První auto

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1940
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: První auto

Příspěvek od Lachende Bestien »

Tak vochcáfka na hlínách ftdíčku za 4.5 na 100 bývala tradičně snem nejednoho mladého a neklidného (kšiltovkáře) ;)

Osobně mi nejlépe zní doporučení Jirky87, ale ten zase zjevně autům dost rozumí a leccos si dokáže opravit nebo vyměnit sám, což může koupěchtivým lidem automechaničinou nepolíbeným způsobit u potenciálních obtíží se staršími auty jako např. dieselový nebo zplynovaný Sharan/Galaxy dost finančně nákladných komplikací.
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: První auto

Příspěvek od jirka87 »

Je to tak. Snažím se co nejvíc věcí si udělat sám. Ani ne kvůli financím, ale spíše proto, že chci vědět jak to bylo provedeno. Rozvody ale třeba nezvládnu a na spojku nemám vybavení (zvedák)...Co se má, to se dotahuje momenťákem. Kde přijde vazelína, dá se kvalitní vazelína atd...Šroubové spoje, které "po cestě" k opravě rozebírám před zpětnou montáží mažu měděnkou ve spreji...Po X zklamáních prostě vím, jak to v servisu chodí. Hlavní je čas.

A ANO...Je pravda, ze 20letý Sharan může být brutální past na kupujícícho. Ale za cca 15minut jsem schopen i největšímu polenu vysvětlit kam se dívat (přeci jen mám už druhého a otec měl kdysi taky jednoho) a toto vlastně obecně platí pro všechny staré koncerny.

Rada na závěr na levné auto : Naftu buď v rotačku 66/81kw případně cokoliv bez turba s komůrkou (máš li trpělivost a nemáš li geny závodníka) nebo benzín (kromě GDI) a v této ceně se VYHNOUT moderním Francouzům. Za 45 koupíš i mkIV Espace..ale to je pak na mašli kámo. Minulý týden se mi frajer chlubil, že ujel na 2.2Dci Espacu 100 000Km, než se to zadřelo, že prej to nečekal, že to vydrží tak dlouho :-D A chápu, že Renault Megane II je vzhledově přijatelné auto většinou v dobré výbavě, ale mnohá technická řešení (jako například zadní kotouč dohromady s ložiskem) občas leze do peněženky a poruchy startovacích karet jsou věc, kterou nechceš zažít 1500km od domova..Obecně asi budeš muset koupit auto podle stavu. ne značky. Kdysi otec dovezl Nissan Primera 2.0D jednomu sousedovi. To byl tak rok tak cca 1995-1998 (?). Ten chlap s tím jezdil do letošního jara. A koupil si dalšího Nissana.

Já například teď prodávám tohle : https://auto.bazos.cz/inzerat/93198941/ ... odech-.php

A moc nevěřím že si to najde kupce. Každej chce za 30 auto s doživotní zárukou...Cenu dnes nikdo nereflektuje ke stavu. Vidí XY peněz a to je moc. To, že do o XY levnějšího narve XYZ peněz už nevidí. Radši koupí auto za 20 a 20 do něho narve, než by koupil auto za 25. Protože zrovna v době nákupu nemá těch 5 navíc. Jak je bohužel v CZ kolorit. A co s tím uděláte ? Dáte to pryč za 5000 cikánům ? To to raději hodím do šrotu, jenže toho je mi zas líto. Přitom to bylo JEDINÉ auto, které jsme kdy měli a bylo 100% spolehlivé. Jediný důvod je, že mi otec dává za úplně směšné peníze jedničkovou Octávku v kombíku po velké údržbě a znám historii toho auta. Koupil novou Kugu =)) Navíc můj život začíná pomaličku zavánět kočárkem....
johndoe123456
Spolujezdec
Příspěvky: 8
Registrován: ned 19 srp 22:23

Re: První auto

Příspěvek od johndoe123456 »

Všem moc děkuji za rady.

Mít možnost koupit to auto hned, už bych přemýšlel o tom Renaultu, bohužel z osobních důvodů až po Novém roce. Nechal bych to tady ještě otevřené, třeba tu někdo bude po Novém roce ještě něco mít.
Michal220
Pan Řidič
Příspěvky: 206
Registrován: ned 21 kvě 12:57

Re: První auto

Příspěvek od Michal220 »

Auto je drahý koníček.Když se zapoctr vše:gumy,pojisteni,spotřeba,olej,filtry,pokuty případně se něco posere a musí opravit.Já max 15tkm ročně a jsem kolem 60ti tisíc
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: První auto

Příspěvek od jirka87 »

Michal :

jde to výrazně za méně...Ale vždy je to na úkor něčeho (stáří auta, cestovní komfort..typicky tedy archaické nerozbitné auto, ovšem hluk v kabině, neschopnost jezdit 150 na tempomat apod..)

Já když spočítám komplet výdaje na Sharana, tak to vychází s pojištěním, plánovanými intervaly výměny rozvodů, gum, oleje a filtrů + 10 000Kč/ročně budget na nenadálou opravu/úpravu auta, tak mi to při mém projezdu vychází na 4,30Kč/Km. Ale je v tom skutečně vše. Nic nezůstalo opomenuto. Navíc je to uměle nadsazeno (počítáno se spotřebou 8L...životnost gum jsem zadal pouhých 35 000Km atd.) A to je čistý náklad na jízdu autem se vším všudy..Na projezd 20 000Km by to mělo být (bez servisních překvápek) asi 85 000Kč včetně paliva.A může to leckdo zpochybňovat, ale díky (ťuk ťuk) spolehlivosti toho auta se to již 4tým rokem plní a předpoklad funguje.

Obecně je třeba počítat s nákladem asi 5kč/Km....Což je například čáístka kterou moje firma chce za využití firemního auta pro soukromé účely. Takže asi nejsem sám, kdo to spočítal dobře.

P.S : Na Volvo fóru tohle rozebírali totálně do detailu a víceméně se to kryje s tím, co jsem napsal. Vyjímkou tam jsou kluci s XC 90 4,4 V8 (bez LPG..a těch je tam opravdu pár), tam se to pohybovalo tuším kolem 7Kč/km all inclusive.
Michal220
Pan Řidič
Příspěvky: 206
Registrován: ned 21 kvě 12:57

Re: První auto

Příspěvek od Michal220 »

V mým propočtu bylo i havarijní poj,spotř 7.5l benzínu.Bez oprav-ješte nebyli.
Odpovědět