Prodej auta-smlouva

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
pepa33
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: sob 13 črc 23:05

Prodej auta-smlouva

Příspěvek od pepa33 »

Zdravím všechny,
budu prodávat auto, mám ho kupované na IČO jsem živnostník. Poradíte mi prosím, jak nejlíp napsat kupní smlouvu? Pořád čtu na netu vzory, ale spíš myslím, jestli existuje formulace proti kterým by kupující měl problém uspět při skrytých závadách (nebo alespoň formulky, které by neměly ve smlouvě chybět). Auto je v pořádku, ale nerad bych po 3 měsících platil závadu o které teď nevím. Jedná se o 4 roky starou Dacii-LPG.Díky.
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Prodej auta-smlouva

Příspěvek od jirka87 »

pepa33 píše:Aale spíš myslím, jestli existuje formulace proti kterým by kupující měl problém uspět při skrytých závadách (nebo alespoň formulky, které by neměly ve smlouvě chybět). Auto je v pořádku, ale nerad bych po 3 měsících platil závadu o které teď nevím
To jako vážně čekáte, že Vám tady někdo poradí jak ojebat druhého člověka ? Nejste Vy nějakej bratr, nebo švagr Leonidase ? To musí být něco do rodiny tendle syndrom.

Jak jako uspět při skrytých závadách ? Tak pokud je snad auto v pořádku, tak přece nemá skryté závady ne ? Skrytá závada znamená, že o ní vím a prodám auto s tím, že mu nic není. Typicky např. nadměrná spotřeba mot. oleje překračující běžnou míru, zamaskované prohnilé nosné části rámu/karoserie apod...

Poradím jinou věc - na "vychytralce" jako jste Vy naštěstí pamatuje zákon a ikdyž si smlouvu napíšete jak chcete (téměř..jedna možnost tady je, ale Vám radit určitě nebudu) tak stejně zákon má svůj vlastní metr a to je ošetřeno například jako - sepsání smlouvy v tísni / za zvlášť nevýhodných podmínek...Nebo je tam myšleno na kupujícího například s ohledem na jeho neznalost apod...

Takže vyhcánek - pardon, podnikatel s Dacií má smůlu. A pokud jste to myslel tak, že se bojíte, že Vám budoucí majitel za 3měsíce (ono je to 6, ale nevadí) zavolá, že mu umřel motor a Vy to zaplatíte, tak to se dost pletete...Takže jste se buď špatně vyjádřil, nebo jste byl líný se podívat, co je skrytá závada.
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Prodej auta-smlouva

Příspěvek od Spectral »

jirka87 píše:To jako vážně čekáte, že Vám tady někdo poradí jak ojebat druhého člověka ? Nejste Vy nějakej bratr, nebo švagr Leonidase ? To musí být něco do rodiny tendle syndrom.
Na daném požadavku není nic špatného a rozhodně nejde o ojebání. Mýlíš se v následujícím:
jirka87 píše:Jak jako uspět při skrytých závadách ? Tak pokud je snad auto v pořádku, tak přece nemá skryté závady ne ? Skrytá závada znamená, že o ní vím a prodám auto s tím, že mu nic není. Typicky např. nadměrná spotřeba mot. oleje překračující běžnou míru, zamaskované prohnilé nosné části rámu/karoserie apod...
Skrytá vada je jakákoliv vada, která je na vozidle v okamžiku předání kupujícímu, ale není zjevná, tedy jednoduše rozpoznatelná při základní prohlídce na místě. Klidně tedy může jít o vadu, kterou vozidlo dnes již má, ale prodávající o ní neví; projeví se až kupujícímu a přesto - i při nejvyšší poctivosti prodávajícího - není vyloučen nárok kupujícího z odpovědnosti za vady. Naprosto chápu lidi, kteří chtějí použitou věc prodat s klidným srdcem, že jim za 3 měsíce nebude někdo volat a stěžovat si na tisíc věcí; oni vykukové bývají i na druhé straně a není nic "zábavnějšího" než prodat auto podvodníčkovi, který si z něj vybere potřebné náhradní díly, nahradí je svými vadnými díly a pak drze požaduje slevu nebo vrácení auta...
jirka87 píše:Poradím jinou věc - na "vychytralce" jako jste Vy naštěstí pamatuje zákon a ikdyž si smlouvu napíšete jak chcete (téměř..jedna možnost tady je, ale Vám radit určitě nebudu) tak stejně zákon má svůj vlastní metr a to je ošetřeno například jako - sepsání smlouvy v tísni / za zvlášť nevýhodných podmínek...Nebo je tam myšleno na kupujícího například s ohledem na jeho neznalost apod...
Taky není pravda, rozhodně ne univerzální. Co si nemůže dovolit autobazar vůči spotřebiteli, už neplatí pro živnostníka prodávajícího Dačku jinému živnostníkovi, nebo třeba spotřebitele prodávajícího své auto.
jirka87 píše:Takže vyhcánek - pardon, podnikatel s Dacií má smůlu. A pokud jste to myslel tak, že se bojíte, že Vám budoucí majitel za 3měsíce (ono je to 6, ale nevadí) zavolá, že mu umřel motor a Vy to zaplatíte, tak to se dost pletete...Takže jste se buď špatně vyjádřil, nebo jste byl líný se podívat, co je skrytá závada.
Viz výše, pleteš se.

