Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
volfi
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: stř 20 zář 06:09

Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od volfi »

Dobrý den všem, jdu sem s klasickou otázkou jako pomalu každý. Vybírám auto skoro rok a na každém mi něco vadí. Jsem tak trochu zdeformovaný strojírenským vzděláním + pravidelně jezdím do kamarádova poměrně odborného servisu (motory, emisní systémy, převodovky, elektrika/jednotky), kde vidím jak moc se auta se...

Moje požadavky jsou kombík, který není náchylný ke korozi. Má spolehlivý benzínový motor, který přežije krátké trasy do práce po městě a jednou za čas dálnice, kdy nechci aby točil nesmysl při 130-150km/h. Z 95% jezdím každý den ráno 6,4km do práce. Na trase jsou 3 semafory a asi 2km úsek, kde se dá jet 60-70kmh. Odpoledne ta samá trasa, ale často jsem v kolonách + zastavení v krámu pro rohlíky. Ročně najedu cca. 10 000km. Dále chci slušnou servisovatelnost a dostupnost dílů, protože když už se něco rozbije, tak je fajn, když to jde aspoň rozumně opravit. Aktuálně mám O1 1.9tdi 81kw, která už jistě míří k vůli korozi na vrakáč. Líbilo by se mi kdyby nástupce byl minimálně trochu širší a místo vzadu na nohy by taky mohlo být větší. Vypíšu sem několik tipů, které mám a třeba mi někdo pomůžete s rozhodnutím/výběrem atd.

Koncern VW
Velká výhoda, je to, že auta mají dobrou zůstatkovou hodnotu, opravdu se dobře servisují a díly nebývají problém.
Octavia 2FL 1.4TSI 90kw
Tohle auto se dá koupit do 200 000, což je pro mě sympatická částka, s nájezdem do 100 000km. Tady je největší úskalí samotný motor, rozvodů bych se nebál, ty se dají vyřešit. Ale bojím se ředění oleje benzínem, karbonu, spotřeby oleje. To ředění, se dá vyřešit častou výměnou oleje + to jednou za čas pořádně ohřát, aby se benzín odpařil. Karbon by se dal lehce zredukovat osazením catchtanku, ale jistota to nebude. No a samotnou spotřebuju oleje nevyřeším, pravděpodobně některé tyto motory měli nějaké horší kroužky. Tím si ale nejsem 100% jistej.
Octavia 2 1.6MPI 75kw
Tohle je motor, který prostě žere olej, navíc je sním trochu utrpení jet po dálnici. Pokud by, ale existoval nějakej ročník, kterej opravdu olej nežral možná by stál za uváženou.
Octavia 3 1.4TSI 103/110kw
Tyto octávie s rozumným nájezdem do 100 000km se pohybují od 300 000kč a výš, což je moje max. hranice a i tak bych radši auto levnější. Každopádně O3 se prostě povedla. Reznou méně než předchůdce, celkově je technika odolná, spolehlivá a poměrně levná. Motor 1.4TSI generace EA211 se také povedl, ale stále je to přímý vstřik, takže je tu otázka ředění oleje benzínem a karbon. Rozvody vyřešeny a nevím o tom, že by tento motor trpěl zvýšenou spotřebou oleje, pokud nejsou zakarbonované pístní kroužky.
Golf VII 1.4TSI 103/110kw
Tady je to samé co pro O3, jen je potřeba koupit motor bez vypínání válců. Navíc má golf vzadu více prvek, což nevím jestli by pro mě byla výhoda nebo nevýhoda, ale musím uznat, že interiér Golfů je fakt pěknej.
Audi A4 B6/B7 1.8T
Ano dávám sem starou Audi, asi bude problém sehnat pěknej kus s malým nájezdem, ale možná by to opravdu bylo řešení navíc pokud se nepletu, tak B6 byla i se 6Q převodovkou. Upřímně nevím jestli i u Audi byl problém s přehříváním oleje a zanášením sítek sacího koše. Tohle je určitý riziko při nákupu. Dokázal byste mi to někdo objastnit? Jinak je motor dost spolehlivej a na moje popojíždění možná nejlepší varianta, které nechybí výkon. Ale bojim se, že pěknej kus už těžko seženu.

