Opravovať Stilo alebo kúpiť nové ?

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
Odpovědět
penzista
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: ned 10 dub 08:15

Opravovať Stilo alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od penzista »

Po 15 rokoch a 180tis km som musel do mojho Fiat Stillo Multivagon JTD 1,9 investovať cca 3 tis Euro ( Zotrvačník, zadne Silembloky, brzdy, žhaviče ,...). Pokiaľ som bol zamestnaný tak som jazdil veľmi rýchlo ale teraz jazdím 90km/h a spotrebu mám pod 5l nafty a s autom som momentálne veeeľmi spokojný.

Hlavne kvôli minutiu hotovsti ( 5-10 tisE ) rozmýšľam ale aj nad prípadnou kúpou nového auta pre 10 rokov a 20 tis km alebo nad predplatením opráv a STKčiek na uvedené obdobie a najazdené km.

Čo mi poradíte ? Hrozia mi aj drahšie opravy ?
Naposledy upravil(a) penzista dne pon 11 dub 05:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1876
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Opravovať alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od Zajda »

Pokud si můžete dovolit nové auto, udělejte to zavčas.
Nejlépe si předplaťte povinný servis.
Nová auta už budou jen dražší.

Dražší opravy po 15 letech určitě hrozí, spousta komponent bude na konci životnosti, můžou se objevovat různé elektrické šotky apod.
To co jste vyjmenoval výše - žhaviče, setrvačník (předpokládejme celá spojková sada) a nějaké silentbloky je spotřební materiál.
Částka 3 tisíce EUR mi přijde neuvěřitelná, zhruba odpovídá zůstatkové ceně auta.
Pokud byste měl v podobném servise řešit nějakou skutečně závažnou opravu, nechtěl bych vidět účet.
S novým autem alespoň nebudete podporovat takovéto vykuky.
《》
penzista
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: ned 10 dub 08:15

Re: Opravovať alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od penzista »

Škoda že nevyrábajú autá aj pre penzistov tj 3x lacnejšie pre najazdenie 10x menej km.

Tj Nie 200 tis km za 10 rokov ale 20 tis km za 10 rokov.
Samozrejme že občas ( 2-3 krát do roka) potrebujem aj veľký kufor a použiť aj privesný vozik.

Čo by ste mi doporučili ?
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1350
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: Opravovať alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od Arkis »

Něco takového jsem řešil minulý rok. Měl jsem staršího Rencka s 240t na hrbu. Auto mi naprosto vyhovovalo (jen na dálnici bylo hlučnější), ale už mělo své roky. STK sice prošlo bez problému, jen mě upozornili na to, že před příští STK bude potřeba udělat lambda sondu. Jenže ta je zezadu za motorem na svodech. Když není žádný šroub zarezlý, tak stačí "jen" sundat hlavu. Když by byl nějaký šroub zarezlý nebo se ucvakl, tak je to na demontáž motoru z auta. Vzhledem k tomuto problému a tomu, že už byly rozvody na limitu kilometrů (+ tomu hluku na dálnici) jsem se rozhodl jej poslat do světa. Navíc u starého auta nikdy nevíte, co se kde objeví.

Ve vašem případě bude ale celkem problém vybrat náhradu.
V dnešní době jsou už benzíňáky přímovstřikové. U těch se dělají usazeniny v sání. Nejvíce se dělají, když se jezdí krátké trasy a ještě nejlépe, když se motor podtáčí. Pokud to ale máte tak, že spíš jezdíte málokdy jednu delší trasu, tak bych se možná podíval i po naftě. Popravdě takhle z hlavy si ani nejsem jistý, jestli se ještě dělají nová auta bez přímého vstřikování. Pár let zpět to byli nějací Japonci (Honda nebo Toyota, pokud mě paměť neklame). Jak to mají aktuálně ale bohužel nevím.
penzista
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: ned 10 dub 08:15

Re: Opravovať alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od penzista »

Sú to cca dve 300km jazdy ročne a zvyšok sú len 10-40km jazdy .

Áno, chybu som spravil že som ho vlani nevymenil namiesto investovania 3tis E ale teraz sa mi to už asi neoplatí pretože
ak mám v banke 10tis E tak si myslím že mi to na opravy počas 10 rokov bude stačiť aj pri priemernej inflácii 5%.

Prosil by som upresniť ktoré drahé opravy ma pri ďalších 20 tis km a 10 rokoch môžu postihnúť ?
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1350
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: Opravovať alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od Arkis »

Předpovídat opravy u takového auta je jako věštění z křišťálové koule. Může to být cokoliv - od různých čepů, uložení tlumičů, tlumičů, pružin, přes fouknuté těsnění pod hlavou, ventilovou vůli, špatné čidla, sondy, těsnění, až po protočení motoru (potkání) nebo upadnutý výfuk, že uhnije držák nebo povolí gumový silentblok. Odhadnout se to bohužel nedá, ale stářím nejvíce degradují plastové a gumové díly, takže různé hadice, klipsy, silentbloky a potom dodatečné škody způsobené tím, že tyto součástky selžou.

