Přednost

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Přednost

Příspěvek od ctrl_j »

Spectral píše:
ctrl_j píše:"Blinkr" alias znameni o ZMENE SMERU se pouziva presne a vyhradne dle tohoto vyznamoveho pojmenovani, vsechno ostatni je zcela irelevantni.
Výjimkou je jen předjíždění cyklisty, zde se blinkr musí dávat i v případě, kdy řidič nevybočuje ze směru své jízdy, § 17 odst. 2 ZPPK.

Zastavování u krajnice a opětovný rozjezd (oboje dle zákona samozřejmě s blinkrem) považuji za změnu směru jízdy, stejně jako třeba opuštění kruhového objezdu (byť na některých velkých kruháčích může výjezd v praxi vypadat jako jízda rovně, nicméně to obecně vnímám jako změnu směru jízdy a zákon výslovně nařizuje blikat).
Ale tak se snad vede debata o jizde krizovatkou, ne o predjizdeni a ostatnich X cinnostech co blikani taktez vyzaduji. Jinak samozrejme souhlas.
Spectral píše:Povinnost zapínat "směrovku/blinkr" při opouštění hlavní je zakořeněna zejména ve starších řidičích - nejspíš se to tak učilo v autoškolách a vycházelo to z tehdejší právní úpravy.
Tomu se mi ani nechce verit, ze neco podobneho ve vyhlasce bylo. To bude nejaka urban legend ci sverazny vyklad.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
reactor
Autoškolák
Příspěvky: 21
Registrován: pon 27 srp 22:39

Re: Přednost

Příspěvek od reactor »

Tak já bych taky měl jednu otázku, a jak správně všichni říkáte, zajímá mne zákon a né dojmy. Bohužel jsem to v zákonech moc nenašel, ale zaujalo mne to a asi jezdím (vlastně jezdíme, nepotkávám tam stojící auta nikde po republice) na červenou.
Jedná se o křižovatku s odbočovacím pruhem vpravo viz obr. a situaci modrého auta. Je legální odbočit vpravo v této situaci a svítícím červeným světlem? Nikde jsem totiž nenašel to, co platí pro svislé dopravní značení - umístění vpravo, že platí i pro světelnou signalizci. Z praxe totiž neplatí, potkávám křižovatky se semaforem umístěným např. vlevo pro odbočení vlevo.

Edit: pardon, špatný obrázek. Jinak mi není jasné to, že ze zákona mám povinnost zastavit u semaforu na červenou. Máte nějaký paragraf, který mi dovolí na tu červenou odbočit doprava?
Přílohy
krizovatkasodbocovacimpruhem.png
Naposledy upravil(a) reactor dne stř 19 srp 22:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Přednost

Příspěvek od ctrl_j »

Ano, je to legalni. V praxi k videni treba zde . Totez pak z druhe strany.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přednost

Příspěvek od řidičBOB »

co je na tom vyobrazení nejasného proboha??
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Brus
Letec
Příspěvky: 2418
Registrován: pon 04 dub 14:05

Re: Přednost

Příspěvek od Brus »

No mne je treba nejasne proc zelene auto jede na cervenou
Pravda vyděsí
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přednost

Příspěvek od řidičBOB »

mě ne...viz. má videa - zcela běžný jev.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Brus
Letec
Příspěvky: 2418
Registrován: pon 04 dub 14:05

Re: Přednost

Příspěvek od Brus »

:-)
Pravda vyděsí
reactor
Autoškolák
Příspěvky: 21
Registrován: pon 27 srp 22:39

Re: Přednost

Příspěvek od reactor »

Pardon, špatný obrázek, nějka se mi neuložily změny. Jinak mi není jasné to, že ze zákona mám povinnost zastavit u semaforu na červenou. Máte nějaký paragraf, který mi dovolí na tu červenou odbočit doprava?
ctrl_j píše:Ano, je to legalni. V praxi k videni treba zde . Totez pak z druhe strany.
To je přesně ta situace, čím máte ze zákona dovoleno na světelný odbočit na červenou doprava, když neexistuje (nenalezl jsem) důvod neposlechout ten semafor? (jelikož pro světelnou signalizaci neplatí vyhláška č. 30/2001 Sb pro svislé dopravní značení umístěné napravo) Btw. na tom streetview je i krásně vidět hranice hřižovatky a je vám všem snad uplně jasný, že to je jedna křižovatka. Když odhlédnete od dojmů a že tak každej jezdí, zákonem to povolený sem nikde prostě nenašel.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Přednost

Příspěvek od ctrl_j »

Jakou cervenou a jaky semafor? Pokud jedes doprava mas tam snad vlastni znaceni, v druhe krizovatce ktera se ridi vlastnimi pravidly.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přednost

Příspěvek od řidičBOB »

reactor: a ty máš řidičák?? Nebo si jenom děláš prdel??
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Odpovědět