Ford
Tady připadá v úvahu asi jen Focus mk. 2 a 3.
Focus mk.2 FL 1.6 74kw
Asi nejlepší atmosférický motor své doby, bohužel tomuhle autu fakt chybí 6Q na dálnici. A není úplně korozivzdorný.
Focus mk.6 1.6 92kw
Jedno z posledních aut s nepřímým vstřikem, ale bohužel se o něm moc nepíše. Zase mu chybí 6Q, ale nevím jak je zpřevodovaný, třeba je to lepší než u přechůdce. Z tohodle auta mám pocit, že je trochu více šmejdsky udělaný než mk.2. Víte jak je na tom motor celkově? Nemá nějaké zádrhely?

Volvo
Nejsem si jistej jak je to u nich s opravama, nemám ani jedno volvo v okolí a budou se dost blbě shánět.
Volvo V50 2.4i 125kw
Volva se mi vždycky strašně líbila, 2.4i by měl být opravdu skoro dokonalý motor. Zase má jen 5Q převodovku, ale opět jsem nezjistil kolik točí třeba při 130kmh. Často se píše, že je malý, ale je to opravdu tak strašné v porovnání s mojí O1? Prý skoro nereznou. Je na tomhle autě nějaký problém co stojí za zmínku?
Volvo V70 II 2.4i 125kw
Krásná krabice z venku, ale uvnitř je to jak z roku 95. Asi ho rovnou zavrhuji.

BMW
K BMW jsem vždycky tíhnul k vůli jejich 6 válcům a RWD. Ale je to auto na ježdění po městě? Nejsem si úplně jistej navíc zádní náhon má i svoje nevýhody.
BMW E91 325i 160kw
Tohle by mělo být poslední BMW s nepřímým vstřikem motor N52. Bohužel jsou tato auta dost často napadena kutilem atd. Asi nebude mít úplně nízkou spotřebu. Je tohle auto k doporučení? Nebo jsem napsal nesmysl? Některé motory trpěli na enormní spotřebu oleje.

Fiat Tipo 1.4 T-Jet 88kw
Tohle auto bylo na internetech 1000x vychváleno, ale je to opravdu auto, které stojí za to? Víme jak to měl Fiat se servisem a postupným rozbíjením el. zařízení. Navíc interiér je pro mě opravdu hnusnej.

Japonec na konec
Tady nebudu psát konkrétní značku ani model. Asi víme, že japonci uměli třeba u Toyoty 1.6 valvematic, který se zdá být velice slušný a trvanlivý. Ale upřímně si nedokážu představit, že když se náhodou ten systém posere, že to půjde rozumně servisovat. Navíc skoro všem Japoncům je koroze velmi blízká. Accord rezne, Mazda rezne, atd. Je nějaký japonec, který by stál opravdu za to?

Korea
Tyto auta jsem asi úplně zavrhnul díky zkušenostem. Nejčastěji u kamaráda v servisu vidím právě Hyundaie, naftové Fordy a Peugoty a opravdu k němu nejezdí banality, ale prů.... za desítky až stovky tisíc.

Takže, abych to shrnul, celkově mě asi nejvíce zajímá 1.4tsi EA111 a EA211, je ta starší generace o tolik větší prů...? Čistě teoreticky vím jak zamezit karbonování, profesionálně vypnout EGR, naistalovat Catchtank a často měnit olej. Ale pokud vím, tak TSI mají tzv. vnitřní EGR, který asi vypnout nejde. A možná se toho karbonu fakt bojím zbytečně...
Je auto na které jsem zapomněl? Doufám, že tu rozvedeme přátelskou diskuzi, která třeba pomůže i někomu jinému.
Daily 1: Škoda Octavia III, 1.4TSI, CZDA
Daily 2: Škoda Octavia I, 1.9TDI, ASV
Band: VW T4 2.4D, AAB
Garage: BMW E36 2.5i, M50B25TU
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5592
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od Snowman000 »

