Prostorné cestovní auto s výkonem

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
budik
Pan Řidič
Příspěvky: 244
Registrován: úte 06 zář 07:45

Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od budik »

Začnu popisem výchozího stavu: mám vcelku zachovalé Mondeo st220 kombi r.2005, mám ho už 12 let a mám ho rád. Původně sloužilo jako hlavní rodinné auto, ale teď zůstalo jaksi navíc jako třetí auto. Jeho vlastnosti mi v podstatě vyhovují a stále se s ním rád svezu, funguje krásně mechanicky, náklady na provozování prakticky zanedbatelné, relativně nenápadné. Nejezdím s ním už moc (poslední roky cca 6 tis.km ročně a už ho ani nepřezouvám na zimní). Vytknout mu můžu v podstatě jen to, že na dálnici mi v něm už trochu chybí výkon, na delší a rychlé dálniční cestování je hůře odhlučněné, klima není tak komfortní jako v novějších autech, a asi nejvíc mi vadí, že světla už svítí bídně.
Chci něco novějšího, zase s potenciálem držení dalších třeba 10 let. Bojím se, že se právě láme chleba a že za rok-dva už bude problém něco výkonnějšího koupit. Určitým motivem pro obměnu je i vědomí budoucích investic do mondea (zatím skoro nic nechtělo, ale nesmrtelné není) a to, že můj mechanik přes fordy, který se mi o něj celou dobu stará, o něj má zájem.
Náhradou by mělo být něco výkonného a přiměřeně praktického. Musí to být rychlejší než st220. Nájezd ca 10.000 Km/rok. Na manuál už jsem rezignoval a jsem smířen v automatem.
Původně byl favorit nějaký mírně jetý Golf R variant po FL. Ale jen do doby, než jsem si do G7 sednul. Mám 2 m, vepředu by to bylo ještě OK, ale byť to nemá být hlavní rodinné auto, tak se předpokládá, že v tom poměrně často pojede někdo i vzadu. Myslel jsem zkrátka, že mi postačí něco menšího (Golf R, Focus ST, Hyu i30N), ale nakonec to bude muset být střední třída. Na druhou stranu nejezdím s autem cíleně blbnout, chci ho na rychlé pokud možno efektivní cestování. Mrštné to auto vlastně při mých požadavcích na prostor ani nemůže být, spíš jde o stabilitu při vyšších rychlostech a v delších zatáčkách než v serpentinách…
Od G7 R jsem se nejprve posunul k ojetému Passatu variant 2.0 TSI 206 kW. Stejný motor jako Golf R, ještě větší nenápadnost, prostor srovnatelný s mondeem, nádrž 66l, komfort. Minus: pouze 6°DSG (zpřevodovaná zbytečně krátce, šestka má točit při 130 kmh okolo 3.000 ot, což je skoro jako v mondeu).
A nakonec se obloukem v uvažování dostávám i k tomu, co jsem původně zavrhoval jako příliš velké a nesportovní: poFL Superb 2.0 TSI 200 kW liftback. Vím, že motor je trochu přidušený oproti 206 kW verzi, a i potenciál úprav je asi menší - na druhou stranu má novější 7°DSG. Musel bych něco připlatit, ale zase by byl nový, se zárukou. Se Superbem jsem před ca 2 roky najezdil asi 1000 km, byl to 140kW TDI manuál FWD bez DCC, vlastně to bylo příjemné svezení, jen mi připadal oproti mému mondeu nestabilní při vyšších rychlostech. Ale předpokládám, že po FL už je naladěný lépe a s DCC bude fungovat zase jinak. Vyhovuje mi ovládání a infotainment VW, jsem na něj prostě zvyklý.
Další nápady: Audi A4 Avant 2.0 TSI 185 kW quattro: lze sehnat s manuálem, konstrukčně pokročilejší podvozek, LED světla. Ale minusy: vnější rozměry skoro jako passat, ale uvnitř zřejmě jen na úrovni golfu, trochu slabší motor, malá nádrž (54 l), prémie=vyšší náklady na servis, pojištění atd.,
Kia Stinger GT: je to V6, ale tak nějak si nejsem jistý, jak to auto bude fungovat za pár let, vnitřní prostor asi nic moc v poměru k vnějším rozměrům, připadá mi, že bude provozně neefektivní.
Volvo V60 T6: líbí se mi a zřejmě bude povedené. Zatím jsem nevyzkoušel, jak je to s vnitřním prostorem. Ovšem cenově výš – buď nový sup, nebo jeté volvo.
Pokud vás napadne něco dalšího, sem s tím. Budu rád za osobní zkušenosti s výše uvedenými a jakékoliv další vaše postřehy. Také to může dopadnout tak, že nepořídím nic a zůstanu u Mondea.
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5571
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od Snowman000 »

