Elektromobily a vse kolem nich

Elektromobily, hybridy, alternativní paliva a vše kolem emisí nebo spotřeby paliva.
Odpovědět
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od EL_XEL »

Snowman000 píše: pon 21 bře 20:13 ID.5 204k RWD a 77kWh...moja cesta z prace (je tam dialnica, okresky a trosku dediny, spolu 20km) bola s priemerkou 30kWh/100km a ubudlo mi 8% z baterky :-??

Na Pande tam mam dlhodoby priemer cca 8l na 100km. A davam na 33l nadrz nieco cez 400km. S 30kWh priemerkou a baterkou 77kw mi to vychadza tak na 250k dojazdu [-(

PS: vono to je vlastne raz tak tazke jak ta moja Pindi Panda a v zakrutach a na brzdach je to sakra citit x_x
A vyjíždíš s předehřátou baterkou a interiérem, nebo topíš až cestou. Pokud to druhé, tak se té spotřebě na 20 km není moc co divit, na delší trase by to výrazně kleslo.
EDIT: Přehlédl jsem jednu stránku, takže se to vysvětlilo samo. Ono fakt není překvapivé, že úplně studené auto sežere na krátké trase hodně elektriky, když chceš vytopit kabinu, pak už to tolik nežere. To je prostě fyzika a trošku výpočtů, nemáš tam odpadní teplo jak u spalováku.
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5607
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Snowman000 »

Jasne, vsetko toto beriem a ked clovek prisposobi vsetko tomu aby vytazil z toho co je v moznostiach, tak ano da sa toho dost zefektivnit.
Pisal som ale aj ze so zvysujucou sa teplotou a nepotrebnosti uz zohrievania interieru mi to za cely cas kleslo na 25kwh.

Moje porovnanie bolo poviem z pohladu uplneho laika a cloveka ktory je nejako zvyknuty a nemieni teraz cosi menit, co povedzme si uprimne je vacsina zatial.
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od EL_XEL »

To je pravda, u laiků je to pochopitelné, ale je to smutné, pokud něco takového předvádí i novináři.

Jako třeba když tvrdí, že v zimě EV sežere o polovinu víc elektriky než v létě. Což platí třeba pro tvůj konkrétní případ, ale když se nad tím člověk zamyslí, je to nesmysl, pokud nějaký konkrétní elektromobil nemá nějaký velký problém. Protože když si člověk to tvrzení hodí do čísel, tak mu vyjde, že by spousta elektromobilů musela žrát třeba o 7-10 kW víc. I bez tepelného čerpadla je to strašné množství tepla, kdyby to platilo trvale, tak bys musel jezdit s otevřenýma okýnkama nebo se v autě uvařit. Kam by se to teplo podělo?
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Honza42 »

A co se ti na tom nezdá? Ve větším MPV běží v zimě 5kw bufík naplno prvních cca 10-15km.
A u elmobilu musíš ohřívat i ty baterky, které váží metráky.
Zimní spotřeba elmobilu o 50% navíc je pro běžný příměstský provoz celkem reálná hodnota.

Jinak mi připadá technicky debilní nepočítat do spotřeby ty kWh, kdy se auto před jízdou předehřívá a vytápí připojené do zásuvky.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27128
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od řidičBOB »

Jasně. Celé je to pokřivené. Zapnu si to do zásuvky, předehřeju baterky a interiér, ale ta energie jako kdyby nebyla :))
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5497
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Stepan »

https://www.autoforum.cz/zajimavosti/au ... ci-prezit/

Kdysi jsme něco dodávali do fabriky, kde měli linku ABB. Obrovská hala, pásy se stanovištěma, klece a laser zábrany všude, prostě moderní fabrika.
A uplně v rohu takovej malej špinavej ponk.
U něj stáli tři Voloďové, brali si tak každej čtvrtej vyrobenej kus a pomáhali mu pilníkem, aby se vešel do zákaznický tolerance.
Jestli má tempo moderní výroby udávat tahle parta, tak chraň nás ruka páně :D
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Honza42 »

Takové kecy o ničem ten článek. Netuší o čem mluví. Soudím tak podle ABB "odborníků", co jsem s nimi měl tu čest.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od ctrl_j »

Ted bude ta dostupnost EV jiste lepsi.
Přílohy
EV-suroviny.png
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1946
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Lachende Bestien »

Samozřejmě, autíčka na baterky byly od počátku až příliš dostupné širokým masám, takže hošani z Litofecho fosu logicky ve své zdejší druhořadé schádovité pobočce ruší výrobu nedostupných aut typu Fabie kombi, které prakticky nikdo nekupoval.
A teď už si pořízení étronů a jejich provoz konečně bude moci dovolit úplně každý, navíc s těmi báječně nízkými cenami elektřiny díky zcela neúplatným byrokradům, kteří vůbec nešli na ruku burzovním spekulantům a nezpůsobují energetickou chudobu většině svých de fakto živitelů. :-bd

Jo a před pár dny na mě v nějakém ekofašistickém propagandistickém plátku vyskočila informace o tom, jak je firma Bosch ta úplně nejzelenější ze všech a mj. před pár lety spolu s Buderusem úplně zrušila produkci kotlů na dřevo/uhel a "masivně" investovala do nějaké zdejší fabriky na výrobu ééé-kotlíčků. Tak to jsem vážně zvědav, kdo je bude kupovat - tedy kromě byrokradů a spol.
Že by nás čekala další vlna korupce ehm tedy dotací z vybraných daní/pojištění/poplatků na kotlíky a samozřejmě na jejich provoz, aby ti ubozí chudáčci z Boše a Čezu nepřišli na buben? :-?
To se to pěkně rozdává z cizího korporacím, že byrokradíci? :-*
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od EL_XEL »

ctrl_j píše: pon 04 dub 10:30 Ted bude ta dostupnost EV jiste lepsi.
Otázka je, co - pokud vůbec něco - je v současné době dostupnější...
Odpovědět