Větší kombi pro začátečníka

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
Odpovědět
Sigin
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 04 dub 14:39

Větší kombi pro začátečníka

Příspěvek od Sigin »

Zdravím,

Chtěl bych poprosit zdejší komunitu o radu a případně zodpovězení pár otázek k výběru auta.
Moje situace je taková, že momentálně dělám autoškolu a pomalu rozhlížím po autě, které bych si po ní sehnal. Mám nějakou představu, několik specifických požadavků a pár otázek, se kterými si úplně nevím rady, takže pěkně popořadě.

Auto nepotřebuji na žádné pravidelné cestování (do práce to mám 30 min pěšky), spíš ho chci na výlety, cestování na festivaly, různé akce po republice, občasné cestování k rodičům (2x 60km) atd. Taky bych chtěl nejspíš příští léto projet s kamarády evropu a do budoucna do kufru nacpat klec pro většího psa (proto kombi). Obecně bude auto používané spíš v létě, než v zimě - to se může stát, že bude delší dobu jen tak stát na ulici (klidně i týdny, když nebude kam jet - není problém ho čas od času vyvětrat, ale pravidelné cestování to nebude), pokud se nic nezmění, tak předpokládám roční nájezd kolem 5k km.

Moje požadavky jsou následující:
- tempomat
- manuální převodovka
- velký kufr (aby se tam vlezla větší klec na psa, bez nutnosti sklápět sedačky - známý ma focus combi 2008 a musí sklápět - i když on má divnou klec na psa, ale i tak ...)
- cenové hranice mám 2 (nevím, kdy přesně auto koumím, možná ne hned, takže něco víc našetřím) - 160 a 190k, v obou případech včetně odhadu za počáteční servisní investici
- nechci auto po pár letech měnit, takže ročník 2008+
- nechci auto, které se bude úplně sypat - vím, že u ojetin je to sportka, ale obecně se dá u některých aut očekávat lepší kvalita než u jiných v dané věkové kategorii
- obecně aby auto bylo pohodlné pro delší jízdy - klima, odhlučnění atd.

Motorizaci vůbec neřeším, pokud mi někdo dokáže dobře obhájit cokoliv, tak nemám problém to přijmout - vzhledem k předpokladu nájezdu je mi jedno, jestli to bude benzín, nebo nafta - radši dám víc na pumpě, než potom v servisu.

Mám vyhlídnutých pár aut, ale nic zatím není vytesáno do skály, takže vezmu jakékoliv návrhy jiných aut.
Momentálně se mi nejvíc líbí ford mondeo mk 4, skoro bych se pro něj už rozhodl, ale radši si to tu chci nechat potvrdit, nebo rozmluvit, taky se mi hodně líbí mazda 6 a opel insignia, ale rád zvážím jakýkoliv návrh, rád bych ale dostal vyjádření ke 3 výše zmíněným, co se spolehlivosti týka (reznutí, servisní náklady v tomto věku, časté problémy a jejich řešení/cena atd.).

Jak jsem psal nahoře, tak mám i jednu otázku, na kterou jsem tu hledal odpověď nic moc nenašel, takže mě obecně zajímá názor lidí tady.
Takže k otázce: benzín vs nafta při mých požadavcích - vyplatí se u auta které má najeto 200k+ hledat něco v benzínu, nebo se rovnou zaměřit na naftu? obecně slýchám, že dobře udržovaný diesel nemá problém s 500k +, o benzínu jsem nic takového neslyšel, taky na druhou stranu vím, že u ojetého dieselu je předpoklad na větší počáteční investice do motoru, dpf atd. takže bych se rád obecně zeptal lidí tady, jaký je jejich názor na diesel vs benzín u ojetiny s větším nájezdem (100k+, 200k+ a víc).