No ja tam svojho favorita mam, a je to favorit s manualom a quattrom. Vytky napisane ale plne chapem, iked ten vykon je lahucko dobehnutelny, mala nadrz uz horsie, ale neviem ci vacsia nebola za priplatok...mozem zistit.
K dalsim...Passata urcite pred FL (dovody pripadne do SZ), Superb zase po FL, uz len kvoli konecne spravne naladenemu DCC.

Dam mozno jeden taky tip...a uz som ho parkrat daval a budem nim trapny...skusit pockat na novu Octu RS. Ano nik ju este nevidel a netusime ako bude jazdit, ale bude aj manual, bude to mat 245k a priestoru je tam realne viac jak v A4 a nie o tolko menej ako v Superbe. Bude ale o dobrych 200-300 kg lahsia.

Aky je vlastne budget?
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
retron
Letec
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 13 dub 10:44

Re: Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od retron »

nevím kterou generaci A4 myslíš, ale předchozí A4 B8 v quattru má nádrž na 64 litrů a rozhodně v tom není místa jako v golfu
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5571
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od Snowman000 »

B8 ano ta ma 64, ale B9 pri 2.0 dieseloch myslim ze ma 54, ale benzinove by mali mat 58 alebo 66 myslim. Zistim.
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
budik
Pan Řidič
Příspěvky: 244
Registrován: úte 06 zář 07:45

Re: Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od budik »

Snowman: díky za reakci.
Budget je řekněme okolo 30.000 EUR bez DPH s možností navýšení, k tomu jsem ale ochoten spíš v případě nového auta nebo málo ojetého se zárukou.
Passat by byl určitě před FL, viz něco jako toto https://www.dasweltauto.cz/haendler/por ... ieb=Allrad Btw. toto by ještě mělo být bez GPF, když má 206 kW?
Na Passat FL by budget ani nebyl...netušil jsem, že to je vlastně výhoda. Pre FL vlastě má vše, co potřebuji (mj. LED světla). Jenom jsem měl za to, že ta DSG DQ 250 není ono a připadá mi to na dálnici zpřevodované moc krátce. Doufám, že sem napíše někdo uživatelskou zkušenost.
Superb naopak určitě jen po FL jako nový. Sice je to takové auto, co všichni fasují a nikdo ho nekupuje, ale láká mě, že by bylo nové.
A4 všude píšou nádrž 54l, to je fakt málo... Ohledně motoru jsem si i ověřoval potenciál úprav, a bohužel je to typ s menším turbem (oproti G R, Passatu, Supu), takže zjednodušeně řečeno se úpravou lze dostat tam, kde G R/Passat začíná bez úprav. Vnitřní prostor A4 B9 jsem zatím neměl tu čest, vycházím jen z naměřených hodnot v testech. Sehnatelnost kombinace 2.0 TSI/manuál je ale horší (vlastně jen pár kusů v DE). Ale a priori A4 předem nevylučuji, byť favoritem není...
Nová Octa RS je jen FWD a otázka je kdy reálně bude...aby dřív než se začne pořádně prodávat, neskončila kvůli CO2 (nebo kvůli tomu nestála nesmysl).
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5571
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od Snowman000 »

Inak v tom inzerate pisu 7.st DSG...ja vidim v systeme 6 ;)

2.0 TSI 206kW je zatial (206kW sa vrati v KT40/20 s novou normou) vzdy bez filtru. A ano je spojeny s 6st DSG a ano je hlavne ta 6ka relativne kratka...chyba tam nejaka ta rychlobezka, ktora by na dialnici znizila spotrebu o mozno 1 liter. Ake je ale zprevodovanie pri 200kW som zatial nemal moznost zazit.
206kW verziu ma otec ako sluzobaka, priemer za tych cca 100tisic km ma nieco nad 10l/100km, ale pomaly s tym teda nejazdi a je v tom aj dost behania po meste. Motor je prijemne pruzny (6 valec to ale nie je) ale dodava tomu autu urcitu lahkost. Je citit ze predna naprava nema nad sebou tolko vahy ako pri mojej A4, zaroven je v realnom svete rychlejsi a to prave aj vdaka tomu ze to DSG je tak nakratko naskladane a dokaze z toho motora ten vykon vyuzit. Ak DSG fakt nie je prekazkou tak odporucam si ho ist vyskusat a sklamanie urcite nebude. Jazdne mi vyhovuje viac ako Superb, aj tym ze je mensi, nie len fyzicky ale aj pocitovo z poza volantu.

