Podnikání na živnost okolo aut a veteránů

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
TXH
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: stř 20 zář 09:26

Podnikání na živnost okolo aut a veteránů

Příspěvek od TXH »

Dobrý den, je mi 27 let, úspěšně vyučený jako elektrikář slaboproud, už 8 let pracuji v zaměstnání čím jsem vyučen jako technik, výroba složitých el zařízení a montáže za každého počasí. Když jsem začal pracovat po vyučení začal sem s výplatou 7 tis, teď už mam kolem 13,5 až 14,5 tis měsíčně. Mam už přítelkyni a nějaké výhledy do budoucna a i plány koupit nějakou starou nemovitost a tu postupně opravit a stávající výplata opravdu nestačí, abych to vše utáhl, natož aby mi dali půjčku. V tomto zaměstnání už zůstat nadále nechci, jednak se zvyšují nároky a za čím dál tím více věcí být zodpovědný a finanční ohodnocení nijak neporoste, ale práce navíc to ano.

Hledal jsem i jiné práce ve velkém okolí a peníze jsou stejné a nebo dojíždět do zahraničí, což nemohu, protože mam i nějaké povinosti doma, pomoc rodičům atd ..

Už delší dobu přemýšlím o podnikání na živnost.

Mezi mé koníčky patří oprava elektroniky a spotřebičů, oprava počítačů a notebooků.... dále pak oprava a renovace starých aut a autodílů, karosářské a lakýrnické práce atd ...

Jelikož nejsem tím vyučený tak bych musel zvolit nějaké podnikání ohledně volné živnosti.

Na jaře jsem šel na živnostenský úřad s nápadem že si založím eshop s použitý renovovaný autodíly na veterány atd. Dělal bych výkup, takže psát výkupní listy (Pani na úřadě tvrdila že do výkupního listu není podmínka psát rodné číslo, přitom na internetu je psáno že ano, ale budiž ...) ty bych nechal zrenovovat a pak na eshopu prodávat, zákazník si díl objedná a nechám mu ho poslat na dobírku, vypíšu složenku že peníze pak se pošlou na bankovní účet (Pani na úřadě tvrdila že tím pádem bych nemusel mít EET..). Ale co byla potíž tak na eshop kde budu prodávat jen na internetu tak mám mít provozovnu, což je pro mě potíž. Z místa bydliště od rodičů sem se odstěhoval a bydlím u přítelkyně ( v rodinným domku s její rodiči), takže tam mít provozovnu nemohu mít a ani by mi to nepovolily, v předchozím bydlišti tam mít taky provozovnu nemohu, něco v okolí na pronájmu není a pokud je tak za nějaké částky typu 30 000kč a podobně, což je raketa a to bych vydělával jen na to... Takže z toho sešlo, což mi dost vrtá hlavou dost obchodníků na netu má eshopy a nakonec to mají doma v bytě, takže mě paní na úřadě zbytečně strašila a nebo pak hodně lidí to dělá na čerňáka ?


Jsem z toho bezradný a nevím jak to vyřešit aby to bylo správně. Dost by mě bavily renovace a práce s auty, začal sem s tím od 16 let, dnes mě štve že jsem se radši nešel učit automechanikem.

Je nějaké řešení aniž bych teď musel mít provozovnu a mohl využít nějakou volnou živnost na nějaké práce ohledně starých aut a renovace / lakování / tryskání pískem ?

Nebo koupit dodávku a z té udělat pojízdnou dílnu a jezdit třeba za zákazníky a na jejich pozemku provádět činnost ?

Někdo mi říkal že když nejsem tím vyučený tak najít někoho kdo je tím vyučený a sepsat spolu smlouvu že mě zaučuje/školí a tím pádem mohu otevřít řemeslnou živnost ? (Je třeba aby ten člověk byl vyučený a nebo musí taky podnikat v tom oboru ?)

Děkuji za odpovědi a taky bych byl rád, aby se k tomu vyjádřily lidi co byly ve stejné situaci jako já a nebo podnikaj v podobných oborech.
Naposledy upravil(a) TXH dne stř 04 říj 12:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dallen
Mistr volantu
Příspěvky: 856
Registrován: sob 17 pro 16:02

Re: Podnikání na živnost okolo aut a veteránů

Příspěvek od Dallen »

a, Odkud jsi?
b, Provozovnu můžeš mít místo trvalého bydliště
AR166V6, F850 Special
EX^3 AR 156TS EX^2-Š120, EX^1 fáčko
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5425
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Podnikání na živnost okolo aut a veteránů

Příspěvek od M.Z. »

a) to už se asi nedozvíme

asi bych se nejdřív nechal zaměstnat v oboru a pak se rozhodoval.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
Uživatelský avatar
eLzyx
Autoškolák
Příspěvky: 57
Registrován: pon 07 kvě 11:38

Re: Podnikání na živnost okolo aut a veteránů

Příspěvek od eLzyx »

mi neříkej, že jako elektrikář neseženeš lépe placenou práci. U nás ve fabrice byl problém nějakého sehnat, tak museli jít s nabídkou nahoru ...

chápu, že začít podnikat je těžké, ale dle mého názoru si to chce s klidnou hlavou sednout a popřemýšlet nad tím, co můžeš nabídnout. A to pak začít dělat při zaměstnání dokud ti to neponese více a více, až tě to uživí. Určitě bych si vyškrtl z hlavy "umím vše" a raději se na něco specializoval. Třeba na výrobu kabelových svazků pro veterány. Jenže abys něco takového mohl dělat, tak musíš vědět, který model trpí mizernou elektroinstalací, aby se ti vyplatilo tím zaobírat. Je více než vhodné používat původní barvy vodičů. Což předpokládá, že tyhle vodiče/kabely máš skladem - problém bude je sehna. Dost možná si je budeš muset nechat vyrobit na zakázku. Je také vhodné vědět, kde vzít, či jak vyrobit konektory. A abys tohle mohl dělat, tak potřebuješ mít přístup k nějakému takovému veteránovi. Pak už si to podle prvního svazku natlučeš na vzorovou desku a taháš jeden za druhým.
PS: kdyby ti to náhodou neslo a vydělals miliony, tak bych jako odměnu za nápad prosil hlavní svazek na VW T2 ...