volfi píše: stř 20 zář 07:57
Octavia 3 1.4TSI 103/110kw
Tyto octávie s rozumným nájezdem do 100 000km se pohybují od 300 000kč a výš, což je moje max. hranice a i tak bych radši auto levnější. Každopádně O3 se prostě povedla. Reznou méně než předchůdce, celkově je technika odolná, spolehlivá a poměrně levná. Motor 1.4TSI generace EA211 se také povedl, ale stále je to přímý vstřik, takže je tu otázka ředění oleje benzínem a karbon. Rozvody vyřešeny a nevím o tom, že by tento motor trpěl zvýšenou spotřebou oleje, pokud nejsou zakarbonované pístní kroužky.
Skusil bych pridat do vyberu O3 s 1.8TSI 132kW/Seat Leon ST 1.8 TSI 132kW. Tento motor ma dvojite vstrekovanie a preto vyrazne menej trpi na karbon. Taktiez ma extemne "dlhu" manualnu prevodovku (6ka myslim do 320km/h), takze na dialnici to toci uplne minimum. A mozno by sa do rozpoctu zmestil aj Passat B8 s tymto motorom, len ich je s manualom extremne malo... (DSG sa k tomu daval 7st. so suchymi spojkami a to neni zrovna ideal...).

Inak to Tipo nie je tiez zly tip...nepriamy vstrek a relativne jednoduchy motor a aj samotne auto, takze servis bude vzdy na inej urovni cenami ako nejaka A4....
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
volfi
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: stř 20 zář 06:09

Re: Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od volfi »

Snowman000 píše: stř 20 zář 09:01
volfi píše: stř 20 zář 07:57
Octavia 3 1.4TSI 103/110kw
Tyto octávie s rozumným nájezdem do 100 000km se pohybují od 300 000kč a výš, což je moje max. hranice a i tak bych radši auto levnější. Každopádně O3 se prostě povedla. Reznou méně než předchůdce, celkově je technika odolná, spolehlivá a poměrně levná. Motor 1.4TSI generace EA211 se také povedl, ale stále je to přímý vstřik, takže je tu otázka ředění oleje benzínem a karbon. Rozvody vyřešeny a nevím o tom, že by tento motor trpěl zvýšenou spotřebou oleje, pokud nejsou zakarbonované pístní kroužky.
Skusil bych pridat do vyberu O3 s 1.8TSI 132kW/Seat Leon ST 1.8 TSI 132kW. Tento motor ma dvojite vstrekovanie a preto vyrazne menej trpi na karbon. Taktiez ma extemne "dlhu" manualnu prevodovku (6ka myslim do 320km/h), takze na dialnici to toci uplne minimum. A mozno by sa do rozpoctu zmestil aj Passat B8 s tymto motorom, len ich je s manualom extremne malo... (DSG sa k tomu daval 7st. so suchymi spojkami a to neni zrovna ideal...).

Inak to Tipo nie je tiez zly tip...nepriamy vstrek a relativne jednoduchy motor a aj samotne auto, takze servis bude vzdy na inej urovni cenami ako nejaka A4....
Ahoj no vidíš to na 1.8TSI 132kw jsem zapomněl, ano má dvojité vstřikování. Zas tolik informací s porovnání s 1.4TSI jsem nenašel. Píše se o něm, že je sice spolehlivej oproti starému 118kw, ale furt je prý oproti 1.4TSI složitej, pomůže opravdu to duální vstřikovaní od Karbonu? Pokud je tenhle motor spolehlivej a dobrej jako 1.4TSI, tak by to byl asi ideální motor. Jakékoliv info. k těmto motorům uvítám. :)
Daily 1: Škoda Octavia III, 1.4TSI, CZDA
Daily 2: Škoda Octavia I, 1.9TDI, ASV
Band: VW T4 2.4D, AAB
Garage: BMW E36 2.5i, M50B25TU
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5592
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od Snowman000 »