Spíše bych se zaměřil na pravidelné servisní úkony, které se plánují a tak je lze předpovědět. Mezi nejdražší pravidelné věci patří rozvody motoru (a s tím vodní pumpa) a menší generálka podvozku (tlumiče, uložení tlumiče a pružiny). Rozvody se většinou dělají po 10 letech nebo 120t km. Podle konkrétního motoru vám to ale řeknou v servise. Podvozek se v dělá většinou kolem 200-220t km, tam vždy záleží, jak auto bylo provozováno (vyhýbání se dírám, třída komunikace, zatěžování a podobně).
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1876
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Opravovať alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od Zajda »

Za 10 tis. EUR nové auto asi nebude.
Jedině mini ředkvička typu Hyundai i10 bez klimatizace.
Auto srovnatelné velikosti, třídy a dynamiky jako Stilo určitě ne.

I levné malé vozy budou spíš za 12 tis. EUR a výše.

Režim 10-40 km jízd není nikterak drastický ani pro přímovstřikový moderní motor jako 1.0 TSI např. ve Fabii, který bude dynamicky podobný Stilu.

Nicméně nepřímovstřikové, tedy blbuvzdorné motory mají např:
Suzuki Swift 1.2
Hyundai i20 1.2
Škoda Fabia 1.0 MPI
Dacia Sandero 1.0 TCe

S turbem - tedy rámcově podobným průběhem dynamiky jako má Stilo - je z nich jedině Sandero

Mě osobně cenově největší smysl dává nabídka Hyundai, u které alespoň v ČR uvádí věci typu sada pneu zdarma či splátky s 0% úrokem.
Což v dnešní inflační situaci samo o sobě znamená pádný argument, takové auto s nájezdem 10 000 km po 5 letech bude možná stát více než nyní jako nové :-)
《》
penzista
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: ned 10 dub 08:15

Re: Opravovať alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od penzista »

Zajda píše: ned 10 dub 21:27 auto s nájezdem 10 000 km po 5 letech bude možná stát více než nyní jako nové :-)
Aj toto by mohol byť argument ak zatiaľ neperejde všetko na Elektriku . ale asi by som musel pridať ďalších 10 tisE.
Čo by ste doporučili za 20 tis ?

........
Ďakujem Ti za vymenovanie možností - možno že niekto doplní aj odhadované ceny vrátane ceny za turbo ktoré asi pískalo ale prestalo - možno to nebolo pískanie od turba.
Veľmi dobrý priateľ a opravár mi vlani povedal že všetko je po jeho 3tisE oprave OK takže stále odhadujem že pŕipadné opravy by nemali prekročiť 10 tis E nehovoriac o tom že za 10 tis by som dnes nedostal auto s tak vysokou úžitkovou hodnotou. Ináč ešte pred tým mi v servise menili rozv. remeň , chladič klimatizácie a akýsi centrálny kĺb riadenia takze za 15 rokov som do neho vrátane batérii a pneumatík a investoval cca 5tisE.

No proste ja dnes asi neviem kúpiť za 10 tis auto s tak vysokou úžitkovou hodnotou pre penzistu ( malá spotreba 5l/100km, výkon ak je treba, nosnosť, veľkosť kufra, ťažné zariadenie , veľký priestor pre 190cm vodiča ) ktorý potrebuje za 10 rokov najazdiť len 20 tis km.
..........
Ináč 1km za 1E ( 20tis km za 20tis E ) sa mi nezdá efektívne využitie papierikov .
Uživatelský avatar
m.deejay
Řidič začátečník
Příspěvky: 131
Registrován: úte 14 led 21:03

Re: Opravovať Stilo alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od m.deejay »

Fiat Tipo?
Ford Mustang GT 5.0, 2018, 421 koní
Bmw X3 3.0i, 2006, 231 koní
penzista
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: ned 10 dub 08:15

Re: Opravovať Stilo alebo kúpiť nové ?

Příspěvek od penzista »

Tak to že je Stilo uplne OK nebola žiaľ pravda.
Včera som Stilo s prívesným vozíkom požičal synovi a keď mi ho vracal tak mi povedal že prešmykuje spojka aj keď údajne po kompletnej výmene zotrvačníka za cca 800 E bolo najazdených menej ako 1 tis km.

Ten čo mi to menil mi akurát spomenul že mu poslali zlý komplet v ktorom mu nepasovalo ložisko viď obrázok a musel vraj dokúpiť druhé ložisko.

Môže byť problém v tom cudzom ložisku alebo ma oklamal a samotnú spojkovú lamelu vlastne nevymenil alebo treba len doštelovať alebo doliať kapalinu,...... ?
Viete poradiť nejakého servisáka v blízkosti Senca ?
Přílohy
lozisko.jpg
Odpovědět