Pro tazatele: kdybyste místo ztrácení času čtením vzorů na netu vyhledal slušného advokáta, tak jste to mohl mít dávno perfektně vyřešené a peníze na advokáta byste vydělal ušetřením času ztraceného čuměním na web.
:ar!
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Prodej auta-smlouva

Příspěvek od jirka87 »

Na daném požadavku rozhodně "je špatného". Protože pokud píše, že se chce vyhnout řešení případné skryté vady, tak je to věc, kterou řeší zákon a nařízení atd..Za to je prodávající zodpovědný. Měl by jsi stejný názor v případě nákupu auta se skrytou vadou ? Nemyslím si.

Skrytá vada - ano,beru zpět a uznávám tvou formulaci. Nemusel by o ni vědět. Jednou jsem takto koupil krosku s rámem prasklým v dost blbě viditelném místě. Ještě tu noc jsem ji dovezl zpět, vyinkasoval peníze. Neujel jsem na ní ani metr, zjistil jsem to při vykládání z dodávky, kdy jsem odkurtnovával a chtěl vyložit ven. Ovšem prodávající se KUREVSKY cukal. Pomohlo až bububu od jednoho člověka, který se sním tak nějak znal. Hodně přínosná zkušenost. Obecně platí nejlepší postup pro prodej je ten,kdy přijedou 2, mají možnost zkontrolovat auto i na zvedáku,ideálně v servisu nebo na STK "na žádost zákazníka" a takové auto je pak řekněme rpodáváno s posvěcením nějakého "orgánu" ve stavu, který on nějak zhodnotil, kupující je s tím seznámen, sepíšou se všechny vady, které nějak společně se stářím a kilometrama dokládají jeho stav ať už naprosto detailně, nebo zevrubněji, ale není to prostě už jen holé konstatování "fáro je v poho kámo, tě přežije, víš jak" ale je něčím jeho stav podložený = klidnější obě strany.

K té smlouvě - rozhodně mám pravdu. A platí to všude. Můžeš si například do nájemní smlouvy na byt napsat, že součástí smlouvy je dohoda o tom, že nájemce si tam nebude psát trvalý pobyt, neude tam kouřit a nebude tam mít zvířata, ale K NIČEMU ti to není, protože vymahatelné to nijak není. A nic tím dotyčný neporuší ikdyž se smluvně zavázal, že toto dělat nebude, protože ty takovým zněním smlouvy porušuješ jeho práva a ta smlouva je tím sama o sobě neplatná. Stejný princip je samozřejmě uplatňován i v jiných oblastech auta nevyjímaje.

S tím motorem se teda rozhodně nepletu. Protože kupující by musel jednoznačně (prokazovací povinnost je na straně poškozeného) dokázat, že motor neumřel v důsledku jím zanedbané péče, ale v důsledku vady, která tam již byla, když auto kupoval, což je naprosto ale naprosto unreal. Neznám JEDINÝ případ, kdy by někdo takto uspěl s reklamací, POKUD se nejednalo o prodej z bazaru, který si při řešení stavu věcí nějak chtěl iklidnit vody aby nedošlo k medializaci případu a poškození jména vlivem propírání takové věci mimo ty 2 lidi tedy bazar a klienta. Viz Černé Ovce atd...Takové případy známé jsou, kdy bazar poskytl slevu na opravu, opravil, atd...O úhradě 100%, nebo vrácení auta za plnou cenu třeba po 4 měsících zpět já osobně nevím, což ale neznamená, že takové případy nejsou, ale hodnotil bych to asi tak, že takového chování stran prodejce je velmi málo a vzhledem k naprostému diletanství mnohých lidí stran užívání auta bych se i já jako prodejce důkladně pídil po tom, na co to auto umřelo než bych vrátil peníze. Což je samozřejmě pochopitelné.
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Prodej auta-smlouva

