Malé velké auto (nástupce Renault Scénic I)

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
Odpovědět
D9D9
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: úte 30 čer 08:18

Malé velké auto (nástupce Renault Scénic I)

Příspěvek od D9D9 »

Ahojte, aktuálně mám Renault Scénic 1,6 79kW 2002 (benzín). Vlastním jej 15 let, kdy jsem s ním najezdil zhruba 220 000 km. S pravidelným servisem mě auto za celou dobu nikde nenechalo stát. Ačkoliv jezdí stále bez problémů, tak už bych chtěl něco modernějšího kvůli bezpečnosti a hlavně jízdnímu komfortu.

Ikdyž je to poměrně dobrá krabice bez aerodynamiky, tak se s tím dá jezdit relativně svižně, ale na dálnici tomu už chybí 6. rychlostní stupeň a hlavně tempomat. Při delších cestách začíná bolet nárt nohy. Navíc při klasickém dálničním tempu 130 km/h je už dost hlučné. Na druhou stranu jsem zjistil, že bych dokázal absolutně oželet automatickou klimatizaci, kterou využiji opravdu v jednotkách případů do roku.

Autem jezdím většinu času ve městě a párkrát do roka 300 km za rodinou po dálnici + dovolené v Itálii.

Velikostně mi tento typ auta naprosto vyhovuje. Díky vysokému posedu jako na židli si do něj bez problému sednu i se svými 2m a 140 kg a výhled z auta je perfektní. Přesto je auto na dnešní poměry maličké (417x172 cm) a tak si v podzemní garáži oproti kravskému SUV (Audi Q7) souseda libuji, že tam najedou na první dobrou a nemusím se tam na 6x lámat.

Ačkoliv peněz je dost, tak vzhledem k využití a nájezdu bych do auta chtěl investovat kolem 200 000 Kč s tím, že hledám opět něco na delší dobu. Ideálně něco mladšího (kolem 2015+), nájezdem do první výměny řemenů (kolem 75 000 km) a hlavně velikostně a stylově podobné tomu mému Scénicu. Byl bych rád, kdyby se s autem dalo jet i pohodlně těch 130 km/h. Nemám tendence jet o moc rychleji, pokud zrovna nepředjíždím a na přesuny mi to stačí. Nechci tedy, aby v těchto rychlostech řvalo jako šílené.

Automaticky se nabízí novější model Renault Scénic III. Jenže ty jsou cenově jinde, takže tam bych musel vzít kousek s větším nájezdem nebo starší. Dále mě zaujalo něco na styl Opel Meriva 1.4 T, Citroen C3 Picasso nebo z levnějších například Dacia Dokker 1,2 Tce 85kW.

Ty Dacie jsou celkem zajímavé. Jsou velmi levné, relativně mladé a s nízkým nájezdem. Proti mi hraje jen "industriální" interiér s viditelnými kovy a tvrdými plasty. Také si nejsem úplně jistý antikorozní ochranou, což je vzhledem k zimnímu parkování v podzemní garáži s 10°C velmi důležité.

Je nějaké auto, které byste mi doporučili vzhledem k vnitřnímu prostoru? Chci si v červenci udělat čas a projít bazary, ale rád bych měl předem nějaké tipy na co se podívat a do čeho určitě nejít a proč.

Jen například. Ještě před koronavirem jsme se byli podívat do půjčovny na Škodu Kodiaq, protože jsme si chtěli půjčit auto na cestu po Itálii. Auto je to z venku obrovské, ale uvnitř jsem se skoro nemohl vejít nohami a hlavou jsem mlátil o plastový rám střešního okna. Za mně by si navíc nikdo nesedl (leda tak batole nebo někdo s amputovanými nohami). I ve Škode Scala bylo více místa.
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3973
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Malé velké auto (nástupce Renault Scénic I)

Příspěvek od HondaMan »

Ad Kodiaq: neměl jsi jen špatně seřízenou sedačku? Kodiaq nemám rád, ale prostornost mu imho nechybí.

Pokud "peníze nejsou problém", tak bych se podíval na Scenic IV. Najel jsem v něm za jeden delší víkend 2000km jako řidič a dodnes na něj vzpomínám.
2.9T RWD
D9D9
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: úte 30 čer 08:18

Re: Malé velké auto (nástupce Renault Scénic I)

Příspěvek od D9D9 »

Sedačku jsem měl danou nejníže a posunutou vzadu. Proto za mnou nebylo pro nikoho místo. Jediné, co by šlo, tak ještě sklopit opěradlo víc dozadu, ale to by mi už vadil delší úchop k ovládacím prvkům klimatizace a podobně.

Scénic IV. generace je pěkný. Mnohem hezčí než III. (hlavně zezadu), ale taky cenově už někde jinde. Časem by mě mrzelo, že tak drahé auto moc nejezdí. Navíc by muselo projít doma znovu byrokratické kolečko a uhádat si navýšení rozpočtu. ;)

Zatím bych tedy IV. generaci Scénicu zavrhl, ale když se třeba nic rozumného nenajde, tak to vezmu v potaz.
Odpovědět