Zapis rafku a pneu do TP - zaruka

O více i méně povedených úpravách originálu.
Odpovědět
Abre
Autoškolák
Příspěvky: 81
Registrován: pát 27 pro 14:19

Zapis rafku a pneu do TP - zaruka

Příspěvek od Abre »

Zdravim
Chci si podle postupu
http://www.mdcr.cz/cs/Silnicni_doprava/ ... ozidla.htm
nechat zapsat dalsi rozmer rafku do TP. Prodejce disku ma Typovy List, takze by to nemel byt problem.
Ale mate me tahle veta:
Záruční podmínky stanovené výrobcem vozidla platí v původním rozsahu, tj. na montáž ráfků a kol nad rámec udávaných výrobcem vozidla a s tím dotčených mechanismů se tato záruka nevztahuje
Prijde mi to jako hlava 22, ale nejsem pravnik tak je treba chyba u me.
Nicmene, pokud "tj." znamena "to jest", tak prijdu o zaruku na podvozek nebo ne?
Diky za podnety.
Abre
Autoškolák
Příspěvky: 81
Registrován: pát 27 pro 14:19

Re: Zapis rafku a pneu do TP - zaruka

Příspěvek od Abre »

Co se mi podarilo zjistit, tak zakonna dvouleta zaruka by mela platit bez omezeni, jak se zachova vyrobce u prodlouzene je otazka.

Ale zkusim jeste jeden dotaz ohledne alternativnich rozmeru pneu a rafku.
Od vyrobce jsou povolene 225/45R18 7,5J18 ET45 a 205/55R17 7J17 ET42.
Chtel bych tam dostat 225/50R17 7,5J17 ET45.
Typovy list na ten rafek sezenu a zapsat pujde, ale problem je pneu.
Kupodivu muzu mit podle typoveho listu, bez uprav na aute 225/45R17 ale uz ne 225/50R17
Pritom zvenku je sirka valce stejna (225) a vyska i obvod je u 225/50R17 porad mensi nez u povolene 225/45R18.
Zevnitr by problem byt nemel, kdyz 225/45R17 je homologovana bez uprav na aute.
Napada nekoho proc by to neslo?
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Re: Zapis rafku a pneu do TP - zaruka

Příspěvek od Jenyk »

Na typovém listu ráfku jsou i povolené rozměry pneu a zapisují se do TP společně s ráfkem. Neschválený rozměr může být problém při kontrole nebo havárii. Někdo extrémně všímavý může argumentovat tím, že vozidlo s neschváleným rozměrem pneu je nezpůsobilé provozu na pozemních komunikacích. Dopady by mohly být velmi nepříjemné. Zatím jsem ale o takovém případu neslyšel.
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
Beny9700
Pan Řidič
Příspěvky: 337
Registrován: pon 16 dub 18:18

Re: Zapis rafku a pneu do TP - zaruka

Příspěvek od Beny9700 »

To by se musela prokázat přímá souvislost nevhodných pneumatik s nehodou.

K zápisu do TP - buď přímo při koupi ráfků s pneumatikami získat typový list pro dané auto. Já to řešil dotazem na dovozce vozidla, poslal mi za 1300 Kč :-( potvrzení s výpisem povolených rozměrů (na STK totiž mají zastaralé katalogy, kde uvedený rozměr neměli). Na evidenci mi kola zapsali za poplatek 50 Kč a mám klid.
Proháním atmosféru 2,5 V6, 1,8T a dále 2,8T V6 4x4, k tomu ještě 3.0 R6 s kompresorem a 3,0TDI. Až na jedno auto samé 6-ti válce. A navzdory ekoteroristům si to užívám :-). Zahájil jsem boj proti globálnímu oteplování - pořídil jsem si roadstera :-).
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27033
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapis rafku a pneu do TP - zaruka

Příspěvek od řidičBOB »

Já to nedávno řešil. Problém je ten, že typový list musí potvrdit STK a to tam nedá berana, aniž by ty pneu a ráfky viděl. Já měl taky o 5 vysší gumu než byla v typovém listu jako doporučená a tak jsem musel zajít na jinou STK, kde jsme se tak nějak soudružsky domluvili :)
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Abre
Autoškolák
Příspěvky: 81
Registrován: pát 27 pro 14:19

Re: Zapis rafku a pneu do TP - zaruka

Příspěvek od Abre »

řidičBOB: to je prave ten problem. Nemuzu prece dat 30 tisic za disky + pneu a pak teprve zjistit ze to nejde. Potrebuju to zapsat driv nez je objednam. Takze to s privrenim oka lze. V Praze a okoli me napada zkusit Dekru, kdyz homologuji i prestavby. Kdyby mel nekdo vyzkouseny typ, prosim SZ.
Krom toho by me ale zajimalo jestli mi neunika neco technicky. Z vnejsku ten muj poptavany rozmer nikde nepresahuje 225/45r18, ktere homologuje vyrobce, a zevnitr zase 225/45r17 ktere budu mit v typovem liste k rafku. Umisteni kola v podbehu bude stejne jako u 7,5j18ET45 podle VTP, jen to bude 17" rafek. Ze na to nemuzu nasadit snezne retezy je mi jasne, a u letni gumy to neresim, ale aby treba pri plnem rejdu a propruzeni kola to nekde nedrelo.
Uživatelský avatar
jarka
Letec
Příspěvky: 2802
Registrován: stř 16 úno 10:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapis rafku a pneu do TP - zaruka

Příspěvek od jarka »

Normálně napiš na alcar.cz, jaký rozměr disků a pneu na konkrétní auto by jsi chtěl zapsat a pokud pro danou kombinaci existuje typový list tak ti ho za cca litra pošlou (pokud nebude přímo pro tvý disky, tak se ti na typovým listu bude lišit jen KBA číslo). Pak disky s pneu namontuješ a skočíš na STK a pokud není technik debil (jakože většina asi chápe, že když jsou shodný všechny rozměry a jen se liší výrobce - liší se KBA číslo disku) tak ti to potvrdí a na inspektorátě zapíšou do TP. A nemáš pravdu - technik by ti to správně měl potvrdit až když je uvidí namontovaný na autě (což je docela vtipný, páč tam musíš přijet s nehomologovanýma diskama - případně je tam někde na parkovišti musíš přehodit).
"Auto s pohonem předních kol je jako řízená havárie." - Walter Röhrl (Speed, 04-2017). :D
Odpovědět