Malý svižný hatchback do 10 000€

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
denis
Pan Řidič
Příspěvky: 249
Registrován: ned 30 čer 17:17

Malý svižný hatchback do 10 000€

Příspěvek od denis »

Zdravím, takže po nekonečnom odkladaní sa konečne dostávam k výberu svojho prvého auta.

Požiadavky:
malé, ľahké, zábavné auto, najlepšie hatchback – kat. B “malé autá“ (fiesta, swift..), nižšia stredná trieda je pre mňa zbytočne veľká (mám cca 170cm/75kg) a ťažká
atmo benzín 1.6-1.8, 100-130koní
manuál
3/5dv., 4/5 miest na sedenie
rok výroby od 2000
cena: najlepšie do 5000€, pomer cena/“výkon“

Nepotrebujem veľa výbavy. Veci ako centrál, palubný PC, výškovo nastaviteľné sedadlo potešia, nie sú však podmienkou. Všetko nad zbytočne pridáva na cene a hmotnosti :D. Jazdím krátke trasy prevažne po okreskách, minimum mesta a žiadne diaľnice, ročne max. 15tkm.

Kandidáti –v poradí od najobľúbenejšieho:
Corsa C gsi 1.8 125k
Fiesta mk5 (najlepšie poFL) 1.6 100k
Swift mk4 (2004-2012) Sport 1.6 125k/1.5 102k
Yaris mk1 1.5 106k / mk2 1.8 133k
Clio mk2 poFL 1.6 109k
Mazda 2 mzr 1.5 103k
VW koncern: polo/fabia/ibiza?
Alfa 147 1.6 120k?

Doteraz som moc nejazdil, autoškola vo Fieste mk6 1.4tdci – to fakt nie a potom na Punte mk2FL 1.2 60k, mám vyskúšané nejaké fabie 1.0/1.2/1.4 a pod. - aspoň viem čo nechcem.
Ktoré by ste zo zoznamu vyhodili a prečo? Prípadne na čo som zabudol?
Najväčším problémom je tak či tak nájsť kus, ktorý nie je absolútny šrot.

Na druhej strane mám chuť sa na to všetko vykašľať a kúpiť si niečo RWD – BMW?
E46 - aj vo verzii compact moc veľká a ťažká
E30 - klasika, ale už je to veterán, bolo by mi ju ľúto, naviac nájsť pekný kus 318i/320i do 5000€ neni možné a viac by som zaň nebol ochotný dať.
MX-5 NB 1.8 - roadstery nemusím, ale s hardtopom by som to asi prežil. 2 miesta na sedenie? Budiž. Ale bude to moje jediné auto takže potrebujem s ním jazdiť po celý rok a v zime by to bol asi problém kvôli korózii. Škoda. Najlepšie by bolo asi nejaké BRZ krát 0,8 :D

Díky za tipy a rady!
Naposledy upravil(a) denis dne pon 30 pro 22:55, celkem upraveno 1 x.
Suzuki Swift Sport 1.6 5D ZC32S
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5448
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Malý "športový" hatch do 5000€

Příspěvek od Stepan »

Swiftík sport :ymhug:
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5470
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Malý "športový" hatch do 5000€

Příspěvek od M.Z. »

Nebo Panda 100hp.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
denis
Pan Řidič
Příspěvky: 249
Registrován: ned 30 čer 17:17

Re: Malý "športový" hatch do 5000€

Příspěvek od denis »

Díky za rýchle reakcie. Problém je ten, že na slovensku je na predaj jediný swift sport, ktorý tam stojí už niekoľko mesiacov. Pandu som pre istotu nenašiel ani jednu. A už by som potreboval auto čo najskôr :(
Z vyššie uvedených modelov sú aktuálne tieto v ponuke:

Yaris 1.5
https://www.autobazar.eu/toyota-yaris-1 ... 27492.html

Corsa Gsi - už tam nejaký ten čas stojí
http://www.autovia.sk/osobne-auto/opel- ... /14137028/

Čo vy na to?
Suzuki Swift Sport 1.6 5D ZC32S
nenapadny.sofer
Pan Řidič
Příspěvky: 203
Registrován: čtv 03 led 15:19

Re: Malý "športový" hatch do 5000€

Příspěvek od nenapadny.sofer »

Z tvých kandidátů je skutečně "nejsportovnější" Swift Sport. Corsa GSi je podle mouder z internetu (a s ohledem na ostatní ostré Opely té doby) pekáč - ale osobní zkušenost nemám... Ostatní (Fiesta, Clio, konzern) jsou proti SSS jen obyčejné econoboxy s jedna šestkou pod kapotou, na druhou stranu, téměř jistě jsou finančně míň náročné (pro začátek si zjisti, jaký rozměr pneu vymysleli Japončíci na Swift a kolik taková guma stojí ve střední Evropě :D ). Alfa 147 je zaprvé nižší střední, kterou přece nechceš, a za druhé nevěřím, že se to nebude srát násobně víc, než Japonec.
Panda 100hp je taky dobrý kandidát, napadá mě ještě Twingo RS, ale to nevím, jestli nebude za 5 tis. €vro vylítaná paštika (což ostatně může být jakýkoli ojetý warm/hothatch)...
denis
Pan Řidič
Příspěvky: 249
Registrován: ned 30 čer 17:17

