Kdo má přednost na této křižovatce?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
dom1nno
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: pon 27 lis 19:57

Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od dom1nno »

Zdravím všechny,

řídím již více jak deset let, mám naježděno přes 130 tisíc km, nikdy jsem neboural a přijde mi, že většinu předpisů znám a vím, jak se chovat na křižovatkách. Tahle křižovatka mi však vrtá hlavou, protože jsem se na názor ptal mnoha řidičů (přátel) a shledávám se s různými názory, kde někteří mi dávají za pravdu, že já jsem měl přednost a někteří mi říkají, že jsem přednost určitě neměl.

Křižovatka je následující a pokusil jsem se tam zakreslit, co se mi tehdy přihodilo.

Jedná se o křižovatku na Praze 6, ulice: Bělohorská, kousek od Vypichu. Je to křižovatka u Kauflandu.
Přikládám zde i mapu, kdyby se chtěl někdo podívat: https://maps.app.goo.gl/K4KycNhj9bpdr3No7
- zelená šipka jsem já
- červená šipka je, jak si osobně myslím, že by měli řidiči správně najíždět do křižovatky od Kauflandu, protože tam mají napojovací pruh
- oranžová šipka je řidič, se kterým jsem se málem střetl

Obrázek

To, co mě na celé situaci zaráží je, že oba jsme se napojovali z vedlejší ulice na hlavní, ale on měl připojovací pruh, který by měl správně využít, ne? Kdybychom se střetli, tak by mě zajímalo, kdo by to odskákal?

Můj pohled na celou situaci je takový, že pokud by tam připojovací pruh nebyl, tak já musím dát přednost. Ale pokud tam je připojovací pruh, tak si osobně myslím, že já bych byl v právu, ne?

Tak či tak, by mě zajímal názor zdejších řidičů. Co si o tomto myslíte?
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2048
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od GeneHawkins »

Z ničeho nevyplývá, že se jedná o připojovací pruh. Oranžový takto mohl jet, má tam přerušovanou čáru. Má přednost před zeleným.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27058
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od řidičBOB »

Přesně tak. Oranžový odbočuje do prava a má tak přednost před zeleným. Může si zvolit, do jakého pruhu se zařadí. Žádný připojovací pruh, i kdyby tam nakrásně byl, na tom nic nemění. Dokonce, I kdyby tam měl oranžový prikázaný směr do leva a vzal to do práva a potkáte se, nehoda jde za tebou a on by dostal pokutu za nerespektování prikázaného směru.
Je to jedna křižovatka a případný střet, v tebou popsané situaci, by šel ve 100% za tebou.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od petr_riha »

Je to samozřejmě tak, jak píší kluci výše. Pokud si myslíš, že máš přednost ty, tak vrať papíry. A ti tví kamarádi také.

Btw. jak z pohledu řidiče zeleného vozidla (tvého) víš/vidíš, co on má nakreslené na silnici? Pokud to nevíš/nevidíš, nemůžeš s tím do řešení křižovatky počítat.

Doporučuji si přečíst něco o křižovatkách a kdy má řidič povinnost při odbočování držet se ve svém pruhu a kdy naopak má možnost si z pruhů vybrat.

PS. jestli tě to uklidní, podobných křižovatek je v Praze (a nejen tam, tu zmiňuji jen proto, že v ní pravděpodobně jezdíš) mraky.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od PepaSFI »

jedno ze základních pravidel- při odbočování vlevo dáváš přednost protijedoucím. Teda pokud v té chvíli není nějakou vokolostojíčností stanoveno jinak, například semaforem nebo značkou. Jestli tam je nebo není nějaký pruh je celkem málo podstatné. Aby to byl "připojovací", musel by být oddělený plnou čárou pouze pro ten směr, to bývá hlavně u kižovatek s ostrůvkama kde je to odbočení vpravo úplně oddělené,
Tohle je jen pruh který přestává být průběžný, ten má svý pravidla a na průjezd křižovatkou nemá žádný vliv.
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1350
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od Arkis »

Jak již bylo řečeno, oranžový má 100% přednost. Je to klasické dávání přednosti při odbočování doleva. Čáry v tomto případě nehrají žádnou roli. Že většina lidí používá černou cestu je jen dobře zavedený zvyk.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2302
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od Truck Daškam »

Nj, ta choroba furtvlevo by se mohla už i nějak léčit
Chápeš to?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27058
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od řidičBOB »

O čem to mluvíš? Tady se člověk od kaufu řadí do levého zejména proto, že chce na motolských světlech odbočovat vlevo. Tak tam rovnou najede v místě, kde má možnost. Kdyby se zařadil, jak si tazatel přeje, tak by po pár metrech v tom pruhu dojel ke koloně od motolských světel a musel by se dožadovat puštění do toho pruhu, do kterého mohl v klidu najet už z křižovatky. Navíc ho tam nikdo nepustí, bo si všichni budou myslet, že je chce jenom předjet.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2302
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od Truck Daškam »

No nevím, ten připojovák bejvá volnej. A nějak nepocituju problémy se změnou pruhu, jakože bych se někam nedostal
Chápeš to?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27058
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo má přednost na této křižovatce?

Příspěvek od řidičBOB »

Já mám kousek odtamtud kancelář. Jezdim tamtudy x krát za den...
Nechápu, jaký připojovák myslíš.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Odpovědět