Onboard videa

Zajímavá automobilová videa z celého světa.
Odpovědět
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Onboard videa

Příspěvek od EL_XEL »

GeneHawkins píše:
signál „Doplňková zelená šipka“ svítící současně se signálem s červeným světlem „Stůj!“ nebo se žlutým světlem „Pozor“ možnost pokračovat v jízdě jen ve směru, kterým šipka nebo šipky ukazují; přitom řidič musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím ve volném směru a útvarům chodců jdoucím ve volném směru;
A auto zatáčející z protisměru je ve volném směru? Já tohle chápu jako že máš dát přednost autům, které jedou (zjednodušeně) v kolmém směru na zelenou, ne týpkovi, kterej zatáčí z protisměru. To není IMHO jízda ve volném směru.

BTW Tohle fakt nevím a regulérně mě zajímá, jestli to tak opravdu je.
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Onboard videa

Příspěvek od Spectral »

EL_XEL: Vozidla jedoucí ve volném směru jsou vozidla, která mají zelenou. Tedy to mohou být i vozidla protijedoucí (otázkou je, zda by to měla být i vozidla, která ve volném směru nepokračují, ale odbočují mimo volný směr, viz dále). Ovšem v situaci, kdy mají zelenou protijedoucí vozidla, by podle mého skromného názoru správně vůbec neměla svítit doplňková zelená šipka, protože vznikne nesmyslná dopravní situace:
- Vozidlo, které má červenou a k tomu doplňkovou zelenou šipku doprava, musí při odbočování doprava dát přednost vozidlům ve volném směru.
- Protijedoucí vozidlo, které má klasickou plnou zelenou a které odbočuje vlevo, je povinno dát přednost protijedoucím vozidlům, tedy i vozidlu uvedenému v předchozí odrážce (naprosto nemůže vědět, zda ten naproti má červenou s doplňkovou zelenou šipkou, nebo zelenou).

Vzhledem k výše uvedenému se přikláním k tomu, že přednost musí mít vozidlo, které odbočuje na zelenou doplňkovou šipku doprava, protože protijedoucí vozidlo musí dát přednost při odbočení doleva; právně bych to opřel o to, že vozidlo odbočující doleva není vozidlo jedoucí ve volném směru (to by muselo jet rovně), ale cítím, že to docela kulhá, tak si rád poslechnu argumentaci ostatních.
:ar!
Uživatelský avatar
Shr3k
Mistr volantu
Příspěvky: 760
Registrován: pát 19 srp 11:15

Re: Onboard videa

Příspěvek od Shr3k »

https://1drv.ms/f/s!AmogxTg6DVKVzxXhVHujQ_QycLxN kierowca barwoslepy :) on board foto
2022 BMW 540xdT, 2019 Mazda2 1.5 Skyactiv-G A/T
2022 BMW K 1600 B
WWW.MAZDAKLAN.CZ
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Onboard videa

Příspěvek od GeneHawkins »

Spectral píše:Vzhledem k výše uvedenému se přikláním k tomu, že přednost musí mít vozidlo, které odbočuje na zelenou doplňkovou šipku doprava, protože protijedoucí vozidlo musí dát přednost při odbočení doleva; právně bych to opřel o to, že vozidlo odbočující doleva není vozidlo jedoucí ve volném směru (to by muselo jet rovně), ale cítím, že to docela kulhá, tak si rád poslechnu argumentaci ostatních.
Já jsem přesvědčený, že ve volném směru jede a tedy má přednost, zároveň přednost musí dávat.
Je to podle mě stejné jako tady, taky je to špatně značené:
https://goo.gl/maps/YvaH9WKQju82
Na druhou stranu uvědomme si, co je to "dát přednost", neříká to nic o tom, kdo pojede první.
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Onboard videa

Příspěvek od Spectral »

GH: Tebou zaslaný odkaz na křižovatku se značkou Dej přednost v jízdě a současně povinností řidičů na druhé komunikaci dát přednost zprava vnímám jako patologické dopravní značení; takto by to rozhodně být nemělo, stejně jako odmítám stav, dle kterého řidič A má přednost před řidičem B a současně řidič B má přednost před řidičem A, jak popisuješ ty.

Já nepopírám, že reálně to tak na uvedených křižovatkách a v uvedených situacích de fakto je, ale odmítám to akceptovat jako zamýšlený a přijatelný stav. Dle mého názoru je to selhání správce komunikace a vadné dopravní značení. Je-li osazena značka Dej přednost v jízdě, má být vyznačena i hlavní silnice. Obdobně pak doplňková zelená šipka má svítit jen tehdy, nemůže-li z volného směru odbočovat vozidlo doleva, které by křižovalo dráhu vozidla, které míjí doplňkovou zelenou šipku. V opačném případě se vytvářejí nesmyslné dopravní situace.
:ar!
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Onboard videa

Příspěvek od GeneHawkins »

Ale však to já přece píšu: " taky je to špatně značené".
A pozor, já to nepopisuju jako že některý z těch řidičů ví, že má přednost, ale naopak, oba vědí, že přednost musí dát (a tedy že vědí, že protijedoucí má přednost). Žádný z nich naopak oprávněně o "své přednosti" neví - nemůže vědět. Nemůže se totiž spoléhat na něco, co nevidí.
Klasický příklad, že se řidič nemůže spoléhat na tušené, je přednost zprava na křižovatce, kde vpravo je jednosměrka ode mě. Někdo to neřeší, protože tam odtud přece nikdo přijet nemůže. A když přijede? Tak je to 1:1. Pokud ovšem vandal na druhé straně ten zákaz neodstranil, protože pak už jediný, kdo poruší zákon, bude ten, co nedal přednost zprava...
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Onboard videa

Příspěvek od Spectral »

GeneHawkins píše:Ale však to já přece píšu: " taky je to špatně značené".
A pozor, já to nepopisuju jako že některý z těch řidičů ví, že má přednost, ale naopak, oba vědí, že přednost musí dát (a tedy že vědí, že protijedoucí má přednost). Žádný z nich naopak oprávněně o "své přednosti" neví - nemůže vědět. Nemůže se totiž spoléhat na něco, co nevidí.
Ok.
:ar!
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1509
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: Onboard videa

Příspěvek od abgx1 »

ja by som na 99% povedal ze VW proste isiel na cervenu

napr. tu je vidno https://www.google.cz/maps/@50.0938154, ... 312!8i6656

ze ked ma smer VW zelenu, tak sipka nesvieti...
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Onboard videa

Příspěvek od GeneHawkins »

Není to tak. Ta šipka se rozsvítí později, ale svítí současně se zelenou v protisměru.
Jestli se nepletu, tak u té šipky plná zelená nesvítí nikdy.
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1509
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: Onboard videa

Příspěvek od abgx1 »

cize je to situacia podobna tej ktora nastava casto na parkoviskach pri nakupnych centrach, kde plati pravidlo pravej ruky, a z kazdeho smeru ide nejake auto?
Odpovědět