Styl rozjíždění podle auta?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
aldor
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: sob 29 zář 21:01
Kontaktovat uživatele:

Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od aldor »

Zdravím, chtěl bych se zeptat zkušených řidičů na jednu maličkost, jelikož se v autech skoro nevyznám.
Předtím, než jsem nastoupil do autoškoly, jsem se učil trochu řídit, prostě klasika. A rozjížděl jsem se normálně (povolovat spojku, přidávat plyn).

Ale v autoškole (Auto - GOLF VI) se rozjíždí tak, že se dává spojka do záběru a pouští se brzda a auto samovolně jede (pomalu ale jede). I na vyšších rychlostních stupních si auto přidává. Když jsem se ptal intruktora, tak říkal, že to dělají skoro všechny auta.

Jak to tedy je? CO jsem se ptal, tak všichni znají jen ten klasický způsob, bohužel nemám jinou možnost kde si to rozjíždění vyzkoušet s jiným autem.
Chrysler Voyager fans - www.chryslervoyager.cz
Uživatelský avatar
aikoN
Letec
Příspěvky: 1046
Registrován: stř 16 úno 18:32

Re: Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od aikoN »

S každým autem s manuální převodovkou se dá rozjet bez plynu na volnoběh (bez přidávání plynu), jenom to chce trochu jemnější práci se spojkou, než při tom obvyklém způsobu ;-). Logicky - motor má na volnoběh nějaké otáčky a když ho spojkou spojíš s převodovkou, udělí to autu otáčkám a rychlostnímu stupni odpovídající rychlost.

Např., když auto jede na jedničku při 5000 otáčkách 50km/h, tak při 1000 otáčkách (cca ten volnoběh) pojede 10km/h. Na dvojku jedeš při stejných otáčkách vyšší rychlostí. Například to při 5000 otáčkách pojede 100km/h, takže na volnoběh to na dvojku pojede 20km/h. Proto auto zrychlí, když jedeš na jedničku na volnoběh a přeřadíš na dvojku.
Rychlost zabíjí!
Uživatelský avatar
.Jelen.
Řidič začátečník
Příspěvky: 171
Registrován: sob 16 črc 15:44
Bydliště: Znojmo

Re: Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od .Jelen. »

No... ...záleží jak je na tom spojka. ;) Jestli si např. po autoškole koupíš starý auto za pár tisíc, tak je dost možný, že rozjíždění/popojíždění na volnoběh bude zcela nemožný. ;)
mr.brown
Autoškolák
Příspěvky: 29
Registrován: pát 18 úno 07:42

Re: Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od mr.brown »

Modernější auta (třeba ten Golf) si sama přidají plyn, aby se motor nezastavil a udržel volnoběh. U starších aut (bez elektroniky) se tak lze samozřejmě také rozjet, jen ta práce se spojkou musí být jemnější - motor snadněji zdechne.
Uživatelský avatar
Dallen
Mistr volantu
Příspěvky: 856
Registrován: sob 17 pro 16:02

Re: Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od Dallen »

Dnešní autoškoly jsou zlo @-) . Takhle se samozřejmně můžeš rozjet. Jenže než vyjedeš ze světel tak ostatní už stojí na dalších.
Rozjíždí se normálně klasicky přidáš plyn podle toho jak to potřebuješ odpíchnout a poštíš spojku podle toho jak to potřebuješ odpíchnout. Časem na to přijdeš, ale v aš tě to asi nenaučí
AR166V6, F850 Special
EX^3 AR 156TS EX^2-Š120, EX^1 fáčko
aldor
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: sob 29 zář 21:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od aldor »

Děkuju moc za info. No u nás na menším městě to pomalejší rozjíždění stačí. Nicméně byl jsem z toho dost zmatený.
Chrysler Voyager fans - www.chryslervoyager.cz
Uživatelský avatar
aikoN
Letec
Příspěvky: 1046
Registrován: stř 16 úno 18:32

Re: Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od aikoN »

Takové rozjíždění je dobré jen na to, aby se člověk naučil citlivě dělat se spojkou. V normálním provozu budeš za brzdu, hlavně na semaforech z takového pomalého rozjíždění lidi rostou ;-).
Rychlost zabíjí!
Eda
Mistr volantu
Příspěvky: 531
Registrován: úte 10 kvě 11:14

Re: Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od Eda »

Naopak dobre se to da pouzit v pomalu jedouci kolone, da se jet treba na 2 nebo 3 bez plynu kdy auto drzi volnobezny otacky a teda i rychlost
M140i
Honda PCX
Civic 1.4i
ex e36 328i
aldor
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: sob 29 zář 21:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od aldor »

Já se naštěstí učil i ten normální. Tento pomalejší lze použít pro rozjíždnění do kopce? Já jsem ho normálně v kopci použil (nebyl to zase nějaký velký kopec, tak nevím zda už tam je nutné se rozjíždět přes ručku.. )
Chrysler Voyager fans - www.chryslervoyager.cz
Uživatelský avatar
Speedster
Adept autoškoly
Příspěvky: 17
Registrován: stř 20 čer 17:05

Re: Styl rozjíždění podle auta?

Příspěvek od Speedster »

Ach jo, takhle se fakt nerozjížděj, zpomaluješ provoz a to dost nehledě na to že riziko chcípnutí je celkem velký, a to může být v nějáké křižovatce i nebezpečné.
Prostě klasika spojka + plyn, a tohle popojíždění "bez plynu" používej pouze v koloně kde se to fakt hodí.
Odpovědět