Budu rád za jakoukoliv odpověď/reakci, ke kterémukoliv z bodů, co tu mám, nečekám nutně odpověď na celý esej.
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3969
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Větší kombi pro začátečníka

Příspěvek od HondaMan »

Skoro nulový nájezd, dlouhé stání na parkovišti, velký kufr... První co mě napadlo byla co nejzachovalejší Octavia s atmo 1.6i.
Insignia, Mondeo, 6 a další auta střední třídy jsou složitější, více výbavy, obvykle diesel s velkým nájezdem a ani jedno není příliš povedené.
Na diesel bych se při nájezdu 5tKm/rok vykašlal. To vždy půjdeš k autu s velkým otazníkem, zdali vůbec nastartuješ...
2.9T RWD
tp005
Autoškolák
Příspěvky: 91
Registrován: pon 15 kvě 06:06

Re: Větší kombi pro začátečníka

Příspěvek od tp005 »

Zdravím,

Za mně bych se opravdu nebál toho focuse zkus si prvně obhlédnout tu klec nějakou a podle ní vybrat auto s kufrem,
jinak octávku bych nedoporučil vubec 1,6i není spatný motor ale nejede taková divná dynamika jízdy jinak jestli ti bude dlouho stát tak si toho všimnou kriminální živly a rozkradou ti to.
Zkus se podívat po mondeu klidně vetší kufr než focus a u fordu vždy benzínové motory 1.6 74KW focusu bohatě stačí nejlepší motor co kdy ford měl . jinak pak jsou dobré 1,8 92KW dobrej motor ale trošku více žere bnzín.
Po oplu se ani nedívej jestli chceš udržet servisní náklady na rozumné částce mají strašně drahé náhradní díly, jinak insignia je strašně těžké auto nepovedla se. konkurence jí utekla o parník v té době.
mazda 6 dobrá zase u mazdy nejlepší je 2,0i nebo 1,8i skvělé motory.
a když máš tak malý nájezd nebylo by lepší se třeba rozhlédnout po těch nových službách na sdílení auta ??? a když budeš chtít procestovat evropu . tak Ať vezmou auto přátelé.
Uživatelský avatar
tommas
Pan Řidič
Příspěvky: 222
Registrován: sob 24 kvě 11:20
Bydliště: B, CZ

Re: Větší kombi pro začátečníka

Příspěvek od tommas »

Co třeba i nějaká Kia Ceed? Koukám se na Sauto, že je pár kousků, které jsou na horní hranici tvého limitu a jsou třeba ještě i pár měsíců v záruce. Např. https://www.sauto.cz/osobni/detail/kia/ ... oFrom=list
Myslím, že i základní 1.4 s 70+kw na tazatelův styl použití by bohatě stačila. Jinak se taky přikláním spíše k nižší střední a vyhnout se koncernu - z důvodu právě většího zájmu zlodějů, přeci jen auto které bude pravidelně a delší dobu stát někde na ulici pozornost nejspíš budit bude.
MG ZR MK2 105 - už není
Opel Astra J ST 1,7 CDTi - už není
Mazda 6 Wagon 2018 2,5 G194 - už není

VW Golf Alltrack 2022 2.0 TSI 4Motion
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Větší kombi pro začátečníka

Příspěvek od jirka87 »

Nebrat jako reklamu na konkrétní bazar...Absolutně neznám stav auta, neviděl jsem ho.

Ale přijde mi to tak nějak jako fér cena. Motor je de facto při slušném zacházení a pravidelném servisu nerozbitnej, spotřeba a dynamika podle mě dostatečná, auta vypadá dle mého soudu mladší, než ve skutečnosti je a ještě něco zbyde z rozpočtu.

http://www.autobazardrabek.cz/abdrabek_ ... readcrumbs

Manuální klima, vzadu kličky...Co se tam může posrat ? No nic moc...Za 10 000Kč bych do toho koupil tlumení, nové rádio, repráky a je z toho tiché, spolehlivé relativně mladé a nenáročné auto s přijatelnou spotřebou.

