koupím později. Investiční příležitost, kterou máme teď, nebo možná ještě přijde, tu nemusí být dalších 10 nebo ještě více let.
2.9T RWD
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1388
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od Předseda »

jestli jsi za rok najel 5 tis.km tak bych se na nové auto z vysoka..
jerry
Letec
Příspěvky: 3345
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od jerry »

Koupit auto 6-8 let staré s malým nájezdem napřímo od 1.majitele s prověřenou historií. Dá to fušku najít, stojí to o trochu víc, ale dá se. Pak budeš mít s tvým nájezdem dalších 10 let klid. Chce to jen tomu trochu rozumět nebo mít někoho, kdo rozumí. Nekupoval bych nic v bazarech. Když to nevyjde, tak to si nech raději staré. Co s ušetřenými penězi je otázka za milion do jiného vlákna.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1754
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od petr_riha »

Předseda píše: pon 12 pro 08:52 jestli jsi za rok najel 5 tis.km tak bych se na nové auto z vysoka..
Tak “tenhle rok generalka” znamená letos, třeba v létě, ne před rokem. Ten nájezd bude vyšší.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1875
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od Zajda »

Koupil bych si nové dokud to jde.
Mazdy mají v inzerci tak nadsazené ceny že ji ještě dobře prodáš.
《》
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16369
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od pavproch »

Já taky lpím na 16 let starém bramborovi2 a nehodlám ho vyměnit za nové (i když občas taky už čelím "problémům ze stáří"), a to z toho důvodu, že nová (současná) auta jsou tak svázaná EU předpisy a obsahují tolik "dnes povinných" asistentů apod, že bych to prostě nedal s tím žít. Takže za mně: nechat si staré a starat se o něj.
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1754
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od petr_riha »

Nevím, tohle lpění na starých strepech moc nechápu. Raději auto, do kterého sednu, jedu a nic neřeším. Ale každý dle sebe.

Divím se, ze nejezdis ještě dostavnikem, ten taky nebyl svázán žádnými předpisy.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5482
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od M.Z. »

To už je takový životní styl, protože racionální základ v tom není.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
jerry
Letec
Příspěvky: 3345
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Řešit nové auto nebo si ponechat staré?

Příspěvek od jerry »

Podle dnešního rozhovoru s bráchou o jeho O4 bychom asi ty asistenti, diskotéky a podobné blbosti pavproch ani já nerozdýchali. Proti pavprochovi mám výhodu novějších aut (všech tří ve stáří 7-10 let) a pár let věku navíc. A protože jezdím jen soukromě a pro zábavu a auta střídám, tak mám šanci s nimi vydržet na furt.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Odpovědět