dopravní situace

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Uživatelský avatar
Weeper
Mistr volantu
Příspěvky: 697
Registrován: pát 18 úno 16:42
Bydliště: Praha

Re: dopravní situace

Příspěvek od Weeper »

Ještě k výjezdu z parkoviště - pokud by se nejednalo o účelovou komunikaci nebo všeobecně místo ležící mimo pozemní komunikaci, tak tam skutečně musí stát do aleluja nebo se domluvit na přednosti (použil jsem autoškolskej slang, jasně, že normálně by se to řešilo pokynutim ruky) jako třeba když do křížový křižovatky bez upravené přednosti přijedou ze všech 4 stran auta a každé musí dát přednost tomu, co přijíždí zprava. DZ V4 (vodící čára souvislá) sice osvětluje, že se ze směru od parkoviště nejedná o křižovatku, ale obecně platí, že se řidič nemusí dívat na značení těch, komu by měl dát přednost právě protijedoucím nebo zprava. Určitě by v takovejch případech neškodilo informovat jedoucí po "hlavní" i značkou, třeba i s dodatkovou tabulkou. To by musel člověk jezdit s katastrální mapou na volantu a tápat, jestli na další křižovatce musí dávat tomu zprava přednost nebo ne (za předpokladu, že se nekouká na značky, které neplatí pro jeho směr jízdy).

Ale dobře víme, že svět funguje i bez pravidel, protože maj lidi hlavu a na ty značky platící pro směr, komu by měl dávat přednost, se kouká. Například když jedete parkovištěm hypermarketu bez úpravy přednosti, jedete jako na hlavní plnou rychlostí, ikdyž zleva jede auto plnou rychlostí (jede přeci rovně, tak je na hlavní! :D )? Já teda ve většině případu přednost zprava v takovym případě nedostanu ikdyž jí dostat mám.
Audi S4, 3.0TFSI quattro 245kW (333k)

"Zpřísňování trestů je jen marným pokusem omezených hlav, terorem si vynutit úctu k zákonům." (Rousseau)
- jsem slušný řidič s čistým bodovým kontem ;-)
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26979
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: dopravní situace

Příspěvek od řidičBOB »

...na parkovištích přednost zprava nikdo nedává. Asi proto, když kdykoliv jedu na Zličín, je tam nějaká nehoda :)
No pain, no gain.
Vespa time \m/
honziss
Letec
Příspěvky: 3453
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: dopravní situace

Příspěvek od honziss »

řidičBOB píše:...na parkovištích přednost zprava nikdo nedává. Asi proto, když kdykoliv jedu na Zličín, je tam nějaká nehoda :)
Jj, parkoviste u ikei je tim proflakly. Potrebujes novej naraznik z pojistky? Staci tam 5 min krouzit...:)
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Uživatelský avatar
Weeper
Mistr volantu
Příspěvky: 697
Registrován: pát 18 úno 16:42
Bydliště: Praha

Re: dopravní situace

Příspěvek od Weeper »

Btw. nikdy jsem moc nepochopil kdy se na parkoviště vztahuje 361ka a kdy ne. Obecně se řídim tim, že pokud je parkoviště oddělené od ostatních PK (například závorou), tak se na ní nevztahuje ZPPK, ale pokud je "otevřené", "bezbariérově" přístupné, tak tam platí. A pokud neplatí, tak jediná možnost jak nepřijít ke spoluvině nebo spíš odpovědnosti v režimu přestupkového a trestního zákona je stát v okamžiku nehody (za předpokladu, že provozovatel parkoviště nijak neupravil přednost podle vlastních podmínek)?
honziss píše: Jj, parkoviste u ikei je tim proflakly. Potrebujes novej naraznik z pojistky? Staci tam 5 min krouzit...:)
Tak tam je to jistota, ale onboard s sebou. 8-x
Audi S4, 3.0TFSI quattro 245kW (333k)

"Zpřísňování trestů je jen marným pokusem omezených hlav, terorem si vynutit úctu k zákonům." (Rousseau)
- jsem slušný řidič s čistým bodovým kontem ;-)
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26979
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: dopravní situace

Příspěvek od řidičBOB »

Ale zrovna na tomhle mají i ceduli, která na přednost zpráva upozorňuje. To taky není všude pravidlem...
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2043
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: dopravní situace

Příspěvek od GeneHawkins »

To je zas na druhou stranu jen taková nezávazná reklama...
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26979
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: dopravní situace

Příspěvek od řidičBOB »

to nemusí být vždy pravda - zejména, jedná-li se o soukromý pozemek...
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: dopravní situace

Příspěvek od ctrl_j »

Vlastnicke pomery u komunikace, parkoviste ci jineho prostoru kde se pohybuji vozidla nemaji na zakonnou upravu zadny vliv. Podstatne je to, zda se jedna o verejnou komunikaci ci nikoliv.
To ze da nekdo na parkoviste u nakupniho centra obri tabuli s informaci o prednostni zprava je jen dobra vule nad ramec povinnosti. Pokud tam takova infocedule nebude, stejne jako zadna jina znacka upravujici prednost, tak tam proste ta prednost zprava plati automaticky.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26979
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: dopravní situace

Příspěvek od řidičBOB »

Pokud je to soukromý pozemek/neveřejná komunikace a při vjezdu do objektu jsou napsaná pravidla provozu v objektu, tak tam taková přednost platit nemusí - už jsem to v nějaké firmě zažil.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: dopravní situace

Příspěvek od ctrl_j »

To jsem prece nerozporoval. Jasne jsem napsal verejna komunikace.
Firemni dvur za branou je jina situace a ne nadarmo maji takova mista pojistovny vyjmuta z plneni HAV.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Odpovědět