Re: Malý "športový" hatch do 5000€

Příspěvek od denis »

O fiestach a swiftoch sa píše, že sú zábavné aj tie základné modely. Áno 147 je nižšia stredná, ale nevyzerá na to :D. K tomu swiftu - prvá vec, ktorú by som riešil by bola výmena 17" kolies za 16", na 1.5 sú väčšinou 15". Twingo je o triedu nižšie a mimo rozpočet.
K Yarisu sa zatiaľ nikto nevyjadril :)

čo druhá generácia? cenovo tiež trochu mimo + tá palubná doska.. inak za mňa OK
https://www.autobazar.eu/toyota-yaris-1 ... 30049.html
Suzuki Swift Sport 1.6 5D ZC32S
nenapadny.sofer
Pan Řidič
Příspěvky: 203
Registrován: čtv 03 led 15:19

Re: Malý "športový" hatch do 5000€

Příspěvek od nenapadny.sofer »

K Yarisu se nejspíš ani nikdo nevyjádří. Pochybuju, že s tím někdo odtud někdy jel. Kdyby to bylo dobrý auto, pravděpodobně by jich bylo v Evropě víc, než pět a půl kusu...
Ještě mě tak napadl Ignis Sport, kterého má/měl jeden zdejší člen, pak třeba Colt CZT a nebo Micra 160SR, ta bývá za levný peníz a mívá na svou kategorii celkem i výbavu, ale je neuvěřitelně hnusná. :)
Uživatelský avatar
jarka
Letec
Příspěvky: 2802
Registrován: stř 16 úno 10:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý "športový" hatch do 5000€

Příspěvek od jarka »

https://www.sportovnivozy.cz/87698-suzu ... luhacovice
Nebo z němec: http://www.mobile.de/cz/osobní-vůz/suzu ... sport,vcg:

Sportovnost je podle mýho na úrovni Swifta Sport, jen je to ještě lehčí a menší. V zimě na správných malých gumách je to nádherně reagující FWD, kdy si stačí malým ťuknutím do brzdy krásně auto rozhodit a s trochou šikovnosti se to chová jak juniorská rwd. V zímě na něm mám 165/70R14 (žiletky, který vyjedou všude) a na léto nějaký ekogumy, takže podobně se s tím dá jezdit i na mokru. Matroš na to je za babku (komplet brzdy 4 kotouče + 4 desky = 4k, komplet tlumiče s pružinama = 7.7k). Teď s ním kroutím 4tou sezónu (mám už přes 90kkm) a koupě jsem nelitoval ani jednou. Jediná nevýhoda je větší hlučnost na dálnici (blbě se z toho telefonuje). Spotřeba při mým stylu jízdy za 8,4l. Super sedačky. Je to jedno z těch mála aut co tě donutí naučit se řídit.

edit: koukám jsem to smolil moc pomalu :) .
"Auto s pohonem předních kol je jako řízená havárie." - Walter Röhrl (Speed, 04-2017). :D
denis
Pan Řidič
Příspěvky: 249
Registrován: ned 30 čer 17:17

Re: Malý "športový" hatch do 5000€

Příspěvek od denis »

díky za tipy. Vzhľadom na to, že auto potrebujem čo najskôr budem musieť urobiť kompromis. Pôjdem sa pozrieť na to, čo ako tak vyhovuje mojim požiadavkám (asi až na tú hravosť) ale v nižšej cenovej kategórii a neskôr keď sa mi niečo zapáči tak to zoberiem.
Takto si aspoň upresním, čo od auta potrebujem. Mám ale taký pocit, že moje druhé auto bude práve Swift Sport 136k (novšia gen.), za ktorý mi je momentálne ľúto peňazi :D ten má naviac 6q takže nejaké to skrátenie stáleho prevodu by prišlo do úvahy :)
Suzuki Swift Sport 1.6 5D ZC32S
denis
Pan Řidič
Příspěvky: 249
Registrován: ned 30 čer 17:17

Re: Malý "športový" hatch do 5000€

Příspěvek od denis »

Tak nakoniec som musel urobiť kompromis. Až moc veľký :D
Kúpil som si Corsu C 1.4 16V 66kw, keď nájdem to čo som hľadal tak ju pustím ďalej.
Mám ale dotaz k prvotnému servisu. Aký olej? Neviem čo sa tam lialo doteraz.
Má zmysel do toho liať drahý Castrol/Millers..? Alebo si vystačí aj s lacným olejom ako je tento?:

http://www.olejcentrum.sk/Opel-GM-10W-40-5L-d94.htm

A ešte k rozvodom: značkám typu Hans-Pries a Optimal (tj. najlacnejšie) sa mám radšej vyhnúť alebo poslúžia rovnako ako Contitech a pod.?
Díky.
Suzuki Swift Sport 1.6 5D ZC32S
Odpovědět