Volant vibruje od 120km/h výš

Když se chcete ponořit do nitra...
Uživatelský avatar
aikoN
Letec
Příspěvky: 1046
Registrován: stř 16 úno 18:32

Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od aikoN »

Zdarec,
po dlouhé době jsem si nechal na autě udělat geometrii a teď když jedu nad těch 120, začne volant vibrovat. Je možné, že jsou gumy z předchozí špatné geometrie tak blbě sjeté nebo je to spíš náhoda a posralo se vyvážení při sundávání kol? Byl to trochu rozsáhlejší servis.

Je mi divné, že to nedělá pořád, vnímám to opravdu nárazově až od té rychlosti. Chtěl jsem zkusit i jestli to s vyšší rychlostí přestane, ale rovinka nebyla dost dlouhá :-w . Asi zítra zkusím přehodit přední gumy za zadní, jestli to přestane.
Rychlost zabíjí!
Uživatelský avatar
PeTr7650
Pan Řidič
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 17 úno 22:27

Re: Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od PeTr7650 »

me to delaly stary kola na aute. Co zvlneny kotouce? ME tak napada, kdyby se Ti hodilo, mam tu komplet na ZX, na predek, Brembo MAx a k tomu desticky. Zbyly mi z auta.
Uživatelský avatar
aikoN
Letec
Příspěvky: 1046
Registrován: stř 16 úno 18:32

Re: Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od aikoN »

Na kotouče jsem se obratem ptal dotyčného mechanika a říkal, že kontroloval a byly v pohodě, viděl bych to spíš na něco s kolama. Ty Bremba jsou lákavé, ale asi to budu muset ještě chvíli vydržet se starýma brzdama. Teď jsem se dost vyšťavil - repase zadní nápravy, rozvody, olej, filtry, kapaliny, svíčky, lanka, rez... Snad to dá teď už chvíli pokoj :ympray:
Rychlost zabíjí!
Uživatelský avatar
PeTr7650
Pan Řidič
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 17 úno 22:27

Re: Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od PeTr7650 »

kurde, mas novy auto :-D. Ted uz se tam nema co vysrat :-D
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od EL_XEL »

aikoN píše:Zdarec,
po dlouhé době jsem si nechal na autě udělat geometrii a teď když jedu nad těch 120, začne volant vibrovat. Je možné, že jsou gumy z předchozí špatné geometrie tak blbě sjeté nebo je to spíš náhoda a posralo se vyvážení při sundávání kol? Byl to trochu rozsáhlejší servis.

Je mi divné, že to nedělá pořád, vnímám to opravdu nárazově až od té rychlosti. Chtěl jsem zkusit i jestli to s vyšší rychlostí přestane, ale rovinka nebyla dost dlouhá :-w . Asi zítra zkusím přehodit přední gumy za zadní, jestli to přestane.
No když mi vibroval volant v autě od nějakých 120 do cca 140 tak to bylo špatně vyváženým kolem. Takže bych si tipl, že tohle bude taky ten případ.
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od Vana »

jj, kola
vyvážení, křivé disky nebo vadné pneu
Uživatelský avatar
merlin
Porsche Expert
Příspěvky: 1127
Registrován: stř 16 úno 17:05
Bydliště: Bratislava

Re: Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od merlin »

Ak to auto ma vela najazdenych kilometrov, moze to byt aj struktualna pevnost karoserie v oblasti stlpika volantu. Dost casto sa to stava autam +200tis.km a neda sa to odstranit.
Spaste svet od ľudí ktorý ho chcú spasiť
Uživatelský avatar
aikoN
Letec
Příspěvky: 1046
Registrován: stř 16 úno 18:32

Re: Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od aikoN »

Tak jsem zkusil přehodit přední za zadní a vibrace ustaly. Bohužel jsem si všiml jiné "vychytávky".

Utáhl jsem šrouby momenťákem a druhý den jsem kontroloval, jestli se nic nepovolilo. Vše v pohodě, až na jeden šroub vpravo vepředu, který se volně protáčel. Vyndal jsem ho a zjistil jsem, že je v náboji stržený závit. Dojel jsem za soustružníkem, jestli by mi to nevyřezal. Změřil si šroub, zkusil prořezat, ale zdálo se to vylágrované, tak jsme začali sundávat celé kolo.

A co čert nechtěl - zjistil, že ten šroub z vylágrované díry má jiné stoupání, než ty ostatní (1.5 místo 1.25) a tím pádem bylo jasné, proč byl závit v hajzlu. Díra samozřejmě úplně v řiti, protože už byla protažená na 1.5. Nakonec jsme zjistili, že vzadu se to ještě v pohodě chytá, takže jsem od garážníka sehnal delší šroub od mercedesu, který pasoval, šel utáhnout a dal ho tam. Zajímavé je, že ten "blbý" šroub jsme používali už cca 6 let, pravděpodobně se stěhoval z díry do díry, z kola na kolo a nikdy se na to nepřišlo. Kola se měnily v několika pneuservisech, u mechaniků při opravách, měnil jsem je já, táta a nikdy ani náznak problému.

Chtěl bych se taky zeptat - ten šroub z mercedesu je trochu jiný, než ostatní - je delší a má delší hlavu - to se asi taky trochu (znatelně) projeví na vyvážení, i když je to jen pár gramů a navíc skoro u středu kola, že?
Rychlost zabíjí!
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od EL_XEL »

IMHO by nemuselo, ale jestli máš sudý počet šroubů, tak dej stejný/stejně těžký na opačnou stranu pro klid duše.
black
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: stř 02 dub 22:32

Re: Volant vibruje od 120km/h výš

Příspěvek od black »

Zdravim chlapi resim podobny problem prezouval jsem gumy v zime to jezdilo na kolech R13 a volant nechvel ted jsem to dal na letni gumy elektrony R14 a pri 80km/h se mi rozklepe volant ale ne ze by vibrace ale cukani do stran dekuji za rady :-)
Odpovědět