Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Volné diskuse na libovolná témata...
Potapka
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: sob 13 črc 08:40

Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od Potapka »

Ahoj,

bohužel se mi podařilo koupit auto po záplavách. Dříve jsem se na to při vybírání auta zaměřoval, ale jelikož už je dlouho po záplavách, tak mě nenapadlo, že i dnes se takové auto dá koupit a tak jsem nebyl obezřetný.

Když se člověk začne dívat cíleně, tak na to přijde. Podvozek je dost zrezivělý, mechanik říkal, že takhle orezlou nápravnici v živote neviděl. To samé říkal druhý, když měnil destičky a ukazoval mi staré. Minulý majitel si ani nedával práci, aby vyčistil skvrny od bahna na sedačkách. Tvrdil mi, že vozil psy. Dal jsem to vytepovat a i čistírna s tím měla hodně práce, nicméně to zvládli. Typický zápach bahna v interiéru cítit není, ale to nebyl ani předtím.

Další projevy:
- přesně do poloviny zanesené světlomety. Vsadím se, že kdybych je chtěl nechat rozleštit, tak se přijde na to, že je to zevnitř.
- rez v interiéru - nabíjecí konektory, kolejnice u sedaček...
- stopy po bahnu i na místech, kam by se nikdy dostat nemělo, mezi sedačkami, nahoře u pátých dveří...
- občas nefungující elektrické přislušenství - jednou je to tempomat, potom rádio...

Finální potvrzení jsem dostal, když jsem si do Googlu zadal město, odkud prý tento mladík před 6 lety vozidlo kupoval a první odkaz na mě vyhodil obrázky záplav v dané lokalitě, přesně v měsíci před koupením vozu !! Musel o tom vědět.

Teď tedy otázka, co s tím? Jezdit v tom nechci, nerad bych se někde zabil, až třeba nevystřeli airbagy. Ale zase také nechci naápit někoho dalšího. I když, mě o tom taky nikdo neřekl a nikde to napsané není. Kupní smlouva o tomto mlčí. Auto stálo 50.000. Bohužel už jsem do něj dalších 30 dal, než jsem na toto přišel.

Mimo tohoto fatálního zjištění je ještě načaté turbo, opravu mi nacenili na dalších 20 tisíc. O tom předchozí majitel také mlčel.

Má cenu se pouštět do soudního sporu? Podle mě bych musel vyhrát, jelikož jsou to jasné skryté vady, které byly na autě již v okamžiku koupě. Dostat zpátky svých 50 a nemuset se klepat, že na mě někdo, komu jsem tuhle vránu prodal, vytáhne za rok to samé, by nebylo špatné - i když něco bude stát advokát a soud. Ještě je možnost, že majitel sklopí hlavu a dohodneme se na vrácení a odstoupení od smlouvy.

Auto jsem na sebe ještě nepřepsal - může mi to nějak ulehčit situaci, nebo je to jedno?

Díky.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od řidičBOB »

V našem soudním systému musíš ty prokázat vinu protistraně. Čili u soudu budeš muset prokázat, že mladík o tom věděl a tuto skutečnost záměrně zatajil.
A to si myslím, že bude problém...
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Shr3k
Mistr volantu
Příspěvky: 758
Registrován: pát 19 srp 11:15

Re: Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od Shr3k »

OT "načaté turbo", to je kua slang. :D IMO nevím jak by to průměrný majitel automobilu, ne zrovna automechanik nebo fanoušek, mohl poznat.
2022 BMW 540xdT, 2019 Mazda2 1.5 Skyactiv-G A/T
2022 BMW K 1600 B
WWW.MAZDAKLAN.CZ
honziss
Letec
Příspěvky: 3442
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od honziss »

Rozprodat na ND.
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Potapka
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: sob 13 črc 08:40

Re: Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od Potapka »

řidičBOB píše:V našem soudním systému musíš ty prokázat vinu protistraně. Čili u soudu budeš muset prokázat, že mladík o tom věděl a tuto skutečnost záměrně zatajil.
A to si myslím, že bude problém...
Tak podle právníka to, jestli o tom mladík věděl, nebo ne, nemá vliv na zodpovědnost za skryté vady a šance na výhru je velká. Takže jdu do soudu. Dávejte si bacha i vy, co chcete prodat nějakou šunku a prodávající neupozorníte na všechny vady.
¨
Načáté turbo bylo diagnostikováno profi firmou. Má o cca 40% snížený plnící tlak, proto auto v otáčkách tolik nejede a žere o 2l více. Pokud tyto závady nebyly vyjmenovány v kupní smlouvě, lze na ně uplatnit reklamaci Stačí posudek, že už tam pravděpodobně byly v okamžiku koupě.

https://automix.denik.cz/zivot-ridice/d ... 80427.html

,,Zákon stanovuje maximální dobu šesti měsíců od uskutečněného prodeje jako dobu, ve které se může projevit skrytá vada. Může se jednat například o vadné turbo nebo palivové čerpadlo, únik chladicí kapaliny nebo oleje a tak dále. Projeví-li se vada v šestiměsíční lhůtě, pohlíží zákon na věc, jako by byl vůz vadný už při převzetí." :)

Navíc mám právníka, který chce 20% z vyhraného sporu a z prohraného nic, takže jdu do toho, nemám co ztratit !! :ymdevil:
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5408
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od Stepan »

Potapka píše:
Tak podle právníka to, jestli o tom mladík věděl, nebo ne, nemá vliv na zodpovědnost za skryté vady a šance na výhru je velká. Takže jdu do soudu. Dávejte si bacha i vy, co chcete prodat nějakou šunku a prodávající neupozorníte na všechny vady.
¨
tak tohle mi říct právník, tak jeho kancelář opustím co nejrychlejc. Klidně hlavou napřed skrz vokno. Ve třetím patře.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
Shr3k
Mistr volantu
Příspěvky: 758
Registrován: pát 19 srp 11:15

Re: Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od Shr3k »

Potapka píše:Navíc mám právníka, který chce 20% z vyhraného sporu a z prohraného nic, takže jdu do toho, nemám co ztratit !! :ymdevil:
Jo máme tu jednoho takového "eksperta" s právníkem Mgr. Jiřím Klegou, reklamuje, že mu v mazdě přibývá olej, jak se ředí naftou při nedokončených regeneracích DPF. V prvním kole tam zahučel za bezmála 56 litrů, v druhém za bezmála 28 jen na poplatcích a palmáre protistraně. A to se vyplatí.

Řekl ti právník taky, že něco takového existuje?
2022 BMW 540xdT, 2019 Mazda2 1.5 Skyactiv-G A/T
2022 BMW K 1600 B
WWW.MAZDAKLAN.CZ
tp005
Autoškolák
Příspěvky: 91
Registrován: pon 15 kvě 06:06

Re: Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od tp005 »

Nazdar,

No teď nedávno jsem se díval na nějaké ty černé ovce a tam se taky diskutovalo o tom že jak hodnota ojetého vozidla padne pod 10% z pořizovací ceny nového, tak se na auto pohlíží jako na "vrak" souhrn náhradních dílů.
Tak teď jsem zvědaví kdo to tu rozebere.
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3951
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od HondaMan »

Tak hlavně u auta za 50 nelze očekávat TOP stav byť vytopení je vcelku specifická závada.
2.9T RWD
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupil jsem vytopené auto - co dál?

Příspěvek od řidičBOB »

Potapka píše: Tak podle právníka to, jestli o tom mladík věděl, nebo ne, nemá vliv na zodpovědnost za skryté vady a šance na výhru je velká.
Tak na to soudní stání bych prosil lístky do první řady!
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Odpovědět