Tak Golf GTI bude od leta a pride uz s novou normou, ktora ma byt platna od 01.01.2021 a nevidim zatial nikde "jeho koniec" tak tohoto by som sa nebal. A co sa tyka ceny, tak ju odhadujem niekde na urovni 750tisic kc takze by mohla byt dostatocne v limite. Ale jasne vytku o FWD chapem.

PS: Nieco som nasiel :x
https://www.dasweltauto.cz/detail/92520 ... i-a4-avant
https://www.dasweltauto.cz/detail/92520 ... i-a4-avant
https://www.dasweltauto.cz/detail/92520 ... i-a4-avant
https://www.dasweltauto.cz/detail/92520 ... i-a4-avant
Niekto na importe by si zasluzil aspon to pomyselne pivo ;;)
Ze by sme im to vykupili? :ymparty:

PS2: Tie Audiny maju palivovu nadrz s kodom 0M2, tj 58l. :ymsmug:
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
jožko
Řidič začátečník
Příspěvky: 138
Registrován: stř 26 dub 17:52

Re: Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od jožko »

Utekaj vyskúšať aj nejakú Giuliu 2.0T.
budik
Pan Řidič
Příspěvky: 244
Registrován: úte 06 zář 07:45

Re: Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od budik »

Snowman: díky za užitečné info. Ohledně Passatu jsi mi potvrdil to, co jsem tak nějak čekal - že bude obratnější a jízdně lepší než Sup. Spotřeba okolo 10 je v zásadě OK, na to jsem v podstatě zvyklý u všech svých aut. Jinak to mi bylo jasné, že v tom inzerátě mají blbost, že to nemůže být 7°. Smutný, že takový chyby píšou u autorizovanýho dealera.

S těma Audinama jsi mě překvapil, co jsi na mě vysypal....je to trochu nad původně zvažovaný limit, ale dobře, poptal jsem tu černou za 1.099 a půjdu se na ní podívat. To jsou auta co měl import jako služební, nebo jaký mají původ? Prakticky totožná výbava, všechny najeto 20.000 - jako by to byl limit, po jehož najetí je dají na prodej. Už mají GPF? Výkon je ještě 182 kW (aktuální A4 180 kW), ale myslel bych si, že v r.2019 už to GPF muselo mít...
Tu cenu určuje import, nebo dealer, ke kterému to přivezou? Jde mi o to, jestli tam je případně ještě nějaký prostor pro jednání.

jožko: nad Giulií jsem taky chvíli přemýšlel, ale chci kombík (kolo, lyže, občas kočár). Právě to kolo se mi nechce rozebírat na atomy a rvát do sedanu. Jinak věřím, že to je velmi povedené a dobře vyvážené auto.
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5571
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od Snowman000 »

Do provozu sice pisu ze sla 07/2019, ale vyroba je este 7/2018, takze to bude este bez filtru ;) ( aj bez eCallu :ymhug: )

Ked to predava import tak to vo vacsine pripadov znamena, ze to jazdil import (zamestnanci, alebo marketing vo svojej flotile, alebo fleet vo svojej flotile). 4 rovnake auta a este s rovnakym osudom...exoticka konfiguracia, rok stalo na sklade, prihlasene len kvoli EU6c a po 20tisic km do weltauta. To mi pride ako pokazeny velkoodber na nejaku firmu a nevedeli co s tym tak si to tam odjazdili. Ale len hadam. Myslim, ze by z nich mohla vyliezt nejaka pekna story ;)

A urcite ich treba skusit stiahnut na cene, predsa len to auto nema pol roka ale rok a pol a uuurcite sa toho radi zbavia ;)
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Re: Prostorné cestovní auto s výkonem

Příspěvek od Jenyk »

Mám podobné Mondeo s podobným použitím. Světla mne také štvala, tak jsem tam dal žárovky Osram Night Breaker a je to jako den a noc. O náhradě také přemýšlím, pak si kandidáty vyzkouším a hned se vrátím k Mondeu.
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
Odpovědět