Příspěvek od Spectral »

Mýlíš se v mnoha věcech, ale evidentně poslouchat nechceš, takže se nebudu namáhat a nebudu se věnovat jednotlivě každému tvému bludu. Mimochodem, je vtipné, když o právu poučuješ advokáta. Tvé příklady stran nájemní smlouvy jsou sice pravdivé, ale jaksi nijak nesouvisejí s odpovědností za vady při prodeji použité věci. Budu tedy konkrétní: pokud jeden podnikatel prodává jinému podnikateli (příklad třeba tazatele, který jako živnostník prodá jetou Dacii jinému živnostníkovi), mohou si ve smlouvě sjednat rozsah odpovědnosti za vady, a to včetně úplného vyloučení odpovědnosti za vady. Pokud jeden spotřebitel (Franta od vedle) bude prodávat jinému spotřebiteli (Jarda z druhé vsi), tak si opět mohou dohodnout vyloučení odpovědnosti za vady. Nejde to v případech, kdy má kupující postavení slabší strany, zcela typicky při prodeji podnikatelem spotřebiteli.

Při prokazování vad je sice břemeno na kupujícím, ale rozhodně to není tak nemožné, jak se domníváš. Mám za sebou několik sporů i třeba proti Áčkům a výsledkem bylo poskytnutí akceptovatelné slevy z kupní ceny nebo zrušení kupní smlouvy a vrácení peněz. Jsou samozřejmě spory, kde kupující tahá za kratší konec provazu a tam to nemá smysl (docela běžně). Nicméně moje pointa byla jinde. Pokud si jako prodávající nevyloučím odpovědnost za vady, tak jakákoliv případná reklamace kupujícího je pro mě zátěž, kterou se musím zabývat. Je úplně jedno, že si myslím, že to někdy za 3 roky a po třech znaleckých posudcích vyhraju, ale ty 3 roky mě to bude srát a budu stresován soudním sporem. Konec konců, stresující je už i jen to, že se kupující vůbec ozve a huláká něco o skrytých vadách a mé odpovědnosti. Ne, na vyloučení odpovědnosti za vady nic špatného není, pokud prodávající kupujícímu nic nezatajuje. Já když prodávám, tak chci mít taky svatý klid. Řeknu všechno na sto procent, ať si to kupující proleze do detailu, ale pokud si to koupí, tak už je to na něm.
:ar!
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Prodej auta-smlouva

Příspěvek od jirka87 »

v podstate to meritum veci rikame oba stejne,ale jinou reci. Ja jsem nerekl,ze se te zodpovednosti nejde zrict. Ja jsem rekl,ze tady jemu ten priklad uvadet nebudu. To je rozdil.

A co se tyce prukaznosti,soudu,posudku atd tak ano. Tam je to jak pises,ja to nepopiram. Ale proto jsem uvedl,ze nejlepsi je hrat na otevrene karty. Priklad z praxe. Koupil jsem za XY auto s ne uplne OK palivovou soustavou. Prodavajici mi tvrdil,ze delal cerpadlo a vsechny vstriky,ale asi tam neco zase hapruje. Asi ze bordel v nadrzi. Cena byla smesna, koupil jsem.

na diagnostice po ujeti asi 1000km a provedenem zakladnim servisu za 12tis vyslo najevo,ze vstriky menil ten ohon jen 2 a nenakodoval je ani. Takze jsem auto zainzeroval za nakupni cenu, 12tis odepsal jako ztratu,detailne popsal a dolozil,ze ty vstriky jsou spatne a s cistym svedomim jsem prodal. A tak to ma byt. Ne sockovat na netu rady jak vymrdat se zakonnou povinnosti neco uznat.

pokud nechce zakladatel nic resit,at to proda da AAA. Radim to tak vsem. Psychicky pricetny clovek tam nic kupovat nebude, auta si tam maji moznost proverit u vykupu dobre a jak sam pises,tak ikdyz obtizne,prava se dovolat u takoveho subjektu vyjimecne lze
Odpovědět