volfi píše: stř 20 zář 09:34 Ahoj no vidíš to na 1.8TSI 132kw jsem zapomněl, ano má dvojité vstřikování. Zas tolik informací s porovnání s 1.4TSI jsem nenašel. Píše se o něm, že je sice spolehlivej oproti starému 118kw, ale furt je prý oproti 1.4TSI složitej, pomůže opravdu to duální vstřikovaní od Karbonu? Pokud je tenhle motor spolehlivej a dobrej jako 1.4TSI, tak by to byl asi ideální motor. Jakékoliv info. k těmto motorům uvítám. :)
No skusim odpovedat trochu inak, ale verim, ze to bude napomocne...aktualne mam doma 2.0 TSI 206kW Passata (tiez dvojity vstrek) ktory ma uz takme 330tisic km, ktory jazdil aj dlhe trasy ale aj kratke poskakovacky po BA. Karbon sa tam riesil pri cca 250tisic, kedy to stacilo preplachnut skrupinami z orechov. Inak ten motor nemal jediny neplanovany servisny zasah. Patri sa ale podotknut, ze je to auto z 2017, kedy uz sa davalo ine turbo a aj vodna pumpa, kedze toto su dve veci ktore vedeli na 2.0 TSI hnevat, zda to plati aj o 1.8 TSI uplne netusim...
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
volfi
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: stř 20 zář 06:09

Re: Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od volfi »

Díky za info. :-)
Daily 1: Škoda Octavia III, 1.4TSI, CZDA
Daily 2: Škoda Octavia I, 1.9TDI, ASV
Band: VW T4 2.4D, AAB
Garage: BMW E36 2.5i, M50B25TU
volfi
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: stř 20 zář 06:09

Re: Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od volfi »

Po příspěvku od Snowman000 jsem se začetl do motorů EA888. Pokud chápu správně tak 3. generace, by měla být OK. Tak jsem kouknul na AUDI A4 B8. Zajímavé je, že tyto auta jsou o něco málo levnější než O3.
Takže máte někdo zkušenost nebo názor na Audi A4 B8 2012+ s 1.8TFSI 125kw? Je pravda že jich moc v inzercích není.
Daily 1: Škoda Octavia III, 1.4TSI, CZDA
Daily 2: Škoda Octavia I, 1.9TDI, ASV
Band: VW T4 2.4D, AAB
Garage: BMW E36 2.5i, M50B25TU
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5592
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od Snowman000 »

Nebude ta A4 este EA888 gen 2?

Jo a napada mi este jeden prehliadany adept... Seat Exeo. To sa robilo este aj ako 1.6 MPI, alebo aj s EA888 ale tiež starsia generacia...
http://www.autorubik.sk/clanky/seat-exe ... kusenosti/
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
volfi
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: stř 20 zář 06:09

Re: Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od volfi »

1.8TFSI CEJEB 125kw by měl být EA888 gen.3.
Druhou generaci rozhodně nechci to byl fakt prů...
Daily 1: Škoda Octavia III, 1.4TSI, CZDA
Daily 2: Škoda Octavia I, 1.9TDI, ASV
Band: VW T4 2.4D, AAB
Garage: BMW E36 2.5i, M50B25TU
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3234
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od mattonecz »

Ten leon 1.8 bude ideal. Jen ne dsg pac tam je nejak omezeny kroutak tusim
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
volfi
Autoškolák
Příspěvky: 23
Registrován: stř 20 zář 06:09

Re: Benzínový kombík převážně do města 100 - 350k

Příspěvek od volfi »

I u manuálu je omezený krouťák. Škodovka má 250nm oproti tomu například audi 320nm.
Daily 1: Škoda Octavia III, 1.4TSI, CZDA
Daily 2: Škoda Octavia I, 1.9TDI, ASV
Band: VW T4 2.4D, AAB
Garage: BMW E36 2.5i, M50B25TU
Odpovědět