PPS: co se týče pískování pískem ... za to bych "renovátorům" urazil pazoury až u zadele. Nenechal bych si otryskat ani plechové disky, protože to na těch discích doyebe všechna loga. A z plechu to udělá řešeto, případně u rozměrnějších aut to umí i vyboulit plech. Jsou i šetrnější způsoby odstraňování starých laků a koroze. Třeba tryskání suchým ledem nebo sodou.
Písek je vhodný tak na mostní konstrukce, nebo buldozery ...
Volvo S60 2.4T
VW T2
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3205
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Podnikání na živnost okolo aut a veteránů

Příspěvek od mattonecz »

13,5 tis... to je normalni vykoristovani. taky sem to zazil, dokonce v Praze, dnes bych za to nevstal z postele.. s tim ze mas tolik let zkusenosti by si ve vetsim meste ci okoli musel sehnat min za dvojnasobek..
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3951
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Podnikání na živnost okolo aut a veteránů

Příspěvek od HondaMan »

Je to o úhlu pohledu. 14,5tKč čistého může být skoro 20 hr. mínus stravenky, což až tak nereálné a úplně mimo bez maturity není.

Na druhou stranu v době, kdy operátor ve ŠA či skladník v Amazonu/Kauflandu pracující na směny má all-in cca 40 hrubého...
2.9T RWD
Uživatelský avatar
k86
Mistr volantu
Příspěvky: 790
Registrován: úte 10 kvě 07:36

Re: Podnikání na živnost okolo aut a veteránů

Příspěvek od k86 »

dneska v dobe temer nemoznosti sehnat cloveka do vyroby (v inzeratech operator vyroby) se divim, ze za 14,5 sikovnej clovek s ambicema nekde dela.
Pokud nebydlis v nejake opravdu zakopane prdeli v severnich cechach nebo na Sumave, kde v okoli nejsou automotive firmy, tak si troufam rici, ze by snad nemel byt problem.
FFIIIC FL 2.0TDCI 110kw - Samochod firmowy
Mondeo 2012 1.6 Ecoboost 118kw
TXH
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: stř 20 zář 09:26

Re: Podnikání na živnost okolo aut a veteránů

Příspěvek od TXH »

Dobrý den všem, omlouvám se že jsem ihned neodpověděl, ale neměl sem teď moc času sedět u PC..

Jsem jinak z daleké vesnice v okresu Strakonice - Jihočeský kraj.

Jde mi o to že provozovnu si na úřadě představují jako podnikatelské prostory co budou všechny jejich požadavky a zákony splňovat.

Přemýšlel sem že bych měl i auto a to předělal jako pojízdnou dílnu, je to sice na prd, ale než řešit ze začátku provozovnu za několik milionů, tak jako pro začátečníka jestli by to třeba nestačilo?

Dnes se všude tvrdí že je nedostatek pracovních míst a že dělníkovi zaplatí "bohatě" v desítkách tisíc, ale pak v realitě to pak končí takhle práce za "pár drobných" na přežití s bídou do dalšího měsíce. Práce ve svém okolí sem hledal, ale nijak se to neliší od toho co dělám teď, proto bych rád od tohoto oboru radši opustil a radši řešil to co mě opravdu baví a dělám to i ve svém volném čase.


Nechci tu nijak si stěžovat nebo fňukat či někoho pomlouvat, to opravdu ne, chci tu jen v klidu probrat co a jak a najít nějaké řešení.

Na svém živnostenském úřadě sem se samozřejmě ptal, ale tam sedí paní a do tohohle oboru nijak neví dí a sama mi řekla že nedokáže mi moc poradit..

Hledal jsem i na internetu jestli není nějaká oficiální poradna od živnostenského úřadu, že bych jim tam poslal dotaz a dostal pak nějakou ověřenou odpověď, zatím sem nic takového nenašel...


Rád bych se pohyboval kolem aut, klidně i vykupoval autovraky bez TP a ty rozebral a rozprodal díly.. nebo klempířské práce a s tím lakýrnické práce .. renovace dílů na veterány atd ...


Jinak ze své zkušenosti ještě ohledně toho pískování když tu padla na to řeč, tak se nedivím že jste naštvaný, ono když se vozí alu disky někam kde mají pískovačky na silné ocelové konstrukce a pískují to korundem, aby z toho ty mraky rezu rychle ztloukly tak pak není divu že se alu disky poškodí jejich povrch, taktéž bych je nedal opískovat tímhle způsobem. Měl sem od kamaráda přes léto práci co si nechal takhle opískovat disky a skončily tragicky, tak zničený povrch snad nikdo nikdy neviděl, pak to dopadlo na měsíc ruční práce s vybrušováním do hladka, rovnání a vyhlazování povrchu až pak následně do černého lesklého laku. ŠÍLENÁ PRÁCE! Ale povedlo se je zachránit.

Jinak ohledně pískování hliníku je lepší to pískovat balotinou jsou různé hrubosti a pak případně ještě jemněji sodou. Ale pak je otázka zvážení na zákazníkovi jestli si nechá za 200kč za kus skoro definitivně zmrvit kola a nebo zaplatí za draho za profi šetrné opískování. \:D/
Odpovědět