IT poradna

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16350
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: IT poradna

Příspěvek od pavproch »

Mám LAICKÝ dotaz (nedělejte proto ze mně tupce a lamu, kuju). Budu ráth za nasměrování a prvotní orientaci.

Jak se do dokumentu (dokument vytvořený ve wordu nebo excelu, verze 2000) resp. do PDF z něj vytvořeného přidává digitální podpis ?


Stačí na to virtuální PDF tiskárna (PDF Creator) nebo musím mít plnohodnotný Acrobat?

(Secure store a čipovku s "kvalifikovaným" i "obyčejným" certifikátem mám, ale kterým to mám podepsat? A jak?)

Důvodem je to, že někteří zákazníci po mně chtějí faktury v PDF mailem, cituju:
Povinný formát faktury je digitální forma PDF (čitelné) s elektronickým podpisem nebo elektronickou značkou, tak aby byla zaručena důvěryhodnost dokumentu (neodesílejte nám oskenovanou verzi faktury).
Čitelné PDF znamená, že dokument bude také obsahovat textovou vrstvu umožňující vyhledávání textu a umožňující automatické zpracování systémem.
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: IT poradna

Příspěvek od ctrl_j »

Umi to i free verze Acrobat Reader DC.
Otevres PDF ktere chces podepsat, na liste das nastroje (tools) a das Certifikaty (Certificates).
Pak das nahore na liste co vyskoci Digitalne podepsat (Digitally Sign), vyberes misto kam se ma podpis vlozit a uz jen naklikas odkud se podpis natahne.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16350
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: IT poradna

Příspěvek od pavproch »

Kuju.
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16350
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: IT poradna

Příspěvek od pavproch »

Jinde (OF.cz) mi poradili jinak a ono to funguje...
pavproch píše:Tak ten SW pro podpis PDF stažen ze Slunečnice, zkušební faktura vytvořena, podepsána (je to easy i pro takovou lamu, jako su já) a odeslána zákazníkovi ke konzultaci, zdali vyhovuje obsah a forma... mno, uvidíme, ulyšíme, řekl hluchoslepý.... :mrgreen:
pavproch píše:OK, vyhovuje.
Čili faktura v excelu, přímo z něj tisk PDF (bez razítka či podpisu), připojit čipovku, přetánout to PDF na ikonu, zadat PIN do čipovky a fertig.
Kéž by všechno bylo takle jednoduché a přímočaré....
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16350
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: IT poradna

Příspěvek od pavproch »

Už od roku myslím 1997 mám soukromé mobilní číslo - tenkrát měly předplacenky u Telecomu (dnes o2) za 602 číslo 8..... A už někdy od roku 2005 či 2006 mi na něj tak 1-2x za měsíc zavolá (vždy jedno jediné krátké zazvonění + zavěsí, ještě nikdy jsem nebyl dost rychlý/pohotový, abych to zvednul...) "neviditelné/skryté" číslo... takže nelze blokovat/strčit do ignore listu apod.

Celý loňský rok (co sem byl převážně po chorobincách) bylo ticho, fčíl už zase prudí....

Někde na mobilmanii či kde sem se dočet, že to prý PaCh tak zjišťuje polohu, kde se dané číslo nachází... se mi ale moc nechce věřit, proč by sledovali zrovna mě.... bezúhonného bílého malého kapitalistu s normální sexuální orientací.... ledaže by quli anti-EU myšlenkám :D

Vo nic vlastně negou, ale sere mě to.... stává se to i někomu dalšímu a lze se nějak bránit ?!?!?
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
oxik
Letec
Příspěvky: 1816
Registrován: pát 27 čer 10:30

Re: IT poradna

Příspěvek od oxik »

Tohle většinou bývají nějaké marketingové služby, které zjišťují, jestli je číslo ještě aktivní.. jak se tomu bránit..těžko když volají pokaždé z jiného čísla
Uživatelský avatar
Jaarda
Adept autoškoly
Příspěvky: 15
Registrován: pát 31 bře 16:53
Bydliště: Morava

Re: IT poradna

Příspěvek od Jaarda »

pavproch: Mě se stává u T-mobile to samé, ale o proti tobě mě se neukáže vůbec nic, prostě to jednou zazvoní a ve zmeškaných hovorech je prázdno, mám Lumii 550 tak jestli to není systémem v mobilu a nebo operátorem.
RIDE TO LIVE – LIVE TO RIDE
Uživatelský avatar
Kavis
Mistr volantu
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 10 říj 10:49

Re: IT poradna

Příspěvek od Kavis »

Me se to stavalo na firemnim cisle v minule praci. Nekdy i trikrat do tydne..
Uživatelský avatar
Jaarda
Adept autoškoly
Příspěvky: 15
Registrován: pát 31 bře 16:53
Bydliště: Morava

Re: IT poradna

Příspěvek od Jaarda »

Jak tak čtu, tak nésu sám, ale třikrát do týdne? #-o
RIDE TO LIVE – LIVE TO RIDE
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1935
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: IT poradna

Příspěvek od Lachende Bestien »

@pavproch Obecně čím starší číslo, tím hůře z hlediska obtěžujících prozvánějících a hned pokládajících marketingových mrdek.
Pak též záleží na tom, v kolika dostupných veřejně i teoreticky "neveřejně" (úředníci) seznamech čísel kdy figurovalo či figuruje.
Dokážu si představit, že to může být dobrý byznys, nějaký relativně jednoduchý algoritmus, prozvoní a po velmi krátké době hned položí, číslo se uloží jako "aktivní", případně se vyhledá v seznamech pravděpodobný majitel, a když nám seznámek pěkně nabobtná (desetitisíce/statisíce+ tipuju), hurá s nabídkami do vybraných "prověřených" marketingových agenturek.

Teoreticky samozřejmě nemůžeme vyloučit ani zcela "legální" záškodnickou aktivitu některých špehovacích, voyerských, zbabělých fízlocystů, nicméně ve vašem případě bych si dovolil pochybovat; ledaže byste nějakému neschopnému závistivému papalášovi šlapal na kuří oka; nebo byste se zabýval "ilegální" formou kapitalismu, to jest ve většině případů neživil státní aparát - neplatil "zdravotní pojištění", "sociální pojištění" a jiné daně a poplatky za sebe i své zaměstnance.

Vidět částku, kolik třeba ročně nasypete byrokratům, asi bych to dlouho rozdýchával...

Fízlocysté a spol. by vám místo silniční buzerace měli mazat kvalitní domácí med kolem húst a zároveň jazykem zjišťovat senzorické kvality stolice in vivo.

Edit. Zbavit se těch otravných prozváněcích hovádek lze současně se zbavením se ultimátního špehovacího nástroje (prokazatelně) a potenciálně stimulátoru růstu nádorů (být po desítky let mnoho hodin denně ozařován zdrojem prakticky přiloženým na těle... můžeme to nazvat konspirací, nebo zdravým skepticismem, každému co jeho jest).

Jinak bohužel; co jsem nezjišťoval, ale teoreticky by to určitě mělo být možné, a to sice omezení spojení na pouze předem daná čísla, ostatní by to automaticky nespojilo. Zda (a kteří) výrobci mobilních zářičů/operatéři to umožňují, to opravdu tucha nemám.
S americkým svazem na věčné časy a nikdy jinak!
SS americké - náš vzor!
Odpovědět