A hodně lidí v mém okolí nakoupilo tyhle auta : http://www.autobazardrabek.cz/abdrabek_ ... readcrumbs (ale toto auto už jsem fyzicky viděl, protože jsem se tam byl podívat na inzerouvané Volvo a musím říct, že je celkem slušně domrdané - škrábance kde tu apod..ale zas ta cena asi ladí)

Každopádně jak mi radil otec a já ho nikdy neposlechl - nehleď na výbavu a jiné blbiny, kup za daný rozpočet co nejméně ojeté auto (prokazatelně tedy), protože jsou skutečně auta, kde už od 180 000Km je na výměnu krom motoru a převodovky všechno a já blbec vždycky koupil auto 250TKM a skutečně to je předk zadek komplet brzdy i tlumiče, spojka atd...

Čím méně kilometrů, tím líp. Ono to prostě není o tom, že motor vydrží "mega". Motor možná, ale i zbytek toho auta má nacmrndáno stejně, takže tak nějak...Takže on koupil do firmy bourané Berlingo s 45 000Km, opravil to a 5let se do toho kromě oleje, benzínu a destiček nestrčila koruna...
Sigin
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 04 dub 14:39

Re: Větší kombi pro začátečníka

Příspěvek od Sigin »

Díky za feedback, musím uznat, že asi máte pravdu a nižší střední třída pro mě s podmínkama, jaké mám, bude lepší.

Celkem se mi líbí Hyundai i30/Kia ceed, ale trochu jsem to tu pročítal a párkrát jsem narazil na zmínky o drahých servisech u těchto značek. Je to až takový extrém oproti ostatním zaběhlým značkám v poměru k poruchovosti (koncern, ford ...)? Jak je to ale u těchto značek obecně s poruchovosní? Myšleno tak, že i když jsou drahé oprav, tak se to auto nesype tak moc, jak u značky s levnou opravou, ale permanentkou do servisu.

Mohl bych poprosit o zhodnocení nynějších nabídek na trhu nižší střední třídy, s cenou do cca 200k, stářím tak 6 let a nájezdem pod 100k? Do čeho by tu kdo z vás v těchto podmínkách šel a proč (vzít v potaz poruchovost značky, cenu servisu atd, takové obecné problémy s danou značkou/modelem, se kterýma bych se potýkal)?
Když si do sauto.cz zadám parametry v linku, tak mi to vyhodí jen hyundaie i30, což mi příjde lehce podezřelé, nevíte, jaký by k tomu mohl být důvod? jsou ty auta tak špatná/servis po 5ti letech je vážně tak drahý, že se to auto nevyplatí vlastnit, nebo už všichni ostatní přešli na menší motory?
https://www.sauto.cz/osobni/hledani#!ca ... arMin=2013

Taky bych se chtěl zeptat, jak je to s motorizací u korejců, všiml jsem si, že druhá generace ceedu a i30 v benzínu má často 1.4, nebo 1.6 motor, tabulkově ale ta 1.6 vychází líp jak výkonostně, tak spotřebou, má tedy ta 1.4 v něčem výhodu? Předpokládám, že dobrá polovina mého ježdění budou delší trasy v létě, takže klima, dálnice atd, kde bych řekl, že 1.6 je prostě lepší, nebo se pletu? (druhá polovina bude nějaké ježdění k rodičům, těch zmíněných 70km, případně courání po městě, nebo si auto půjčí přítelkyně na cestu do práce, ale to nebude moc časté).
Naposledy upravil(a) Sigin dne pon 08 dub 15:50, celkem upraveno 7 x.
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5449
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Větší kombi pro začátečníka

Příspěvek od Stepan »

a to spasování předního nárazniku Focusu hned na první fotce v inzerátu si dělal pan Drábek sám doma na hajzlu, ne? :D Já vím, že inzerát nic o "nebouranosti" neuvádí, ale chápeme se ;;)
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Odpovědět